Piloti hlásia netradičný úkaz. Vo vzduchu lietali časti lávy pripomínajúce zlaté vlasy

  • Havajské ostrovy zmieta séria sopečných erupcií
  • Aj keď sú ostrovania na sopky zvyknutí, posledný výbuch ich prekvapil
  • Sopka začala vypúšťať lávové niťové vlákna
sopka
Unsplash/Valerie Le Bouteiller,USGS
  • Havajské ostrovy zmieta séria sopečných erupcií
  • Aj keď sú ostrovania na sopky zvyknutí, posledný výbuch ich prekvapil
  • Sopka začala vypúšťať lávové niťové vlákna

Sopka Kilauea si naposledy získala pozornosť sveta v roku 2018, keď jej masívny výbuch, a následne vypustená láva, strhli so sebou do mora niekoľko domov. V stredu sa sopka na najväčšom havajskom ostrove ozvala opäť. Tentokrát však priniesla menej nebezpečné divadlo. V súčasnosti by tiež podľa odborníkov nemala byť hrozbou pre verejnosť.

Kilauea sa nachádza v národnom parku Hawaii Volcanoes. „V tejto chvíli neveríme, že by obyvatelia boli v ohrození, ale chceme ľuďom pripomenúť, že park zostáva zatvorený,“ povedal hovorca župana Cyrus Johnasen pre havajskú stanicu KHON2.

Niekoľko pilotov v okolí ostrova však hlásilo, že vo vzduchu videli zaujímavý úkaz, ktorý sa nazýva Pelíne vlasy. Ide o akési zlaté sklenené nite, ktoré vytvorila láva a ktoré vyletujú do vzduchu. Svoje pomenovanie získali po havajskej bohyni ohňa a sopiek Pelé.

Riadne nebezpečné vlasy

„Povrch praskajúcich lávových bublín vyletí do vzduchu a časť z neho sa natiahne do veľmi tenkých a dlhých nití, ktoré majú niekedy až 0,6 metra,“ vysvetlil vznik vlasových vlákien geológ z Havajského vulkanického observatória Don Swanson pre Live Science.

Aj keď sa tieto nite, ktoré naozaj pripomínajú ľudské vlasy zlatej farby, môžu zdať na pohľad veľmi krásne, odborníci varujú, že vedia byť aj riadne nebezpečné. Keďže na konci majú ostrý špic, neodporúčajú ich ani zbierať, aj keď to môže viacerých lákať . Pri dotyku by sa totiž človek mohol porezať.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hawai’i Pacific Parks (@hawaiipacificparks)

Ďalšie nebezpečenstvo predstavuje ich styk s pitnou vodou. Keďže sú ľahké, vietor ich vie odfúknuť ďaleko od sopky. Následne sa môžu dostať do zberných nádob s dažďovou vodou, ktorú Havajčania zbierajú ako pitnú. Problém nastáva, keď filtre, ktoré vodu čistia, nie sú dostatočne jemné a vlasy tak neodchytia. Ak následne človek vodu so sklenenými vlasmi vypije, môže si rozrezať hrdlo, pažerák či žalúdok.

V minulosti tento jav nastal, keď sa vlasy dostali do vodných žľabov, z ktorých pil dobytok. U ľudí sa, našťastie, nič podobné doteraz nestalo. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: KHON2, Live Science

Najnovšie videá

Trendové videá