Plastové BPA Free fľaše nie sú vôbec také bezpečné, ako si myslíš
- Tvrdia ti, že "BPA Free" fľaše sú zdraviu neškodné? Je to omyl
- Zhodujú sa na tom desiatky nezávislých výskumov
- Tvrdia ti, že "BPA Free" fľaše sú zdraviu neškodné? Je to omyl
- Zhodujú sa na tom desiatky nezávislých výskumov
Po desiatkach výskumov, ktoré zistili vážne zdravotné následky prameniace z BPA plastových fliaš a iných obalov, sa prešlo na BPA Free či BPS obaly. Tie sa zvyknú prezentovať ako zdraviu nezávadné, ale len preto, že výrobcovia najskôr neurobili testy. Teraz sa dozvedáme, že bezpečné rozhodne nie sú a dokonca na ľudskom zdraví páchajú takmer rovnaké škody.
BPA
BPA je skratka pre bisfenol A – ide o chemickú látku zosyntetizovanú kondenzáciou fenolu s acetónom, radiacu sa k ftalátom, ktorú používajú vo výrobe na ovplyvňovanie pevnosti PVC plastov a obalov. BPA v obaloch nie je „zapečatená“, preto sa z obalu uvoľňuje do ovzdušia, potravín, či tkanív, ktoré sú s nimi v kontakte a pri zvýšenej teplote ešte vo väčšej miere. Ak si si niekedy nalial horúci čaj do prázdnej fľaše z iného nápoja, je to to najhoršie, čo si mohol urobiť.
Nadmerný príjem ftalátov v organizme môže spôsobovať zdravotné problémy na hormonálnej alebo bunkovej úrovni: reprodukčné problémy u mužov, zmeny vývoja plodu u tehotných žien, vznik karcinómov rôznych druhov a iné. Od roku 2011 platí zákaz takéto obaly predávať i vyrábať.
V rokoch 2003 až 2004 vedci z Centers for Disease Control and Prevention namerali BPA v moči takmer všetkých z 2 757 účastníkov v rôznom veku.
BPA Free – BPS
Odvtedy tu máme ale alternatívne zlúčeniny spoločne označované ako BPA Free (bez BPA). Najčastejším je bisfenol S – BPS – ten sa považuje za odolnejší voči vyluhovaniu. Fľaše a obaly s BPS v dobrej viere kupujeme, lebo boli dosiaľ prezentované ako neškodné, napriek tomu, že už roky sa vie o ich škodlivosti. A samozrejme, v bežných obchodoch ani nebolo a nie je na výber, v plaste je totiž zabalené úplne všetko.
Štúdia UCLA z roku 2015, ktorú publikovala Oxford Academic, analyzovala vplyv BPA a BPS na embryá zebrafish. Výskumníci sledovali vplyv chemických látok na gény a mozgové bunky, ktoré riadia reprodukciu. „Náš výskum ukázal, že aj nízke hladiny BPS majú podobný vplyv na embryo ako BPA,“ uviedla pre CNN autorka štúdie a reprodukčná endokrinológyčka Nancy Wayne. Okrem toho, ich výskum ukázal, že BPA aj BPS ovplyvňujú hormonálny systém štítnej žľazy.
Podľa štúdie z Texasu z roku 2013 môže malé množstvo BPS dokonca spôsobiť aj smrť buniek. Ďalšia kanadská štúdia so zebrafish zistila, že BPA aj BPS ovplyvňujú intelektuálne fungovanie, schopnosť čítať, sociálne zručnosti, pamäť a zameranie. Výskumníci zhodne dospeli k záveru, že výrobky bez obsahu BPA nie sú bezpečné, a že všetky bisfenoly by sa mali odstrániť zo spotrebného tovaru.
Iná štúdia na zvieratách zistila, že BPS rýchlo zvyšuje srdcovú frekvenciu samíc potkanov. Pri stresových situáciách a pri podávaní dávok ekvivalentných ľuďom, potkanom spôsobili srdcové arytmie. „Spotrebitelia by mali byť opatrní, keď je produkt označený ako „BPA Free“, neznamená to, že je bezpečný,“ varoval v tlačovej správe autor štúdie Hong-Sheng Wang.
Je teda nanajvýš pravdepodobné, že plastové obaly prispievajú k populačných zdravotným problémom, ako neplodnosť, hlúpnutie, poruchy srdca, rakovina atď.
Ako odstrániť škodlivé chemikálie z tela?
Dobré baktérie pomáhajú posilňovať funkciu čriev a rozkladať chemikálie ako BPA, aby mohli byť odstránené z tela. Jedz potraviny bohaté na probiotiká, ako je kimchi, kyslá kapusta, kombucha, alebo kvalitné probiotiká. Spomínané potraviny pomáhajú telu zbaviť sa aj iných chemikálii ako napr. pesticídov.
Kanadský výskumníci zistili, že uvoľňovaniu BPA z tela pomáha i potenie. Môžeš sa teda pravidelne chodiť vypotiť do sauny alebo športovať.
Pred touto zákernou chémiou sa môžeš chrániť nakupovaním v obchodoch s nebalenými potravinami, ktorých na Slovensku pribúda ako húb po daždi. Budeš však potrebovať výbavu vo forme látkových tašiek.
Na balenie nápojov a potravín používaj sklenené, nerezové či hlinníkové (s ochrannou vrstvou) obaly. Pracovná skupina pre životné prostredie vytvorila prehľadnú databázu približne 16 000 potravín a nápojov zabalených v materiáloch, ktoré môžu obsahovať škodlivé chemikálie.
Zdroj: The Alternative Daily
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy