Picasso či Banksy, za umenie padajú desiatky miliónov. Aby zvýšili cenu digitálneho diela, spálili to fyzické
- Kúpili Banksyho dielo, vytvorili jeho virtuálnu verziu a skutočné dielo spálili
- Následne virtuálnu verziu obrazu predali za väčšiu cenu, než za akú kúpili fyzický obraz
- V obchode s umením sa dejú prevratné veci, za ďalšie Banksyho dielo niekto zaplatil 13 miliónov dolárov v kryptomenách
- Kúpili Banksyho dielo, vytvorili jeho virtuálnu verziu a skutočné dielo spálili
- Následne virtuálnu verziu obrazu predali za väčšiu cenu, než za akú kúpili fyzický obraz
- V obchode s umením sa dejú prevratné veci, za ďalšie Banksyho dielo niekto zaplatil 13 miliónov dolárov v kryptomenách
Holubica mieru v nepriestrelnej veste, hrajúce sa deti, na ktoré padajú bomby, či napríklad Donald Trump so židovskou jarmulkou na hlave a prečiarknutými ústami, ktoré značia, že by nemal rozprávať. Toto je len zopár graffitov, ktoré nájdeš na vysokých – Palestínu a Izrael oddeľujúcich – múroch, ak niekedy napríklad navštíviš známe rodisko Ježiša, posvätný Betlehem.
Samotné múry i jednotlivé obrazy na nich sú istými symbolmi a pohľadmi jednotlivých umelcov na to, čo sa vo Svätej zemi (Izrael, Palestína) bohužiaľ už dlhšie deje, a čo napríklad môžeme sledovať aj v posledných dňoch – lietajúce rakety z oboch strán, bitky v uliciach i na posvätných miestach, zničené domovy, mŕtvi ľudia…
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Medzi tunajšími obrazmi nájdeš aj výtvory dobre známeho a zároveň tajuplného pouličného umelca Banksyho. Známy je napríklad tým, že jeho obraz sa po odklepnutí dražby, predaný za vyše milióna libier, ihneď sám skartoval:
Tentokrát sa predávalo Banksyho dielo s názvom „Love is in the Air“ (Láska je vo vzduchu), ktoré pôvodne umelec namaľoval pred rokmi práve v spomínanom Betleheme v rámci svojho vyjadrenia sa ku konfliktu vo Svätej zemi.
Na obraze je mladý muž, ktorý má so šatkou prekryté ústa, a vyzerá, ako keby na nejakom proteste hádzal kamene či molotovov kokteil. V rámci tunajšej situácie by sa dalo povedať, že môže ísť o mladého Palestínčana, ktorý niečo hádže na izraelských policajtov. Namiesto kameňa či molotovovho kokteilu má ale v rukách farebnú kyticu kvetov.
Obraz – nie ten pôvodný na stene v Betleheme, ale zmenšený na plátne – sa predával na známom portáli Sotheby’s, čo je najstaršia a najväčšia spoločnosť na svete, venujúca sa aukciám umeleckých diel. Prvotné odhady hovorili, že Banskyho „Love is in the Air“ by sa pokojne mohlo predať za 5 miliónov dolárov. Napokon je výsledná suma oveľa vyššia.
„Tentoraz svoje dielo nenechal známy pouličný umelec pred zrakmi divákov skartovať, ale spolu s aukčnou sieňou Sotheby’s ho predal za necelých 13 miliónov dolárov v kryptomenách. Pre Sotheby’s tak ide o vôbec prvú dražbu fyzického diela, za ktoré bolo zaplatené digitálnymi menami,“ informuje český CzechCrunch.
Desiatky miliónov za virtuálne diela, ktoré si ani nechytíš
Ako píše CzechCrunch, ide o prvú dražbu fyzického diela na Sotheby’s, za ktoré niekto zaplatil kryptomenou. Skúsenosti s takouto platbou už Sotheby’s ale rozhodne má, aj z tohto roku, len nie s fyzickými (hmotnými) dielami.
V poslednom období je obrovský záujem aj o virtuálne, digitalizované diela – jednoducho také, ktoré si nemôžeš fyzicky obhmatať v ráme, ale môžeš sa na ne pozerať v digitálnej forme, a zároveň máš o nich certifikát vlastníctva, že v tejto podobe patria len tebe.
Takýto moderný spôsob vlastnenia i nakupovania diel sa označuje skratkou NFTs („non-fungible token“/ nezameniteľný token). Ide v podstate o blockchainovy systém, na akom fungujú kryptomeny, akurát tu je dosť podstatné to slovo „nezameniteľný“.
Laicky vysvetlené, jeden bitcoin môžeš vymeniť či nahradiť za hociktorý iný bitcoin, ale dané virtuálne dielo je iba jedno. Český portál Czechcrunch vysvetľuje NFTs ako „jedinečné, digitalizované zberateľské artefakty.“
Ak si myslíš, že ceny NFTs obrazov sú oproti reálnym, teda fyzickým, oveľa nižšie, si na omyle. Padajú za ne rovnaké sumy, ako pri obrazoch, ktoré si môžeš ohmatať.
Cez Sotheby’s napríklad tento rok predala svoje virtuálne dielo umelkyňa Pak za skoro 17 miliónov dolárov. O NTFs mediálny boom sa postarala digitálna koláž z 5000 fotiek od umelca, ktorý si hovorí Beeple, ktorá sa cez londýnsky aukčný dom Christie’s vydražila za takmer 70 miliónov dolárov.
A do NFTs určite môžeme zaradiť aj farebných avatarov CryptoPunks, ktorí sa predali už za 350 miliónov dolárov – najdrahší z avatarov mal cenu až zhruba 8 miliónov dolárov, najlacnejší tento rok „len“ 40 000.
Skutočný obraz spálili pred kamerou a virtuálny predali za viac
NFTs, teda vlastnenie digitalizovaného obrazu, je spájané už aj s Banksyho tvorbou, hoci nie kvôli tomu, že by to tak vyslovene chcel samotný umelec. Postarala sa o to istá americká „partia umelcov a nadšencov kryptomien“, ktorá kúpila Banskyho dielo s názvom „Morons“ za necelých 100 000 dolárov. Na obraze sú nadšenci umenia počas aukcie, predávania obrazu. Skupina následne vytvorila digitálnu verziu tohto diela a skutočné, fyzické dielo pred kamerami spálila.
Potom sa rozhodla digitálnu verziu obrazu predať, s tým, že fyzický originál už jednoducho neexistuje. A podarilo sa, v kryptomenách za digitálnu verziu obrazu dostali v prepočte 380 000 dolárov, čo bol takmer štvornásobok sumy, za ktorú kúpili Banksyho fyzické dielo, ktoré napokon spálili.
Ak sa niekomu moderný predaj s umením nepozdáva, netreba sa ešte príliš obávať, stále prebiehajú aj klasické aukcie s reálnymi, fyzickými obrazmi za „bežné“ peniaze. Včera sa napríklad v New Yorku takýmto bežnejším spôsobom predal za 103 miliónov dolárov obraz svetoznámeho Pabla Picassa z roku 1932.
Vysoká cena podľa agentúry AFP dokazuje vitalitu svetového trhu s umením napriek súčasnej pandémii koronavírusu. Ide o prvý prípad po dvoch rokoch, keď sa nejaké umelecké dielo predalo na aukcii za viac ako 100 miliónov dolárov. Pred dvoma rokmi v New Yorku vydražili za 110,7 milióna dolárov obraz Clauda Moneta.