Na vakcínach môže spoločnosť Pfizer za rok 2021 zarobiť až 15 miliárd eur
Na oplátku však poskytnú 40 miliónov vakcín programu COVAX
Krajiny na celom svete siahajú po vakcíne od spoločností Pfizer/BioNTech s čoraz väčšou razanciou. Nečudo, vo svete si pandémia vyžiadala už viac ako dva milióny ľudských životov. Prvú schválenú vakcínu na pôde Európske Únie vyrába jej producent krkolomným tempom. Pokiaľ sa mu však podarí dodať sľúbené dve miliardy dávok, môže na nich zarobiť až 15 miliárd eur.
Raketová rýchlosť
Spoločnosť Pfizer predpovedá na rok 2021 tržby v rozmedzí 59,4 miliárd až 61,4 miliárd dolárov, pričom podľa odhadov má predaj vakcín tvoriť až 25 % zarobených financií. Naproti kontroverznosti čísel tržby v roku 2020 z najpredávanejšej vakcíny proti pneumónii Prevenar 13 predstavovali takmer 14 % z celkových tržieb vygenerovaných spoločnosťou Pfizer, a to vo výške 41,91 miliárd dolárov, informuje Reuters.
Aby farmaceutická spoločnosť dokázala získať spomínaných 15 miliárd, musí doručiť týždenne až 10 miliónov dávok. Tento scenár neráta s komplikáciami, ktoré môžu nastať, ako boli prípadné zmeny v reštrukturalizácii spoločnosti či rekonštrukcie výrobných priestorov pre zvýšenie výrobnej kapacity.
Šiesta dávka nie je zadarmo
Koncom decembra český premiér Andrej Babiš žiadal Európsku liekovú agentúru (EMA), aby odsúhlasila použitie šiestich dávok z jednej ampulky, nakoľko ho zdravotníci upozornili, že z dodávaných ampuliek je možné po prerozdelení vytvoriť až šesť dávok. V návrhu sa odvolával na Izrael a USA, kde takýto postup zvolili už skôr. Neskôr 8. januára postup schválila aj EMA a z Babišovej šiestej dávky získala Európska únia desiatky miliónov dávok naviac a navyše zadarmo, informujeme v jednom z predošlých príspevkov.
Pfizer napokon začal účtovať aj šiestu dávku, zazmluvnený má počet dávok vakcín, nie počet ampuliek v pláte. Pfizer postupuje legálne tým, že európske regulačné úrady umožnili použitie šiestej dávky. Tým vznikol spoločnosti nárok účtovať si aj tú.
zdroj: TASR/AP/Ted S. Warren
40 miliónov dávok bez profitu
Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nedávno pochválil vedecké úspechy, ktoré stoja za uvedením vakcín na trh menej ako rok po vypuknutí pandémie, no varoval aj pred nerovnosťou, ktorá s vakcináciou súvisí. „Vakcíny sú injekcie, ktoré všetci potrebujeme, doslovne aj obrazne. Ale teraz čelíme naozajstnej hrozbe, že aj keď vakcíny niektorým prinášajú nádej, stávajú sa ďalšou tehlou v múre nerovnosti medzi svetmi tých, čo majú, a tých, čo nemajú,“ skonštatoval.
Zároveň skritizoval „bilaterálne dohody“ medzi farmaceutickými spoločnosťami a krajinami, ktoré poškodzujú schopnosť programu COVAX podporovaného WHO. Jeho cieľom je dostať vakcíny do všetkých krajín podľa potreby. Väčšina výrobcov uprednostňuje regulačné schválenie v bohatých krajinách, kde sú zisky najvyššie, pred odoslaním dát WHO, aby mohla schváliť vakcíny pre širšie použitie, vyjadril sa.
Pfizer sa napokon rozhodol zapojiť do COVAX programu, ktorý plánuje preočkovať až jednu miliardu ľudí z 92 chudobných krajín, ktoré si nemôžu dovoliť vakcíny nakúpiť. Poskytne až 40 miliónov dávok bez nároku na profit z nich.
„Sme hrdí na to, že máme príležitosť poskytnúť dávky vakcíny, ktoré podporia úsilie COVAX pri očkovaní zdravotníckych pracovníkov s vysokým rizikom ochorenia v rozvojových krajinách a v iných zraniteľných populáciách,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla, informuje The Hindu.