Petíciu proti Šimkovičovej nikto nezmanipuloval. Trestné oznámenie zmietli zo stola

  • Šimkovičovej trestné oznámenie polícia zamietla
  • Petícia na jej odvolanie nebola zmanipulovaná
Na snímke Martina Šimkovičová.
Startitup//Dominika Körtvélyesiová
  • Šimkovičovej trestné oznámenie polícia zamietla
  • Petícia na jej odvolanie nebola zmanipulovaná

Polícia definitívne zamietla trestné oznámenie ministerstva kultúry vo veci údajne zmanipulovanej petície proti ministerke Martine Šimkovičovej. Deväťmesačné vyšetrovanie sa tak skončilo bez zistenia trestného činu, informujú Aktuality.

Prípad sa začal v januári, keď takmer 190-tisíc občanov podporilo petíciu požadujúcu odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS). Ministerka vtedy spochybnila autenticitu podpisov, pričom ministerstvo považovalo za podozrivý najmä lineárny nárast počtu podpisov aj počas noci.

Ako informuje Denník N, situácia viedla generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu k podaniu trestného oznámenia na generálnu prokuratúru. Následný proces vyšetrovania prešiel zložitým vývojom.

Trestné oznámenie zamietli

Po tom, čo polícia prvotne odmietla trestné oznámenie, Machala podal sťažnosť. Dozorujúci prokurátor následne nariadil nové prešetrenie prípadu vrátane výsluchu samotnej ministerky.

Definitívnu bodku za kauzou dala bratislavská polícia, ktorá prostredníctvom hovorcu Michala Szeiffa oznámila, že ani po realizácii „ďalších úkonov“ nenašla dôvod na začatie trestného stíhania. Prípad je tak definitívne uzavretý.

„Ministerka Šimkovičová nikdy nechápala a dodnes nepochopila, že úlohou ministerstva nie je ničenie rezortu a šikanovanie ľudí z kultúrnej a umeleckej komunity, ale jeho zveľaďovanie a vytváranie priaznivej atmosféry a podmienok pre slobodnú a tvorivú kultúrnu prevádzku. Za takmer rok vo funkcii nedokázala ponúknuť nič iné ako deštrukciu zvereného rezortu,“ uvádza sa v augustovej petícii Za obranu kultúry.

Ministerstvu sa rekordová petícia nepáčila už od začiatku. „Čísla a podpisy v petícii nereprezentujú vo všetkých prípadoch skutočne overené fyzické osoby. Čísla hlasujúcich kontinuálne narastajú lineárnym spôsobom aj počas nočných hodín. Počet neidentifikovaných hlasujúcich a duplicitných adries hlasujúcich je rádovo v tisícoch,“ uviedol rezort ako argument na podanie trestného oznámenia pre podozrenie na „poškodzovanie cudzích práv, na neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi, neoprávnený prístup do počítačového systému, manipuláciu s hlasovaním, marenie alebo sťažovanie plnenia dôležitej úlohy štátneho orgánu“.

Nejde o jediné trestné oznámenie

Ako sme ťa informovali ešte v septembri, ministerka Martina Šimkovičová sa súdnych konaní vôbec neštíti. Podala totiž trestné oznámenie na spisovateľa Michala Hvoreckého. Dôvodom je jeho kritický komentár publikovaný v Denníku N, kde sa venoval súčasnej vládnej garnitúre.

Hvorecký, ktorý sa pravidelne kriticky vyjadruje k politickému dianiu, je známy aj ako iniciátor petície požadujúcej odstúpenie ministerky Šimkovičovej. Verejnosti je známy aj ako moderátor protestných zhromaždení organizovaných platformou Otvorená kultúra.

V spornom texte z októbra 2023 spisovateľ označil dvoch členov súčasného kabinetu, Šimkovičovú a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, za predstaviteľov neofašizmu. „Vo štvrtej vláde Roberta Fica sú prvýkrát v histórii Slovenskej republiky dvaja neofašisti. To predstavuje epochálny zlom,“ napísal vo svojom príspevku.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Denník N, Aktuality, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá