Platy sestier by mali začínať na úrovni priemernej mzdy, Matovič predstavil nový plán
- Igor Matovič predstavil systém zvyšovania platov pre zdravotné sestry
- Má v pláne vyrovnať sa Českej republike
- Na rad majú prísť aj zvyšní zdravotníci
- Igor Matovič predstavil systém zvyšovania platov pre zdravotné sestry
- Má v pláne vyrovnať sa Českej republike
- Na rad majú prísť aj zvyšní zdravotníci
Zdravotné sestry sa konečne dočkali zvýšenia platov. Nový systém predstavil minister financií Igor Matovič spoločne s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Okrem bežného navýšenia miezd si sestry prilepšia aj za odpracované roky.
Nový systém
Tlačovej besedy sa mal pôvodne zúčastniť aj premiér SR Eduard Heger, ktorý však nakoniec nedorazil. Besedu uviedol minister Lengvarský, ktorý vysvetlil, že dohoda je výsledkom spolupráce jeho ministerstva s ministerstvom financií.
Vysvetlenia samotného systému sa ujal bývalý premiér Igor Matovič, ktorý uviedol, že na novom systéme „pracovali od jari, možno dokonca od zimy“. „Ide o verejnú ponuku zdravotným sestrám,“ objasnil Matovič.
Mzda zdravotných sestier narastie podľa slov Igora Matoviča automaticky o 6,88 %, v rámci takzvaného „valorizačného automatu“. Ministerstvá si však pre sestry pripravili „bonusovú ponuku“, v ktorej sa zvýši súčasný koeficient a zavážia aj odpracované roky.
Minister financií vysvetlil, že za každý rok praxe sa zdravotným sestrám k mzde pripočíta 1 % priemernej mzdy. Tieto percentá môžu narastať až do výšky 20 %. Súčasný koeficient mzdy sa má taktiež zvýšiť, a to z pôvodnej hodnoty 0,89 na 1.
„Ak zohľadníme aj valorizačný automat, sestre s praxou sa plat navýši o 44,3 %,“ uviedol Matovič. Vysvetlil, že za akýsi odrazový mostík si zvolili Českú republiku, do ktorej často odchádzajú zdravotné sestry pracovať s víziou vyššieho platu.
Nový systém má vraj zabezpečiť, aby sa sestrám po určitej dobe viac oplatilo pracovať na Slovensku. Podľa Matoviča môže byť práca doma výhodnejšia už po 7 rokoch praxe.
ČR sa vyrovnáme iba na papieri
Plat zdravotných sestier by mal týmto spôsobom začínať na úrovni priemernej mzdy. Matovič však priznáva, že reálne platy sestier sú v ČR stále vyššie. „V priemere sú platy na Slovensku o 26 % nižšie,“ uznal minister. Odprezentované grafy vraj hovoria o „násobkoch k priemernej mzde“.
Reálna mzda zaujímala aj jednu z prítomných redaktoriek. Na otázku o tom, či je v Česku aj napriek zmenám stále vyššia mzda, Matovič odvetil: „Áno, je to tak. A niečo vám prezradím, v Rakúsku ešte viac a v Luxembursku ešte viac.“
Predseda strany OĽANO ďalej uviedol, že nový systém by mal „zatraktívniť prácu zdravotnej sestry“. „Sme hrdí na to, čo predstavujeme,“ vyjadril sa.
Podľa jeho slov si sám uvedomuje, že „všetci čakali jedennásobok či dvojnásobky platov“, no situáciu sa snaží vnímať pozitívne. „My sme v skutočne ťažkej dobe naškriabali desiatky miliónov eur,“ uviedol. Neskôr dodal, že by malo konkrétne ísť o balík v hodnote 200 miliónov eur (mimo mzdového automatu).
Na rad majú prísť aj zvyšní zdravotníci
„Toto nie je navyšovanie platov sestier, toto je ešte niečo naviac k navyšovaniu platov,“ vysvetlil ďalej. Taktiež upozornil, že rozhodne nezabudli na platy iných zdravotných pracovníkov.
„Sestry riešime prvé preto, lebo tvoria 50 % personálu nemocníc. Rovnako pristupujeme aj k platom lekárov, ale aj záchranárov či praktických pracovných sestier,“ tvrdí minister financií.
Tiež prítomný minister zdravotníctva Lengvarský dodal, že „sa nemusia báť ani záchranári, ani sanitári, ani praktické sestry“, pretože počítajú s „každým zdravotníkom, ktorý pracuje v ústavnej zdravotnej starostlivosti“.
Všetky pozície vraj chcú riešiť postupne. Sestry uprednostnili len preto, lebo sú „najvypuklejším problémom“.
Matovič ďalej tvrdí, že ide o „historicky najvyššie zvýšenie platov“, a želá si, aby „sme mali nemocnice s dostatkom zdravotníckeho personálu“ a aby sa „nezatvárali oddelenia“. Besedu zakončil odkazom pre zdravotné sestry.
„Poprosím sestry, aby sa na to pozreli bez emócií a zamysleli sa nad tým, či niektorá vláda vyšla voči nim takto v ústrety,“ podčiarkol Matovič. Ak všetky legislatívne úkony prebehnú správne, zmeny by mali vstúpiť do platnosti od 1. 1. 2023.
Zdroj: TB