Pfizer zožal obrovský úspech. Tabletka proti Covidu ochránila až 9 z 10 nakazených

  • Pfizer tvrdí, že jeho tabletka proti koronavírusu dokáže znížiť mieru hospitalizácií a úmrtí o 89 %
  • Aby liek dosiahol takú účinnosť, musí sa užiť do prvých troch dní od prvých symptómov
  • Antivirotikum funguje podobne ako liek proti HIV, chýba mu však ešte riadne recenzovanie
  • Ďalší liek od spoločnosti Merck znižuje riziko hospitalizácie o polovicu, schválený bol v prvej krajine
pfizer liek
SITA/AP, Mark Lennihan
  • Pfizer tvrdí, že jeho tabletka proti koronavírusu dokáže znížiť mieru hospitalizácií a úmrtí o 89 %
  • Aby liek dosiahol takú účinnosť, musí sa užiť do prvých troch dní od prvých symptómov
  • Antivirotikum funguje podobne ako liek proti HIV, chýba mu však ešte riadne recenzovanie
  • Ďalší liek od spoločnosti Merck znižuje riziko hospitalizácie o polovicu, schválený bol v prvej krajine

Farmaceutický gigant Pfizer si pripísal ďalší úspech. Jeho tabletka proti koronavírusu dokáže znížiť mieru hospitalizácií a úmrtí o 89 %, ak sa užije do prvých troch dní od prvých symptómov ochorenia, uvádza spravodajský web televízie ABC News. Televízia sa pritom odvoláva na výsledky zverejnené Pfizerom.

Do štúdie, ktorej sa zúčastnilo 1 200 pacientov s Covid-19, boli vybraní ľudia s vyšším rizikom komplikácií a väčším rizikom ťažkého priebehu, uvádza Pfizer.

U ľudí, ktorí užívali tabletky Pfizer, bola oveľa menšia pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici v porovnaní s ľuďmi, ktorí dostali tabletky s placebom. Žiaden pacient, ktorí užíval tabletky od Pfizeru, nezomrel. Naopak, obete boli hlásené u pacientov, ktorí užívali placebo, tých umrelo 10.

Väčšie riziko majú ľudia, ktorí trpia napríklad chronickými diagnózami, ako je cukrovka, obezita alebo srdcové choroby. 

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla uviedol, že ak by takáto liečba bola schválená, mohla by „eliminovať až deväť z desiatich hospitalizácií“. Bourla potvrdil, že Pfizer plánuje podať žiadosť na registráciu lieku.

„Ak dokážeme prinútiť pacientov, aby začali liečbu včas, skôr než prejdú do vážneho ochorenia a, bohužiaľ, aj smrti, takmer každý zvíťazí v boji proti Covidu,“ povedala doktorka Simone Wildesová, certifikovaná lekárka pre infekčné choroby v South Shore Health pre ABC News.

Tabletka nenahradí vakcíny 

Odborníci však tvrdia, že tabletky nedokážu nahradiť vakcíny, ktoré sú v súčasnosti najlepšou prevenciou voči ťažkému priebehu a úmrtiam.

Tabletka Pfizeru funguje na podobnom princípe ako antivirotiká pri liečbe HIV.

„Pfizer perorálny liek je skúmaná antivírusová terapia inhibítorom proteázy SARS-COV-2,“ povedala Wildesová. „U našich pacientov s HIV sme použili lieky inhibítory proteázy a fungovali dobre.“

zdroj: TASR/AP, Mark Lennihan

„V budúcnosti môže existovať príležitosť pre kombinovanú terapiu,“ dodal pre ABC News Dr. Todd Ellerin, riaditeľ pre infekčné choroby v South Shore Health.

ABC News však upozorňuje, že výsledky sú založené na pomerne malej vzorke, neboli uverejnené v žiadnom odbornom časopise, ale len v tlačovej správe. Liek spoločnosti Pfizer sa tak môže zaradiť k ďalším antivirotikám, ktoré sa javia ako úspešné pri liečbe koronavírusu.

Merck znižuje riziko hospitalizácie o polovicu 

Ďalšie podobné liečivo je aj antivirotikum od spoločnosti Merck, ktoré bolo vo štvrtok schválené vo Veľkej Británii. Británia sa tak stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila perorálne antivirotikum Molnupiravir.

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) podmienečne schválil toto liečivo pre ľudí od 18 rokov, ktorí boli testovaní pozitívne na koronavírus, a existuje riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh covidového ochorenia.

Molnupiravir by sa tiež mal podávať dvakrát denne počas piatich dní pacientom s miernym priebehom choroby, ktorí sa liečia doma, uvádza TASR.

zdroj: SITA/AP, Merck & Co

MHRA tiež odporučil, aby sa liečivo nasadilo pacientovi čo najskôr po pozitívnom teste na koronavírus, najneskôr však do piatich dní.          

Molnupiravir ešte čaká na schválenie európskymi a americkými regulačnými úradmi.

Firma Merck minulý mesiac zverejnila výsledky klinických štúdií, podľa ktorých jej liek proti covidu v počiatočnom štádiu nákazy znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia pacienta nakazeného koronavírusom o polovicu.

Toto antivirotikum dokáže zmierniť príznaky koronavírusovej infekcie a urýchliť jej liečbu, čo by mohlo byť v boji proti pandémii zlomom. Vďaka molnupiraviru by sa totiž uvoľnil nápor na nemocnice a dokázalo by sa tiež predísť vzniku ohnísk v chudobnejších krajinách.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: ABC News, TASR, Pfizer

Najnovšie videá

Trendové videá