Pfizer chce posilňujúcu dávku, regulačné úrady sú proti. Časť Ameriky sa z nízkej zaočkovanosti teší

  • Pfizer chce očkovať ľudí aj tretou dávkou. Regulačné úrady sú zatiaľ zdržanlivé
  • Podľa amerických FDA a CDC súčasné vakcíny chránia dobre a posilňujúca dávka zatiaľ nie je potrebná
  • Vakcinácia v USA stagnuje, naopak zvyšuje sa počet infekcií. Práve to je nebezpečné varuje imunológ Anthony Fauci
  • Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nebude meniť svoje odporúčania
pfizer
TASR/AP Boris Roessler, Oded Balilty
  • Pfizer chce očkovať ľudí aj tretou dávkou. Regulačné úrady sú zatiaľ zdržanlivé
  • Podľa amerických FDA a CDC súčasné vakcíny chránia dobre a posilňujúca dávka zatiaľ nie je potrebná
  • Vakcinácia v USA stagnuje, naopak zvyšuje sa počet infekcií. Práve to je nebezpečné varuje imunológ Anthony Fauci
  • Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb nebude meniť svoje odporúčania

Farmaceutická spoločnosť Pfizer minulý týždeň oznámila, že pracuje na tretej, posilňujúcej, dávke, ktorá by pomohla ľudí lepšie chrániť pre variantami koronavírusu. Pfizer avizoval, že požiada americké aj európske regulačné úrady o súhlas na aplikovanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19, uvádza SITA.

Vedci odhalili, čo by mohlo byť príčinou dlhého COVID-u. Objav môže zmeniť celú pandémiu

Regulačné úrady sú proti 

Americké regulačné úrady sa však zhodli, že na tretiu dávku ešte neprišiel čas. Správa potravín a liečiv (FDA) a Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) vo spoločnom vyhlásení uviedli, že plne zaočkovaní jedinci sú chránení a zatiaľ nepotrebujú posilňovaciu dávku.

očkovanie seniori dôchodcovia
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Pfizer ale nesúhlasí. Podľa spoločnosti by ďalšia dávka do 12 mesiacov mohla výrazným spôsobom ešte viac posilniť imunitu. Napriek tomu, výskumy dokázali, že očkovacia látka Pfizer i ďalšie široko používané vakcíny poskytujú silnú ochranu pred variantom delta. Ten sa šíri rýchlejšie ako iné mutácie a v súčasnosti tvorí väčšinu nových prípadov v USA, uvádza SITA.

Pfizer so svojim európskym partnerom BioNTechom by mali rokovať s regulačnými orgánmi v priebehu tohto týždňa, uvádza USA Today.

Infekcie narástli v 42 z 50 amerických štátov 

Spojené štáty medzi tým čelia nárastu počtu infekcií. Z 50 štátov, hlási nárast až 42. Jedine štáty Aljaška, Delaware, Iowa, Maine, Pensylvánia, Rhode Island, Južná Dakota a Západná Virgínia hlásia za posledný týždeň pokles.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Podľa CDC je aspoň jednou dávkou zaočkovaných 55,5 % Američanov, plne zaočkovaných je 48 % Američanov. Prezidentovi Joeovi Bidenovi sa nepodarilo naplniť svoj cieľ, ktorý stanovil, že do 4. júla (Deň nezávislosti USA) bude aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných 70 % populácie.

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Niektorým štátom sa tento cieľ podarilo naplniť ako Vermont (74,5 %) alebo Massachusetts (71,5 %). Iné výrazne zostávajú za celoštátnym priemerom ako Mississippi (37,1 %) alebo Louisiana (39,2 %). Ide najmä o štáty takzvaného Slnečného pásu a zároveň aj Biblického pásu, kde majú republikáni väčšinu.

Tešia sa z nízkej zaočkovanosti 

Na konferencii konzervatívcov (CPAC), kde vystúpil aj bývalý prezident Donald Trump, sa dav tešil z Bidenovho neúspechu dosiahnuť cieľ do 4. júla.  

Známy imunológ a poradca Bidena v boji proti koronavírusu Anthony Fauci v nedeľu na CNN uviedol, že je „desivé“ vidieť ľudí tešiť sa z faktu, že vláda nedokáže zaočkovať ľudí.

„Fandia niekomu, kto hovorí, že je dobré pre ľudí, aby sa nepokúšali zachrániť si život,“ uviedol Fauci v relácii State of the Union s Jakeom Tapperom  „Je to takmer desivé.“

Fauci uviedol, že práve stagnácia vo vakcinácii je problémom väčším ako delta variant. Imunológ uviedol, že v súčasnosti prebiehajú okolo tretej dávky štúdie a nevylúčil, že ju budeme v budúcnosti potrebovať.

Teraz však podľa neho ešte nenastal čas, súčasné dôkazy naznačujú, že vakcíny fungujú výborne aj proti zatiaľ známym variantom. „Momentálne, vzhľadom na údaje, ktoré majú CDC a FDA, necítime, že by sme to mali povedať ľudom, že práve teraz, musíte byť očkovaní posilňujúcou dávkou,“ dodal Fauci.

Fauci mal rušnú nedeľu a rovnaké tvrdenia zopakoval aj v reláciách CBS This Morning a This Week televízie ABC, kde vyzval Američanov, aby odložili svoje politické presvedčenie bokom a dali sa zaočkovať. 

CDC čelí tlaku na zmenenie svojich odporúčaní 

Fauci aj riaditeľka CDC Rochelle Walensky minulý týždeň zopakovali, že 99 % obetí koronavírusu tvoria práve nezaočkovaní ľudia. „Tieto komunity, predovšetkým na juhovýchode a stredozápade, sú naše najzraniteľnejšie,“ uviedla Walensky na tlačovom brífingu v Bielom dome minulý týždeň.

Americké regulačné úrady čelia tlaku už dlhšiu dobu. ABC News uvádza, že minulý týždeň regulačné úrady vyhlásili, že 51 % zo všetkých infekcií tvorí delta variant. Po zistení, že účinnosť vakcíny môže proti delte postupne klesať čelili tlaku na aktualizáciu svojich odporúčaní. Zaočkovaní Američania nemusia nosiť rúška už takmer nikde.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

Podľa izraelských vedcov sa ochrana vakcíny Pfizer zredukovala na približne 64 %. Iné dáta ale prichádzajú z Británie, kde odhadli účinnosť vakcíny proti delta variantu na 88 %.

„Poviem, že napriek tomu ako znepokojujúci je tento kmeň delta, pokiaľ ide o jeho hyperprevoditeľnosť, naše vakcíny funkciu. Momentálne fungujú a na svoju prácu potrebujú v skutočnosti dve dávky alebo úplné očkovanie,“ uviedla Walensky podľa ABC News, pričom uviedla, že CDC zatiaľ svoje odporúčania nebude meniť.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: SITA, USA Today, CDC, CNN, CBS This Morning, This Week/ABC, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá