Petra a Katarína premenili chátrajúci dom na exkluzívne bývanie s dizajnom, ktorý ťa inšpiruje (FOTO)

  • Na pražskej adrese Boleslavova 3 prebehol výnimočný developerský projekt
  • Vdýchol nový život pavlačovému domu z prelomu 19. a 20. storočia
Boleslavova
Plus One Architects, BoysPlayNice
  • Na pražskej adrese Boleslavova 3 prebehol výnimočný developerský projekt
  • Vdýchol nový život pavlačovému domu z prelomu 19. a 20. storočia

Developerský projekt V Prahe na ulici Boleslavova 3 dal nový život domu z obdobia 19. až 20. storočia. Rekonštrukcia sa niesla v znamení rešpektu k historickým hodnotám, no zároveň priniesla súčasné štandardy bývania.

Architektky z ateliéru Plus One Architects premenili kedysi zastarané priestory na moderné byty s premyslenými dispozíciami, pričom zvýraznili komunitný charakter spoločných častí budovy.

Základnou výzvou projektu bolo zachovanie autentickej atmosféry pavlačového domu a jeho integrácia do súčasných životných nárokov. Pôvodné pavlače, ktoré kedysi slúžili ako otvorené chodby so vstupmi do bytov, prešli transformáciou a získali novú funkciu – stali sa súkromnými balkónmi pre obyvateľov. Tento zásah podčiarkol intímnejší charakter bývania, pričom ponechal vzdušnosť pôvodnej architektúry.

Fasáda budovy dostala kašmírový odtieň, pričom zadná časť domu bola zateplená. Klenuté stropy pavlačí dodávajú vnútornej časti objektu nezameniteľnú eleganciu, ktorú umocňuje keramická šachová dlažba a subtílne kované zábradlia.

Pavlačový dom v novej podobe

Dvorček, ktorý ostáva spoločným priestorom pre všetkých obyvateľov, je skrášlený udržiavanými predzáhradkami patriacimi k prízemným bytom. Sedlovú strechu pokrývajú tradičné betónové tašky, ktoré esteticky dopĺňajú veľké ateliérové okná, prinášajúce do podkrovných priestorov množstvo prirodzeného svetla.

Návrat k reprezentatívnym spoločným priestorom

Historické mestské domy si v minulosti zakladali na vizuálnej kvalite spoločných priestorov. Tento princíp ostal v rekonštrukcii zachovaný – podoba chodieb a vstupných priestorov rešpektuje pôvodné usporiadanie a materiály. Štukové omietky v jemných púdrových odtieňoch šedej a ružovej čerpajú inšpiráciu z historických malieb, pričom ich nepravidelné mapy pripomínajú zdobné prvky starých pavlačových budov.

Tmavšie odtiene použité na kazetových dverách a poštových schránkach z hnedého dreva vytvárajú kontrast a podčiarkujú noblesný výraz priestoru. Podlahy sú kombináciou liatej stierky a tradičnej maloformátovej dlažby, ktorá ostáva zachovaná pred vchodmi do bytov, čím prepojuje minulosť so súčasnosťou.

Schodisko ako srdce budovy

Pôvodné kľukaté schodisko predstavuje centrálny vizuálny prvok spoločných priestorov. Jeho kamenné stupne prešli len miernym ošetrením – boli vykartáčované a natreté ochrannou vrstvou, aby si uchovali svoju autentickú patinu. Hrubá textúra stupňov vytvára zaujímavý kontrast k hladkým stenám chodieb a výrazným farbám vstupných dverí bytov.

Osvetlenie schodiska bolo navrhnuté v spolupráci s dizajnérskym štúdiom Penocze. Lineárne svietidlo sa vinie naprieč všetkými poschodiami a zvýrazňuje dynamiku točitého schodiska, čím dodáva priestoru nadčasový a elegantný výraz.

Dispozície bytov: jedinečnosť na každom poschodí

Jedným z hlavných princípov rekonštrukcie bolo vytvoriť bývanie, ktoré reflektuje rôznorodé potreby obyvateľov. Každý z pätnástich bytov v budove má unikátnu dispozíciu, pričom moderné riešenia sa harmonicky prelínajú s historickými prvkami.

Byty na prvom a druhom poschodí získali väčšie kúpeľne a niektoré boli doplnené o balkóny. Ich stropy boli spevnené železobetónovými doskami, čím sa zabezpečila statická stabilita a zároveň vznikol atraktívny vizuálny prvok v podobe odhalených betónových stropov. Medzi týmito podlažiami sa nachádza aj jediný mezonetový byt s vlastným vchodom priamo z ulice.

Podkrovné priestory si vyžiadali najväčšie úpravy. Pôvodná pôda bola premenená na štyri byty rôznych veľkostí. Kľúčovou výzvou bolo maximalizovať prísun prirodzeného svetla – strešné okná boli osadené nielen v obytných miestnostiach, ale aj v kúpeľniach. Kruhové svetlíky nad dverami navyše privádzajú denné svetlo do vstupných chodieb, čím eliminujú potrebu umelého osvetlenia počas dňa.

Interiérové riešenia: moderný štandard s historickým odkazom

Interiéry bytov sú navrhnuté tak, aby poskytovali vysoký komfort bývania a zároveň odkazovali na historický charakter stavby. Všetky byty disponujú laminátovými podlahami s integrovaným elektrickým vykurovaním a modernými kúpeľňami v kombinácii zemitej a bielej farebnosti. Sanitárne prvky od renomovaných značiek Grohe a Laufen zabezpečujú vysoký štandard vybavenia.

V prízemných bytoch boli zachované pôvodné architektonické detaily, ako sú valené klenby a niky, ktoré dodávajú interiérom neopakovateľnú atmosféru. Vzorový byt, navrhnutý ateliérom Plus One Architects, je príkladom prepracovaného dizajnu – nerezová kuchyňa je doplnená červeno-ružovými glazovanými obkladmi značky Palet a funkčnými okenicami, ktoré zaisťujú súkromie aj tepelný komfort počas letných dní.

Jedinečný mezonet v budove vyniká výrazným monolitickým betónovým schodiskom. Najvyššie podlažie bolo navyše vybavené klimatizačnými jednotkami, aby sa zabezpečil maximálny komfort bývania aj v horúcich letných mesiacoch.

Architektonická vízia a spolupráca s investorom

Projekt vznikol pod taktovkou ateliéru Plus One Architects, ktorý založili Petra Ciencialová a Kateřina Průchová. Ich prístup k architektúre spočíva v objavovaní kvalít existujúceho priestoru a ich zdôrazňovaní modernými prostriedkami. Pri rekonštrukcii pavlačového domu v Nusliach mali plnú podporu investora Castle Rock Investments, ktorý sa nebál odvážnych materiálových a farebných riešení.

Výsledkom je developerský projekt, ktorý prekračuje bežné štandardy rekonštrukcie a stáva sa inšpiráciou pre revitalizáciu historických mestských domov. Tento projekt dokazuje, že rešpekt k minulosti môže ísť ruka v ruke s modernými požiadavkami na kvalitné mestské bývanie.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: Plus One Architects

Najnovšie videá

Trendové videá