Platy idú nahor: Profesie, ktoré si tento rok na Slovensku poriadne finančne prilepšia
- Mzdy síce rástli, no ich rast nestačil pokryť infláciu
- Na reálnych zárobkoch teda Slováci viac peňazí necítili
- Mzdy síce rástli, no ich rast nestačil pokryť infláciu
- Na reálnych zárobkoch teda Slováci viac peňazí necítili
V roku 2023 zaznamenala Slovenská republika rekordne vysokú mieru inflácie a súčasne čelila nedostatku pracovnej sily, čo viedlo k zvýšeniu miezd podľa posúdenia odborníkov z personálnej agentúry Grafton. Mzdy na Slovensku rástli v rôznych odvetviach a regiónoch, avšak s nerovnakým rozsahom.
Výrazné zvýšenia miezd zaznamenali pracovníci v sektoroch výroby, stavebníctva a logistiky. Naopak, IT, bankovníctvo a finančné služby boli medzi odvetviami s minimálnym nárastom miezd, uvádza portál Pluska.
S vysokou infláciou v prvej polovici minulého roka, ktorá dosiahla dvojciferné hodnoty, súviselo rapídne zvyšovanie nákladov, s ktorým sa firmy museli vyrovnávať. Cena práce výrazne rástla v dôsledku niekoľkých faktorov, vrátane kontinuálneho zvyšovania minimálneho stravného, zvýšenia minimálnej mzdy a príplatkov za prácu v noci alebo cez víkend.
Okrem toho došlo aj k zvýšeniu odvodov do zdravotnej poisťovne. Róbert Čvapek, generálny manažér agentúry Index Nosluš Group, zdôrazňuje tieto aspekty.
Aj napriek tomu, že mzdy rástli, ich rast nestačil pokryť infláciu. Na reálnych zárobkoch teda Slováci viac peňazí necítili.
Dobrou správou je, že v roku 2024 by sa to malo zmeniť, pretože životná úroveň Slovákov, ktorí pracujú, sa konečne po 2 rokoch zvýši. „Ak nedôjde k adekvátnemu rastu miezd, bude hlavne mladšia bezdetná generácia odchádzať za prácou do zahraničia, predovšetkým do Českej republiky,“ ozrejmil riaditeľ personálnej agentúry Grafton a Gi Group Martin Malo.
Dôležité je však dodať, že sa to netýka všetkých profesií. Národná banka Slovenska tiež predpovedá pozitívny vývoj životnej úrovne na Slovensku. „Firmy sa rozhodli kompenzovať vysoké ceny svojim zamestnancom, a preto očakávame ďalší nárast nominálnych platov. Predpokladáme rast reálnych miezd vo výške štyroch percent,“ uviedol guvernér NBS Peter Kažimír.
Pri pohľade na priemerné mzdy na Slovensku vidíme, že takmer všetky prekročili hranicu tisíc eur, vrátane stavebníctva, kde sa priemerný zárobok pohybuje okolo 1 032 eur. V priemysle dosahuje až takmer 1 500 eur. Najvyššie ohodnotené pozície sú dlhodobo v oblasti IT a financií.
„Mzdy v stavebníctve budú najpomalšie rásť, pretože odvetvie trpí vysokými úrokovými sadzbami. Naopak, očakáva sa rýchly rast v priemyselných podnikoch s orientáciou na export,“ dodal ekonóm Reiner Martin.
Vo verejnom sektore majú najvyššie mzdy vojaci, policajti a úradníci, nasledovaní zdravotníkmi, pričom v oblasti vzdelávania je mzda približne o štyri stovky eur nižšia. „Vo verejnom sektore sa vláda rozhodla zmraziť mzdy, ale treba vziať do úvahy, že zmraziť ich chce až po 14-percentnom náraste,“ poznamenal Kažimír.
Ako vyzerá pracovný trh v 2024?
Napriek procesom automatizácie, robotizácie a stále intenzívnejšiemu zapojeniu umelej inteligencie na pracovný trh, existuje stále výrazné množstvo pracovných pozícií, na ktoré slovenskí zamestnávatelia siahajú po pracovníkoch zo zahraničia. Dôvodom je nízky záujem zo strany Slovákov. Je evidentné, že podobná situácia bude pokračovať aj v roku 2024.
„Aj keď sa na Slovensku postupne zavádza automatizácia, stále pociťujeme nedostatok vhodných kandidátov pre automobilový, elektrotechnický a strojárenský priemysel a logistiku. Naše informácie z pracovného trhu nenaznačujú v najbližších rokoch zmenu, a to aj preto, že Slovensko sa v Európe etablovalo ako automobilová veľmoc, teda z pohľadu počtu vyrobených áut na počet obyvateľov. Zatiaľ tu máme tri automobilky a prichádza štvrtá,“ zhodnotil odborník na pracovný trh z personálnej agentúry MAXIN’S Group Roman Kučera.
Zamestnanci s technickým vzdelaním na všetkých úrovniach budú aj naďalej vysoko žiadaní. Vysoký priemerný vek generálnych riaditeľov a vedúcich pracovníkov na Slovensku tiež naznačuje potrebu obnovy týchto síl, pričom bude kladený dôraz na schopnosť motivovať a viesť mladší kolektív.
Technicky vzdelaní zamestnanci však nie sú jedinou kategóriou, ktorú si trh práce v roku 2024 bude žiadať. Taktiež budú vysoko vyhľadávaní odborníci v oblasti informačných technológií. Novou trendovou požiadavkou, ktorá sa objavila už v roku 2023, sú pozície, ktoré kombinujú viacero špecializácií, ako napríklad spojenie znalostí z oblasti účtovníctva s ovládaním digitálnych technológií.
O ďalších odvetviach, ktoré budú v roku 2024 hľadať nových ľudí, si môžeš prečítať v tomto článku.
Zdroj: Pluska