Petícia za otvorenie škôl je v plnom prúde. Musíme spraviť všetko preto, aby sa deti vrátili do škôl, tvrdí Hipš
- Pedagóg Juraj Hipš zo strany Spolu spustil výzvu na otvorenie škôl
- Za pár hodín ju podporilo viac ako 6 000 ľudí
- Pedagóg Juraj Hipš zo strany Spolu spustil výzvu na otvorenie škôl
- Za pár hodín ju podporilo viac ako 6 000 ľudí
Slovenskí študenti to v týchto mesiacoch nemajú jednoduché. Väčšina z nich sa vzdeláva len dištančne, pričom mnohokrát nie je takáto forma vzdelávania v praxi zvládnutá tak, ako by mala.
Nie je žiadnym tajomstvom, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), UNICEF, ale aj UNESCO považuje zatváranie škôl počas pandémie až za jednu z posledných možností, ku ktorým by sa mali krajiny uchyľovať. Odporúčania na možné otváranie škôl zazneli aj v nedávnej diskusii z úst slovenských odborníkov z oblasti epidemiológie a virológie.
Podľa pedagóga Juraja Hipša z mimoparlamentnej strany Spolu musí byť vzdelávanie detí a mladých ľudí prioritou našej krajiny aj v čase pandémie. Zdôraznil, že všetci chápu náročnosť situácie, ktorou ako spoločnosť prechádzame. Je však podľa jeho slov zásadné prijímať rozumné opatrenia, ktorých cieľom je chrániť zdravie každého z nás.
„Taktiež je dôležité spraviť všetko preto, aby sa žiaci a študenti mohli vrátiť späť do škôl. Vo väčšine západných krajín majú školy prednosť pred otvorením kín, divadiel alebo plavární. Je neprípustné, aby sme otvárali školy ako posledné spoločne s nočnými klubmi, ako sa tomu dialo počas prvej vlny,“ hovorí pedagóg Juraj Hipš.
Juraj Hipš a strana Spolu preto spustili verejnú výzvu, v ktorej žiadajú vládu, aby vzdelávanie detí a otvorenie škôl považovala za jednu zo svojich kľúčových priorít. Zdôrazňujú, že deti sú naša budúcnosť a bez plnohodnotného vzdelania im berieme šancu na úspešný život.
„Pri otváraní škôl sa musíme riadiť odporúčaniami a návrhmi vedeckých inštitúcií, ako je napríklad WHO ako aj návrhmi domácich vedeckých autorít. Vychádzajme z faktov a overených dát a za žiadnych okolností nedopustíme, aby sa téma otvárania škôl stala politickým súbojom strán vo vládnej koalícii,“ konštatuje.
Navrhujú hľadať riešenia, ako otvoriť školy s využitím testovania, regionálnej situácie ako aj dodržiavaním všetkých hygienických nariadení, ktoré znižujú riziko prenosu vírusu. Prízvukujú, že súčasťou tohto kroku musí byť aj konkrétny plán protipandemických opatrení na úrovni školy, zabezpečené hygienické prostriedky ako aj podpora riaditeľov a učiteľov pri znovuotvorení škôl.
Minister školstva chce školy otvoriť
Na Slovensku je momentálne situácia taká, že žiaci sa na druhom stupni základných škôl učia distančne do piatka 27. novembra. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga sa v momentálnej situácii je zbytočné sa rozprávať o tom, či majú prioritu deviataci alebo maturanti.
„Podľa mňa sú všetci na rovnakej úrovni, a myslím si, že celý druhý stupeň aj stredné škol by sa mali vrátiť čo najrýchlejšie,“ povedal minister. Minister podotkol, že ak mu Ústredný krízový štáb zadá, aby predĺžil čas uzatvorenia škôl z 27. novembra, urobí to.
Šéf rezortu školstva dodal, že koaličné strany by sa mali vyjadriť, či je dôležité, aby sa v prvých krokoch uvoľňovania opatrení vrátili deti do škôl. Vysvetlil, že na stav v školstve v súvislosti s mimoriadnou situáciou môžu existovať dva pohľady. Epidemiológovia sa na danú problematiku musia podľa neho pozrieť z hľadiska rizika šírenia ochorenia. Druhý uhol pohľadu je zo spektra koaličných strán, ktoré si musia povedať, či je vzdelávanie prioritou.
„Myslím si, že by sme mali mať dve vyjadrenia. Jedno vyjadrenie politické, lebo budeme niesť nejakú politickú zodpovednosť za to, keď uvoľníme vzdelávací systém a druhé rozhodnutie by malo byť zo strany epidemiológov,“ povedal.
https://www.facebook.com/branislav.grohling/photos/3465001263583295
Medzi návrhy ministerstva školstva patrí aj návrat k semaforu, ktorý sa už na školách využíval. Riaditelia aj učitelia ho podľa Gröhlinga brali zodpovedne. Minister navrhuje aj použitie mobilných jednotiek na testovanie, ktoré by mohli skrátiť čas na návrat do školy. Zafinancovať by to malo ministerstvo školstva.
V súčasnosti stredné školy vzdelávajú žiakov dištančne od 12. októbra do odvolania. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od pondelka 16. novembra sa mohli dobrovoľne otvoriť základné a stredné škôl pre malé skupiny žiakov, obnovilo sa aj školské vyučovanie na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: otvoremeskoly.sk, MŠ SR