Plánujete road trip? Na týchto 5 ciest si dajte pozor

  • Rozhodli ste sa vytiahnuť auto z garáže a vyraziť na Road Trip?
  • Ak si chcete naplno vychutnať krásy prírody a nevadí vám dávka adrenalínu, určite nevynechajte týchto päť európskych ciest.
  • Buďte ale extrémne opatrní, všetky sa radia medzi najnebezpečnejšie cesty nášho kontinentu.
  • Aby ste ich zdolali bez ujmy, potrebujete ich najprv spoznať.
edited
Onlia
  • Rozhodli ste sa vytiahnuť auto z garáže a vyraziť na Road Trip?
  • Ak si chcete naplno vychutnať krásy prírody a nevadí vám dávka adrenalínu, určite nevynechajte týchto päť európskych ciest.
  • Buďte ale extrémne opatrní, všetky sa radia medzi najnebezpečnejšie cesty nášho kontinentu.
  • Aby ste ich zdolali bez ujmy, potrebujete ich najprv spoznať.

1. Taliansky extrém Stelvio Pass: Predátor medzi alpskými vrcholmi

Na cestách po Apeninskom polostrove sa môžete stretnúť s 24 kilometrovou cestou Stelvio Pass. Nadmorská výška 2 757 metrov nad morom z nej robí druhú najvyššie položenú diaľnicu v Alpách. Dostane vás z mesta Prato allo Stelvio do mesta Bormia. Pri obdivovaní krásnej prírody však musíte zdolať 48 extrémne prudkých, 180-stupňových zákrut. Mnohé úseky šírkou stačia iba pre jedno auto a prechádzať popri autách prichádzajúcich z protismeru zábava veru nie je. Ak teda diaľnicou vedie aj vaša trasa, prechod cez Stelvio Pass si naplánujte radšej na ráno. Počas dňa je premávka veľmi hustá.

Ako sa jazdí v Taliansku: Taliani sú dobrí šoféri, ale jazdia rýchlo a agresívne. Nečakajte, že sa vám vyhnú. Tiež majú svoju „tajnú“ signalizáciu. Blikaním napríklad hovoria „uhni“. Trúbenie môže znamenať čokoľvek od priateľského pozdravu po „choď mi z cesty“. Preto radšej pozorne sledujte situáciu.

Najvyššia povolená rýchlosť na väčšine talianskych diaľničných úsekov: 130 km/h

2. Transfagarasan v Rumunsku: Drakulov hrad, vodopády a smrteľné zákruty

O balkánskych cestách ste možno počuli všeličo – sú bahnisté, zanedbané, jazdia po nich vozy ťahané koňmi. To rozhodne neplatí pre druhú najvyššie položenú rumunskú cestu Transfagarasan. Nachádza sa v južnej časti Karpát vo výške 2 034 metrov nad morom (aj keď voľne sa pasúce kone tu uvidíte). Prejdete po nej z transylvánskeho mesta Sibiu do Pitesti v oblasti Wallachia. Celý 155 kilometrový úsek je posiaty prírodnými krásami Rumunska. Po ceste nájdete ľadovcové jazero Balea či ruiny Drakulovho hradu. Cesta je ale aj plná nástrah – tmavých prírodných tunelov, strmých mostov a prudkých zákrut. Opäť platí rovnaká zásada – pokiaľ na serpentínovej ceste nechcete kľučkovať medzi hromadou áut, vyberte sa na cesty čo najskôr a za svetla, Transfagarasan je po tme zárukou nehody.

Ako sa jazdí v Rumunsku: Rumuni často nedodržiavajú dopravné predpisy a po ceste jazdí veľa kamiónov, niekedy so slabo upevneným nákladom. A napriek tomu, aká moderná je Transfagarasan, nie všetky cesty v Rumunsku sú také. Nájdete aj rozbité úseky plné jám.

Najvyššia povolená rýchlosť na väčšine rumunských diaľničných úsekov: 130 km/h

3. Švajčiarsko a Furka Pass: Len pre najskúsenejších vodičov

Aj švajčiarske Alpy ukrývajú jednu z najnebezpečnejších ciest Európy. Furka Pass je najvyššie položenou cestou tejto oblasti, nájdete ju vo výške 2 429 metrov nad morom. Vedie z oblasti Valais do oblasti Uri. Po ceste vás ohúri krása ľadovca Rhone, vysokohorských jazier či pohľad do nekonečnej hĺbky alpskej krajiny. Čakajú na vás však aj prevýšenia, ostré zákruty a padajúce kamene. Na túto cestu sa nepúšťajte, pokiaľ v aute nemáte naozaj skúseného vodiča. Každé zaváhanie či chyba vás môže stáť viac ako auto.

