Piloti minuli letisko a leteli ďalej, zrejme zaspali
- V Etiópii takmer došlo k leteckému nešťastiu
- Piloti preleteli letisko, na ktorom mali pristáť, lebo zaspali
- V Etiópii takmer došlo k leteckému nešťastiu
- Piloti preleteli letisko, na ktorom mali pristáť, lebo zaspali
Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines v sobotu oznámila, že dočasne postavila mimo služby dvoch pilotov, ktorí počas letu zo sudánskej metropoly Chartúm do Addis Abeby minuli pristávaciu dráhu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Incident sa odohral v pondelok. Obaja piloti údajne počas letu zaspali a zobudil ich výstražný zvuk po vypnutí autopilota. Lietadlo však minulo pristávaciu dráhu na medzinárodnom letisku Bole v Addis Abebe a asi 25 minút nad ním krúžilo, kým sa mu podarilo bezpečne pristáť, píše portál na sledovanie letov FlightAware a stránka Aviation Herald.
„Posádke bol pozastavený výkon pracovnej činnosti,“ uviedli aerolínie vo vyhlásení. Prípad vyšetrujú a podľa výsledkov „prijmú potrebné nápravné opatrenia“.
Mohli zaspať
Letecká spoločnosť uviedla, že kontrola letovej prevádzky na krátky čas stratila s posádkou spojenie, no pred pristátím sa ho podarilo nadviazať. Informáciu o spánku pilotov však výslovne nepotvrdila.
Britský letecký analytik Alex Macheras incident označil za „mimoriadne znepokojujúci“ a ako pravdepodobnú príčinu uviedol únavu posádky.
V marci 2019 sa lietadlo Boeing 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines zrútilo šesť minút po štarte z letiska v Addis Abebe. Nehodu neprežil nikto zo 157 osôb na palube. Šlo o nehodu prakticky nového lietadla, ktoré bolo v prevádzke len 4 mesiace. Na palube boli vtedy aj Slováci. Šlo o rodinu bývalého poslanca Antona Hrnka, ktorý v tom čase sedel v parlamente za SNS.
Etiópia zmietaná vojnou
Etiópia je africká krajina, v ktorej momentálne zúri vojna, ktorá je ešte horšia než tá na Ukrajine. Ľudia tu okrem bezprecedentného násilia a zabíjania čelia hladu a suchu. Navyše, dopadá na nich aj vojna na Ukrajine, keďže východná Afrika dováža poľnohospodárske komodity aj z Ukrajiny.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu naznačil, že dôvodom, pre ktorý sa nevenuje dostatočná medzinárodná pozornosť kritickej situácii civilistov v odštiepeneckom etiópskom regióne Tigraj, je rasizmus. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Situáciu v Tigraji nazval Tedros „najhoršou humanitárnou krízou na svete“. Prístup k základným službám tam podľa neho nemá až šesť miliónov ľudí. Tedros pritom vo svojom emotívnom prejave položil otázku, prečo sa Tigraju nevenuje rovnaká pozornosť ako konfliktu na Ukrajine.
„Dôvodom je možno farba pleti týchto ľudí,“ uviedol šéf WHO, ktorý sám pochádza z Tigraja, počas tlačovej konferencie. Tedros pred novinármi v apríli tiež spochybnil, či je vo svete počas núdzových situácií venovaná rovnaká pozornosť „bielym a černošským životom“.
Riaditeľ WHO pre núdzové situácie Mike Ryan zase upozornil na to, že veľké znepokojenie nevyvoláva ani sucho a hlad v oblasti Afrického rohu a následnej zdravotníckej kríze. „Nikoho nezaujíma, čo sa deje v oblasti Afrického rohu,“ uviedol Ryan.
WHO potrebuje 123,7 miliónov dolárov pre zvládnutie zdravotníckych problémov, ktoré spôsobila rastúca podvýživa v tomto regióne. Žije tu približne 200 miliónov ľudí a milióny čelia hladu.
Zdroj: TASR