Slovenka Petra Cross je úspešnou vývojárkou kalifornského Google. Kariéru snov dokázala skĺbiť s materstvom
- Nie je veľa Sloveniek, ktoré sa môžu pochváliť úspechmi v IT svete. Skutočným unikátom je však Petra Cross, ktorá má doslova prácu snov. Už dvanásť rokov pôsobí v kalifornskej pobočke Google a vyvíja revolučné produkty.
- Nie je veľa Sloveniek, ktoré sa môžu pochváliť úspechmi v IT svete. Skutočným unikátom je však Petra Cross, ktorá má doslova prácu snov. Už dvanásť rokov pôsobí v kalifornskej pobočke Google a vyvíja revolučné produkty.
Pre mladú Slovenku, ktorá informatiku vyštudovala na Žilinskej univerzite, sa stala Amerika doslova krajinou nekonečných možností. Tak ako stovky Slovákov, aj ona sa s ňou prvýkrát zoznámila na obľúbenom pobyte Work and Travel a vyskúšala si leto v Kalifornii. Vyskúšala si tu bežný letný job v zábavnom parku a keďže možnosti štúdia v Kalifornii boli lákavé, neskôr sa vrátila doštudovať informatiku na Univerzitu v Santa Clare.
Napriek prestíži tejto univerzity sa len tak nevidí, aby sa jej študentka len niečo cez rok po absolvovaní zamestnala v Google. Petre sa to však po náročných šesť-kolových pohovoroch so známymi záludnými otázkami podarilo. Dokonca sa stala prvou vývojárkou v Google z Čiech a Slovenska. Jej prijatie do Google schvaľoval jeho samotný zakladateľ Larry Page. Dnes je to už neskutočných 12 rokov a Petra sa za ten čas stala dôležitým kolieskom v tejto technologickej mašinérii.
„V Google patrím k jednému percentu inžinierov, ktorí pracujú vo firme najdlhšie. Zároveň som v Googli prvým softvérovým inžinierom z bývalého Československa. Môj dospelý život je prepletený väčšinou s ľuďmi z firmy. V práci som si našla kamarátov a dokonca som tam stretla aj môjho manžela Bradforda,“ povedala Petra pre portál ajtyvit.sk.
Službu Gmail dnes používame všetci a nevieme si bez nej predstaviť jediný pracovný deň. Možno však nevieš, že na jeho projekte pracovala aj Petra. Dnes už sa venuje v San Franciscu vývoju produktov, ako je napríklad mobilná peňaženka Android Pay. Napriek tomu, že Petra už je mamičkou, Google jej ide dokonale v ústrety a umožňuje jej pracovať na čiastočný úväzok.
V USA materská dovolenka nie je práve horúcou témou, no Google ostatným korporáciám príkladom a ženám ako Petra vytvára skvelé pracovné podmienky. Vďaka tomu nemajú problém zladiť pracovný a rodinný život, čo môže byť často v iných zamestnaniach problém. Google sa napríklad snaží, aby v budúcnosti polovicu jeho zamestnancov tvorili práve ženy. Firemná politika je veľmi otvorená cudzincom a ľuďom každej kultúry, vierovyznania či sexuálnej orientácie. Jediným kritériom je jednoducho odbornosť a kvalita zamestnanca.
Aj preto to softvérovú inžinierku späť na Slovensko veľmi neťahá. Veď priznajme si, že u nás zatiaľ takúto ústretovosť či rovnosť, a to ani len v platoch mužov a žien, zďaleka nemáme. Petra sa však snaž presadzovať, aby informatické odbory študovalo viac dievčat, a je jednou z ambasádoriek projektu Aj ty v IT. Už dávno totiž neplatí, že počítačová veda je len pre chalanov. Veď Petra je živým dôkazom, čo všetko môže žena informatička vo svete dokázať.
Štúdium informatiky a matematiky podľa nej nie je také ťažké, ako sa zdá. Človek však musí mať zmysel pre logiku, ktorá sa Petre vždy zdala jednoduchšou cestou ako učenie sa naspamäť. Ak by si mala znova vybrať, nemenila by. „Určite by som išla znova študovať informatiku. Ale tentokrát by som nepremrhala letné prázdniny na brigádach. Každé leto by som pracovala ako stážistka v nejakej softvérovej firme, čo by mi pomohlo vybudovať si zaujímavejší odborný životopis ,“ dodala pre ajtyvit.sk
A aký je život v San Franciscu? Jednoducho pestrý a napínavý. Vládne tu obrovská kultúrna rozmanitosť, pretože väčšinu obyvateľov tvoria prisťahovalci z celého sveta. Stretávajú sa tu tie najväčšie mozgy, študujú tu špičkoví študenti a nikdy nevieš, kedy na ulici či v reštike stretneš slávneho tech miliardára. Život je tu však finančne náročný a jednoducho uspejú len tí najúspešnejší.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska