Piješ kávu a stále nevieš, či robíš dobre alebo nie? Odpoveď je konečne jasná
- Kávičkári dnes zažívajú zlaté časy. Nielen, že skvelú kávu už nájdeš na každom rohu, no vďaka trendom zo sveta tu máme aj výberové zrná a alternatívne prípravy. Ako je to však s pitím kávy a zdravím? Sú v nej obsiahnuté látky prospešné alebo náš život skracujú?
- Kávičkári dnes zažívajú zlaté časy. Nielen, že skvelú kávu už nájdeš na každom rohu, no vďaka trendom zo sveta tu máme aj výberové zrná a alternatívne prípravy. Ako je to však s pitím kávy a zdravím? Sú v nej obsiahnuté látky prospešné alebo náš život skracujú?
Odborníci prišli na odpoveď. Na základe viacerých štúdií je potvrdené, že pitie kávy skutočne ti prináša zdravotné benefity! A nie zanedbateľné. Ako kávičkár si napríklad znižuješ riziko cukrovky, infarktu a srdcovocievnych chorôb a taktiež znižuje riziko viacerých typov rakoviny. Toto všetko sa pričiňuje k tomu, že ľudia, ktorí pijú kávu, zvyčajne žijú dlhšie než kávoví odporcovia. Ak si teda práve vychutnávaš svoju šálku, pokračuj v tom. :)
Foto: pexels.com
Doteraz tieto poznatky vedci spájali skôr s bielou rasou, teraz však zdravotné benefity pitia kávy prisudzujú aj afroamerickej či ázijskej. V dvoch nových štúdiách zverejnených v americkom časopise Annals of Internal Medicine odborníci skúmali účinky pitia kávy na viac ako 700-tisíc obyvateľoch USA a tiež v desiatich európskych krajinách. Vedci zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pili kávu, žili dlhšie ako tí, ktorí jej pili málo alebo žiadnu.
V americkej štúdii sa zas dokázalo, že kávičkári, ktorí si denne vychutnajú viac ako štyri šálky tohto nápoja, majú o 18% nižšie riziko predčasného úmrtia. No dokonca aj tí, ktorí si dajú aspoň jednu kávu denne tým môžu získať isté zdravotné benefity. Ich riziko predčasného umierania bolo nižšie o 12%. Všetky tieto poznatky však treba brať s istou mierou relatívnosti, pretože vedci nedokázali overiť pravdivosť údajov o pití kávy ani neskúmali kvalitu či silu kávy.
Foto: pexels.com
Je totiž jasné, že kvalita zŕn sa odráža na jej zdravotných benefitoch a že instatná káva z automatu či nekvalitná prepražená káva má zrejme menej pozitívnych účinkov ako kvalitne pripravená 100% arabica. Ak je to teda v tvojich silách, zvol si vždy to najlepšie, čo na trhu máme a odmenou ti budú nielen zdravotné benefity, ale aj lepšie chuťové vlastnosti a väčší pôžitok z pitia.
V európskej štúdii vedci priniesli veľmi podobné zistenia. Ťažkí kávičkári vykazovali o 7 až 12% nižšie riziko predčasného umierania a dokonca mali nižšie riziko srdcových či tráviacich problémov. Najzaujímavejšie však je, že tieto zdravotné benefity nie sú spájané len s obsahom kofeínu v káve. Vedci totiž priaznivé efekty pitia kávy zistili u ľudí, ktorí pijú kofeínovú aj bezkofeínovú verziu. To naznačuje, že kofeín zrejme na zdravie človeka nemá zásadný vplyv, ale rozhodujúce sú napríklad antioxidanty.
Foto: pexels.com
Napriek tomu, že benefity pitia kávy sú dnes viacnásobne potvrdené, neznamená to nutne, že ľudia, ktorí kávu neobľubujú, zomierajú skôr alebo že len samotné pitie kávy ti zaručí dlhý a zdravý život. Mnohé benefity sa potvrdili aj pri kávičkároch, ktorí denne vypijú naozaj veľa kávy, no neznamená to, že pitie naoazj vysokého množstva ti nemusí uškodiť. Mnohí ľudia môžu byť na kávu či kofeín senzitívni.
Odborníci preto odporúčajú, že treba zostať pri bezpečných štyroch šálkach o objeme asi 230 ml. Takéto množstvo kávy by malo byť pre väčšinu zdravých ľudí bezpečné a navyše zdravotne prospešné. Vo svojom kávičkovaní tak určite pokračuj. :) Ak však máš nejaké ťažkosti, treba byť opatrný. Pre niektorých ľudí totiž môže byť pitie kávy spojené s nepravidelným srdcovým tepom či problémami s trávením.
Foto: pexels.com
Zdroj: time.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti