Platový rozdiel medzi ženami a mužmi sa zmenší. Rezort práce predstavil kľúčový dokument
- Ministerstvo práce zavádza európsku smernicu, má v platoch zrovnoprávniť mužov a ženy
- Pri nespravodlivej výplate môžeš dostať odškodné
- Ministerstvo práce zavádza európsku smernicu, má v platoch zrovnoprávniť mužov a ženy
- Pri nespravodlivej výplate môžeš dostať odškodné
V piatok na tlačovej konferencii informoval štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš o tom, že ministerstvo práce zavedie smernicu Európskeho parlamentu a Rady pre uplatnenie zásady rovnakej odmeny za rovnakú prácu. Úlohou je podporovať väčšiu rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní.
Po zavedení smernice budeš mať právo na náhradu za nespravodlivé odmeňovanie, ak budeš mať pocit, že je tvoja výplata nespravodlivá. Premlčacie doby pritom podľa Ondruša nesmú byť kratšie ako tri roky od momentu, keď zistíš, že si bol nespravodlivo odmenený. Náhrada ani náprava však nesmie byť vopred obmedzená stanovením hornej hranice.
Zamestnávatelia budú mať nové povinnosti
V smernici je jedným z opatrení, ktoré bude aj v slovenskej legislatíve, zavedenie zákonnej povinnosti pre zamestnávateľov mať zrozumiteľné a transparentné pravidlá pre platový postup. Potenciálni pracovníci by tak mali mať umožnené prijímanie informovaného rozhodnutia o očakávanom plate. Má sa tak diať bez toho, aby sa akýmkoľvek spôsobom obmedzovala vyjednávacia sila zamestnávateľa alebo pracovníka rokovať o plate, ktorý je mimo uvedeného rozpätia.
Ako uchádzač o zamestnanie by si tak mal dostať informácie o nástupnej odmene alebo jej rozsahu ešte pred pracovným pohovorom, alebo ináč pred uzavretím pracovnej zmluvy. Tiež by si mal mať informácie o tom, koľko zarobia tvoji kolegovia na danej pozícii.
Zamestnávatelia budú zároveň niesť dôkazné bremeno. Keď sa ti teda stane nespravodlivosť v odmeňovaní, bude to musieť dokázať samotná firma. Presunie sa teda na ňu, ak si neplní povinnosti, ktoré sa týkajú transparentnosti odmeňovania. Môže sa tak stať napríklad vtedy, keď zamestnávateľ odmietol poskytnúť informácie, ktoré od neho pracovníci požiadali. Tiež vtedy, keď nepodal správu o rodových rozdieloch v odmeňovaní. Výnimka je len vtedy, keby zamestnávateľ preukázal, že takéto porušenie bolo neúmyselné a menej závažné.
Pravidlá pri pokutách bude určovať štát
V smernici sa píše, že pravidlá pri sankciách stanovujú členské štáty. Ide o pokuty, ktorých stanovenie je založené na vnútroštátnom práve. Tiež môže štát určiť, či budú od verejných obstarávateľov vyžadovať, aby zaviedli prípadné sankcie a podmienky vypovedania zmluvy. Smernice EÚ udávajú, že verejní obstarávatelia môžu vylúčiť hospodárske subjekty z účasti na postupe verejného obstarávania.
„Pýtame sa Európskej komisie, ako myslela niektoré pojmy,“ uviedol Ondruš s tým, že Slovensko sa chce vyvarovať tomu, aby dostalo pokuty, keď nesprávne smernicu aplikuje. Má vzniknúť aj nová pracovná skupina, ktorá smernicu uvedie do praxe. V skupine budú odborníci zo zahraničia či sociálni partneri.
Zatiaľ nie je jasné, kedy bude smernica zavedená do praxe. Mal by sa zmeniť Zákonník práce, zákon o inšpekcii práce, či kolektívnom vyjednávaní. Rezort práce to chce urobiť ešte počas tohto roka.
Zdroje: Úradný vestník Európskej únie, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny