Petíciu „za veľké svadby“ podpisuje 5 000 ľudí za deň. Najsilnejšie odkazy, čo nevesty a ženísi zanechali

  • Návrh Pandemickej komisie vlády SR obmedziť kapacitu svadieb na maximálne 30 ľudí s platnosťou od 1. októbra 2020 sa stretol vášnivými reakciami
  • Petíciu len za jediný deň, odkedy sme o nej písali článok, stihlo podpísať viac ako 5-tisíc ľudí.  Aktuálne má vyše 22 500 podpisov
  • Vybrali sme najlepšie argumenty, ktoré ľudia zanechali pod petíciou
Svadba
Unsplash/Priscilla Du Preez/Tom The Photographer
  • Návrh Pandemickej komisie vlády SR obmedziť kapacitu svadieb na maximálne 30 ľudí s platnosťou od 1. októbra 2020 sa stretol vášnivými reakciami
  • Petíciu len za jediný deň, odkedy sme o nej písali článok, stihlo podpísať viac ako 5-tisíc ľudí.  Aktuálne má vyše 22 500 podpisov
  • Vybrali sme najlepšie argumenty, ktoré ľudia zanechali pod petíciou

V nedeľu sme písali o petícii za zachovanie kapacity svadieb do 150 hostí. Odvtedy ju, len za jediný deň, stihlo podpísať viac ako 5-tisíc ľudí.  Aktuálne má vyše 22 500 podpisov. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke Peticie.com. 

Rozhodnutie komisie má schváliť Ústredný krízový štáb. Dôvodom zavedenia opatrenia má byť zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku i fakt, že svadby sú zaradené do oblasti vysokého rizika pre šírenie koronavírusu.

zdroj: TASR/František Iván

Autori petície argumentujú, že existujú hygienické opatrenia, ktoré dokážu zamedziť šíreniu koronavírusu. Podľa nich sa na svadbách stretáva rodina, ktorá je v kontakte aj v bežnom živote. Ďalším argumentom má byť ekonomický dopad, či už na nevesty a ženíchov, alebo aj na podnikateľské subjekty, ktoré so svadbami priamo súvisia.

Vybrali sme najlepšie argumenty, ktoré ľudia zanechali pod petíciou.

Peniaze, čas i stres

Najčastejší argument, na ktorom sa väčšina signatárov petície zhoduje, je, že do svadieb investovali nemalé peniaze i čas. Mnohí zaplatili zálohy, ktoré im už nikto nevráti. Niektorí uvádzajú, že svadbu plánovali celé roky. Ďalší zdôrazňujú, že s plánovaním svadby je spojený aj nemalý stres.

„Podpisujem, lebo svadbu plánujeme viac ako rok. Náš dátum je 24. 10. 2020 (keby človek vedel, čo sa bude diať, vyberie si ten septembrový dátum, ktorý sa nám tiež ponúkal, žiaľ, nemali sme ako tušiť, že sme sa mohli zmestiť k tým, čo mali viac šťastia ako my!) máme zaplatené zálohy, ktoré stáli nie málo, oznámenia sú rozdané, veci ku svadbe nakúpené! Pán premiér, ďakujeme. Hlavne, že vy ste sa stihli zabaviť,“ napísala Andrea.

„Svadbu máme 3.10. plánujeme ju viac ako rok a pol, už sme do toho dali veľa energie, citov a peňazí. Má to byť náš vysnívaný deň, ktorý si nedokážem predstaviť bez celej rodiny a priateľov,“ uviedla Simona.

zdroj: Unsplash/Tom The Photographer

Petíciu podpisujú aj dotknutí podnikatelia

Na svadby sú naviazané aj mnohé iné subjekty ako hotely, reštaurácie, cateringové firmy, cukrári, svadobné agentúry, hudobníci či kvetinári, pre ktorých znížený počet hostí prirodzene predstavuje znížené tržby, ktoré v konečnom dôsledku budú citeľne chýbať.

„Podpisujem, lebo sa venujem natáčaniu svadieb, stužkových slávností a týmto krokom ničíte celú kultúru a zábavný priemysel, svadby,… proste úplne všetko,“ napísal Peťo.

„Ja som vyštudovaný muzikant, huslista, živím sa hraním na svadbách a oslavách. Zo zárobku mi je vyčíslená splátka zdravotného poistenia, a keď je väčší zárobok, tak aj daň. Niektorí spoluobčania nepracujú a štát im platí. Mne sa zrušia akcie a zdravotnú musím platiť aj tak. Som bez zárobku. Kto mi zaplatí akcie, ktoré sa z dôvodu Covid-19 zrušili? Z čoho mám žiť?“ pýta sa Michal.

zdroj: Unsplash/Tom The Photographer

Viackrát odloženie

Niektoré nevesty a ženísi sa sťažujú, že svadbu prekladali už viackrát a nechcú, aby sa to opakovalo. „Pretože svoju svadbu prekladám už tretíkrát. A ani najbližšia rodina sa nezmestí do 30 osôb!“ napísala Mária. „Už sme ju raz prekladali a všetko 2x vybavovali, je to náročné fyzicky aj psychicky,“ uviedla Michaela.

Mnohí nevidia v opatreniach logiku

Mnohí ľudia nevidia logiku v opatreniach, aj napriek tomu, že v minulosti boli svadby ohniskami koronavírusu, tvrdia, že na svadbách sa stretáva iba najbližšia rodina, takže riziko nákazy nehrozí.

„Myslím, že je hlúposť, aby boli povolené akcie v interiéri do 100 ľudí a svadby len do 30! Tieto veci sa plánujú aj dva roky dopredu a vy to zrušíte v priebehu jedného rokovania,“  uviedla Simona.

„Nevidím dôvod na zrušenie bežného a najmä častého rodinného stretnutia pod názvom svadba. A nevidím logiku, keď verejne podujatia sú povolené, ale rodinné zakázané,“ napísala Lenka.

zdroj: Unsplash/Priscilla Du Preez

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: peticie.com

Najnovšie videá

Trendové videá