Ako sa jazdí vo Švajčiarsku: Keďže sa vo Švajčiarsku hovorí viacerými jazykmi, na istých úsekoch nájdete značky v nemčine a na iných vo francúzštine či taliančine.

Najvyššia povolená rýchlosť na väčšine švajčiarskych diaľničných úsekov: 120 km/h

 

Než vyrazíte na cesty, nezabudnite: havarijné a cestovné poistenie či asistenčné služby teraz vybavíte za pár minút online na webe Onlie. Poistiť sa môžete hoci len na pár týždňov alebo niekoľko mesiacov.

4. Francúzska Col du Chaussy: Máte strach z výšok? Nič pre vás

V 1 533 metroch nad morom vám francúzske Alpy odhalia cestu Col du Chaussy. Tiahne sa popri útese, a tak ponúka nádherný výhľad, ale tiež predstavuje veľké nebezpečenstvo. Čaká vás na nej 17 ostrých zákrut každých 150 metrov a na jednom úseku aj extrémne strmé stúpanie, pri ktorom budete mať skôr pocit, že šplháte po skalách, než šoférujete auto.

Preto, ak máte strach z výšok, radšej zvoľte inú trasu. Tiež sa na ňu nevydávajte so „štrajkujúcimi“ brzdami, pretože na tejto ceste budete brzdiť ako o život. Keďže niektorými úsekmi opäť neprejde viac ako jedno auto, majte na pamäti dôležité pravidlo. Vozidlo, ktoré ide nahor má prednosť pred vozidlom, ktoré smeruje nadol. Ak už aj musíte niekoho obísť, pripadá táto nepríjemná povinnosť vždy menšiemu vozidlu.

Ako sa jazdí vo Francúzsku: Ak cestujete s malým ratolesťami, je dobré vedieť, že deti pod desať rokov môžu v aute sedieť na prednom sedadle v troch prípadoch – v aute už nie je voľné iné sedadlo, ostatné voľné sedadlá sú obsadené inými deťmi pod 10 rokov či na ostatných voľných miestach chýbajú bezpečnostné pásy.

Najvyššia povolená rýchlosť na väčšine francúzskych diaľničných úsekov: 130 km/h

Prečítajte si aj: Dovolenka zo dňa na deň? Týchto 5 krokov ťa zachráni

5. Bakhchysarai na Ukrajine: Drsný Krym z nebezpečnej výšky

Ukrajina je neopozeraná, iná a pokiaľ sa vydáte na diaľnicu Bakhchysarai, aj poriadne nebezpečná. Tiahne sa po 77 kilometrovej trase medzi mestami Yalta a Bakhchysarai vo výške 1 234 metrov nad morom. Okrem nádherného výhľadu vás na nej čaká až 50 prudkých zákrut. Počasie je v tejto oblasti drsné a nepredvídateľné. V zimných mesiacoch Bakhchysarai takmer nepretržite pokrýva sneh a ľad, stretnete sa aj s častými snežnými búrkami. Preto myslite na zimné pneumatiky a reťaze. A poriadne oblečte aj seba – v najvyšších miestach je poriadna zima.

Ako sa jazdí na Ukrajine: Dajte si pozor, aby ste mali zapnuté bezpečnostné pásy. Ignorovanie tejto povinnosti je na Ukrajine trestný čin.

Najvyššia povolená rýchlosť na väčšine ukrajinských diaľničných úsekov: 130 km/h

Predtým, ako sa vyberiete zdolávať ktorúkoľvek z týchto extrémnych ciest, myslite na havarijné poistenie. Dnes ho vybavíte aj na poslednú chvíľu priamo z dovolenky. Uzatvoríte ho napríklad na webe poisťovne Onlia a obhliadku k nemu vybavíte cez mobilnú appku pre svoj smartfón. Pridajte si rovno aj asistenčné služby. Pomoc s prasknutou pneumatikou či s poruchou auta sa na najnebezpečnejších diaľniciach nášho kontinentu môže zísť.

Článok vznikol v spolupráci s Onlia

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá