Petra a Markéta postavili v národnom parku víkendovú chatu hodnú obdivu: Majestátna stavba ponúka panoramatické výhľady
- Chalupa, ktorá spája tradíciu s modernou architektúrou
- Rešpektuje prírodu aj prísne pravidlá národného parku
- Chalupa, ktorá spája tradíciu s modernou architektúrou
- Rešpektuje prírodu aj prísne pravidlá národného parku
V srdci Šumavy, výnimočnej oblasti známej svojou nedotknutou prírodou, vyrástla stavba, ktorá oslavuje tradíciu a prírodnú harmóniu. Tento projekt, dielo architektiek Markéty Cajthamlovej a Petry Peleškovej, je dokonalou symbiózou medzi modernou architektúrou a tradičným šumavským dizajnom.
Dom bol navrhnutý tak, aby vyhovoval nielen estetickým, ale aj prísnym reguláciám výstavby v národnom parku.
Miesto, ktoré definuje pravidlá
Pozemok, kde sa stavba nachádza, je súčasťou Národného parku Šumava. Práve to prinieslo množstvo obmedzení a požiadaviek na podobu budovy. Výsledný dizajn preto reflektuje tradičné prvky šumavských chalúp. Stavba je usadená rovnobežne s vrstevnicami, čo minimalizuje terénne úpravy a prispieva k jej prírodnému vzhľadu.
Žiadne ploty, iba kamenné múriky z lokálneho recyklovaného kameňa a predĺžená sedlová strecha zabezpečili, že sa dom stane prirodzenou súčasťou krajiny.
Architektky dbali na to, aby dom maximálne využil krásu šumavského prostredia. Veľké okenné otvory prinášajú do interiéru panoramatické pohľady na vzdialené hrebene a blízke brezy. Veľké okno pod strechou abstrahuje tradičný prvok alpskej pavlače, čo dodáva stavbe jedinečný charakter. Fasáda z tmavohnedého moreného smrekového dreva a zelené prvky odkazujú na farby pôvodných šumavských stavieb.
Spojenie prírody a funkčnosti
Dom je rozdelený na obytnú a technickú časť, čo zodpovedá tradičnému rozloženiu vidieckych domov. Východná časť slúži ako servisný priestor so zadným vchodom, zatiaľ čo južná časť poskytuje otvorenú obývaciu izbu s dominantným krbom a jedálňou. Na poschodí sa nachádzajú tri izby, hala a kúpeľňa. Interiér zdobia masívne drevené panely zo smreka, ktoré nájdeme nielen na stenách, ale aj na obložení krovu.
Jedáleň dominuje rustikálny stôl z jaseňového dreva, ktorý je dielom dizajnéra Jana Matesa. Všetok vstavaný nábytok kombinuje masívny smrek a javor s oceľovými čiernymi rámami, čo vytvára moderný, no zároveň prirodzený vzhľad.
Udržateľná technológia v súlade s prírodou
Dom je postavený zo systému Novatop, ktorý využíva masívne drevené panely CLT. Tieto panely zaručujú vysokú energetickú efektivitu a ekologický prístup k stavbe. Ich priedušnosť a schopnosť prirodzene regulovať vlhkosť vytvárajú zdravé vnútorné prostredie, ideálne pre bývanie.
Kúrenie zabezpečuje vnútorná tepelná pumpa vzduch-voda, ktorá je nielen úsporná, ale aj šetrná k životnému prostrediu.
Tepelná pumpa vzduch-voda je zariadenie, ktoré dokáže efektívne vykurovať alebo chladiť dom tým, že využíva energiu obsiahnutú vo vonkajšom vzduchu. Je to ekologická a energeticky úsporná alternatíva k tradičným vykurovacím systémom na fosílne palivá.
Ako funguje?
Tepelná pumpa vzduch-voda pracuje na princípe presunu tepla. Zariadenie nasáva vonkajší vzduch, z ktorého extrahuje teplo. Toto teplo je následne prostredníctvom chladiva prenesené do vnútorného systému, ktorý ho distribuuje buď cez podlahové kúrenie, alebo radiátory. V letných mesiacoch môže tepelná pumpa fungovať opačne a chladiť priestor.
Dopĺňa ju podlahové vykurovanie, ktoré zaisťuje rovnomerné teplo počas celého roka.
Dom disponuje vlastnou studňou a žumpou, čo mu dodáva čiastočnú nezávislosť od infraštruktúry, a zároveň eliminuje potrebu dodatočných zásahov do okolitej krajiny. Vďaka týmto riešeniam predstavuje dom modelový príklad trvalo udržateľného bývania.
Harmonické spolužitie architektúry a krajiny
Projekt tejto chalupy výrazne prekračuje hranice bežných stavieb na vidieku. Je dokonalým príkladom toho, ako sa dá zachovať prírodný ráz krajiny a pritom využiť moderné technológie a dizajn. Architektky Markéta Cajthamlová a Petra Pelešková sa v tomto projekte inšpirovali tradíciou, no ich pohľad smeruje do budúcnosti. Výsledkom je harmonické spojenie prírody a modernej architektúry, ktoré načerpáva z histórie, aby mohlo vytvoriť niečo čisto súčasné.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Markéta Cajthamlová, Petra Pelešková