Plánoval masovú vraždu spolužiakov: 14-ročného chlapca poslal sudca do väzby
- Špecializovaný trestný súd rozhodol o osude mladíka z Mníška nad Hnilcom
- 14-ročný chlapec podľa obvinenia plánoval masovú vraždu spolužiakov
- Špecializovaný trestný súd rozhodol o osude mladíka z Mníška nad Hnilcom
- 14-ročný chlapec podľa obvinenia plánoval masovú vraždu spolužiakov
Na Špecializovaný trestný súd eskortovali len 14-ročného chlapca. Mladík z Mníška nad Hnilcom je obvinený z obzvlášť závažného zločinu prípravy úkladnej vraždy.
Výsluch obvineného začal sudca pre prípravné konanie o 17. hodine. Žiak základnej školy údajne plánované skutky oľutoval a sudcu prosil, aby ho do väzby nevzal.
Verdikt padol krátko po pol ôsmej večer. Obvinený mladík bude stíhaný väzobne. Dôvodom väzby je možná obava z úteku, ovplyvňovania svedkov alebo pokračovania v trestnej činnosti. Advokát obvineného Pavol Pivovarčí navrhoval nahradiť väzbu dohľadom mediačného a probačného úradníka, čo však sudca zamietol.
Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže obvinený podal voči nemu sťažnosť prostredníctvom svojho obhajcu. O osude tínedžera tak bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
Hrozivý incident sa odohral na základnej škole v Mníšku nad Hnilcom minulý štvrtok. Deň na to si pre mladíka prišli elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry.
Závažné obvinenie potvrdila aj hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová. „Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvineného. V prípade preukázania viny zákon ukladá za tento zločin trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie,“ informovala.
So sekerou chcel zabíjať
Podľa informácií TV Joj mal ôsmak v pláne sekeru použiť na masovú vraždu svojich spolužiakov a pedagógov. Tieto zámery potvrdil aj pred vyšetrovateľom NAKA. Učiteľom školy sa našťastie podarilo tragickému konaniu zabrániť.
Portál ďalej uvádza, že tínedžer mal mať dvoch komplicov, ktorých úlohou bolo zamknúť a držať dvere. Útok mal mať žiak základnej školy naplánovaný na štvrtú vyučovaciu hodinu.
Samotná škola sa k prípadu vyjadrovať nechcela. Riaditeľka nereagovala na naše telefonáty ani email. Kompetentní sa nevyjadrili ani pre iné média s odkazom na to, že im to odporučila polícia.
Matka tomu neverí
Redakcii Nový Čas sa podarilo spojiť aj s matkou mladistvého útočníka. Jana (36) tvrdí, že je to celé nedorozumenie. Syn je podľa nej schopný žiak, nadaný futbalista a nikomu nechcel ublížiť.
„Je to môj jediný syn a som slobodná matka. Rád spieval, natáčal videá a hrával aj futbal, bol obrancom. Do školy chodil rád, mal dobré známky a neviem, čo to má znamenať,“ povedala Jana, ktorá pracuje ako operátorka výroby.
Podľa jej slov vôbec nebol problémové dieťa. „Keďže ho bavilo natáčať videá a rôzne scénky, chcel byť hercom. Prečo si zobral sekeru, ktorou sa vôbec nevystatoval, to neviem, ale určite nechcel nikomu ublížiť. Ja by som skôr za tým videla nejaký skrat. V škole sa jednoducho muselo niečo stať. Neviem, čo to bolo, ale čo keď bol šikanovaný? Zrejme spolužiakmi z triedy alebo z iných tried. Neviem, či sa mu nevysmievali, lebo mal zdravotné problémy. Boli psychického rázu, bral aj lieky a mal také migrénové záchvaty,“ spomenula matka obvineného chlapca. Podľa slov tety Júlie bol mladík v opatere neurológa.
Doživotie nehrozí
Síce má tínedžer na krku obzvlášť závažný zločin, trestný zákon však neumožňuje uložiť doživotný trest mladistvým. „Trestné sadzby odňatia slobody ustanovené v tomto zákone sa u mladistvých znižujú na polovicu; horná hranica zníženej trestnej sadzby nesmie prevyšovať sedem rokov a dolná hranica zníženej trestnej sadzby dva roky,“ uvádza sa v zákone.
Nepodmienečný trest odňatia slobody môže súd mladistvému uložiť len pod podmienkou, že by vzhľadom na okolnosti prípadu, osobu mladistvého alebo vzhľadom na predtým uložené opatrenia uloženie iného trestu zjavne neviedlo k dosiahnutiu účelu trestu podľa tohto zákona.
„V prípade, ak mladistvý spáchal obzvlášť závažný zločin a miera závažnosti takého obzvlášť závažného zločinu pre spoločnosť je vzhľadom na zavrhnutiahodný spôsob vykonania činu alebo vzhľadom na zavrhnutiahodnú pohnútku, alebo vzhľadom na ťažký a ťažko napraviteľný následok mimoriadne vysoká, môže súd uložiť trest odňatia slobody nad sedem rokov až do pätnásť rokov, ak má za to, že trest uvedený v odseku 1 na dosiahnutie účelu nepostačuje,“ stanovuje trestné právo.
Trest odňatia slobody a rovnako aj väzba sa u mladistvých, ktorí neprekročili osemnásty rok svojho veku, vykonáva v ústavoch na výkon trestu pre mladistvých.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TV Joj, Nový Čas, Lewik