Pilulky proti koronavírusu sú svetlom na konci tunela. Dostupné by mali byť čoskoro
- Hoci to vyzerá tak, že koniec pandémie je ďaleko, nemusí to byť úplne pravda
- FDA momentálne pracuje na schvaľovaní dvoch liekov, ktoré by mohli zjednodušiť liečbu koronavírusu
- Hoci to vyzerá tak, že koniec pandémie je ďaleko, nemusí to byť úplne pravda
- FDA momentálne pracuje na schvaľovaní dvoch liekov, ktoré by mohli zjednodušiť liečbu koronavírusu
Spoločnosť Pfizer požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv o schválenie tabletky Paxlovid, ktorá je určená na liečbu nakazených koronavírusom. Informuje o tom portál CNBC.
Okrem pilulky Paxlovid sa však FDA zaoberá aj pilulkou Molnupiravir od spoločnosti Merck. Táto spoločnosť požiadala FDA o udelenie núdzového povolenia už pred mesiacom.
V prípade, že FDA schváli aspoň jednu z možností, liečba pilulkami v Spojených štátoch by mohla byť dostupná už do konca tohto roka. Ak sa tak stane, USA sa pripojí ku Veľkej Británii, ktorá Molnupiravir schválila už 4. novembra. Časový plán na prehodnotenie údajov spoločnosti Pfizer zatiaľ známy nie je, 30. novembra však majú byť prediskutované údaje spoločnosti Merck.
V prípade, že by boli pilulky schválené, centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb budú musieť vypracovať celoštátne usmernenia na ich používanie.
Hoci sú pilulky skvelou správou, prinášajú so sebou obavy. Tie najväčšie sú spojené s ich cenovou dostupnosťou pre priemerných ľudí. Lieky od obidvoch spoločností boli testované na starších ľuďoch a na ľuďoch s obezitou, prípadne so srdcovými ochoreniami. Nie je teda úplne jasné, ako ovplyvnia priebeh ochorenia u relatívne zdravých jedincoch.
Pilulky však možno považovať za akýsi bod zvratu v pandémii, pretože by mali dokázať zjednodušiť liečbu ťažko chorých pacientov, predchádzať tomuto ochoreniu, znižovať úmrtnosť na koronavírus v danej krajine a zabezpečiť znížené množstvo hospitalizácií.
Zachránia nás tabletky?
Pilulka od spoločnosti Merck nie je úplnou novinkou, pôvodne bola vyvinutá v roku 2000 na liečbu chrípky. Krátko po vypuknutí pandémie sa vedci začali zaoberať tým, či tabletka dokáže pôsobiť aj na SARS-CoV-2.
Ukázalo sa, že liek dokáže napodobniť duplikované časti RNA rozširujúce sa po tele a zámerne urobiť chyby v genetickom kóde vírusu, v dôsledku čoho sa stane, že vírus sám zmutuje a vyhynie.
Vrchol replikácie vírusu ľudia pociťujú, keď začnú vnímať prvé príznaky. To znamená, že tabletka je najúčinnejšia, keď si ju pacient vezme do týždňa od pozitívneho testu.
Počas piatich dní užívajú osem piluliek denne. Ako však naznačuje najnovšia klinická štúdia spoločnosti Merck, dávka nie je vysoká. Ukázalo sa, že nezaočkovaní pacienti, ktorí liek užili do piatich dní od vzniku symptómov, mali o 50 % znížené množstvo hospitalizácií a úmrtí v porovnaní s tými, ktorým bolo podané placebo.
V prípade, že pilulka bude schválená, americká vláda minie približne 2,2 miliardy dolárov na dávky určené na 3,1 milióna liečebných cyklov. Jedna liečba teda stojí približne 700 dolárov, čo nie je najmenej.
Pilulku od spoločnosti Pfizer je potrebné užívať štyrikrát denne, no je potrebné kombinovať ju bežným liekom proti HIV známym ako Ritonavir. Celá liečba trvá 5 dní.
Hoci znie absurdne, že nakazený by mal užívať aj liek proti HIV, má to svoj význam. Tento liek totiž pôsobí ako posilňovač lieku proti koronavírusu. Ritonvair dokáže Paxlovid posilniť tak, že ostane v tele aktívny dlhšie.
Podľa dát spoločnosti Pfizer, ktoré vznikli na základe testovanie, kombinácia týchto dvoch liekov dokáže znížiť šancu hospitalizácie a úmrtia až o 89 %.
Ciele spoločnosti Pfizer sú veľkolepé. Do konca roka 2021 plánuje vyrobiť toľko liekov, koľko je potrebných na vyliečenie 180 000 osôb. Do konca roka 2022 by malo vzniknúť množstvo piluliek potrebné na vyliečenie 50 miliónov ľudí.
Odborníci odporúčajú vakcináciu
V súčasnosti je koronavírus stále nebezpečným ochorením, ktoré zabíja ľudí po celom svete. Po schválení piluliek by sa to však mohlo zmeniť. Štúdie oboch liekov boli zamerané na osoby, ktoré sa rozhodli nevyužiť možnosť vakcinácie. Tieto lieky však neznamenajú slobodu pre neočkovaných. Nápory na nemocnice sú obrovské nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Odborníci kvôli tomu vyzývajú ľudí, aby zvážili možnosť očkovania. Ako podotkol doktor Anthony Fauci, dôležitejšie ako liečiť chorobu je predchádzať infekciám. Výhoda vakcinácie je aj tá, že v porovnaní s pilulkami je a aj bude bezplatná.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CNBC, White House