Plavčíci na Slovensku nevedia plávať. Akreditované kurzy sú drahé, záchranári chcú sprísniť kritériá
- Na Slovensku zákon neupravuje podmienky pre kurzy
- Niektorí plavčíci nie sú dostatočne kvalifikovaní
- Na Slovensku zákon neupravuje podmienky pre kurzy
- Niektorí plavčíci nie sú dostatočne kvalifikovaní
Nie je plavčík ako plavčík. Ak si si doteraz myslel, že každý plavčík, ktorého vidíš stáť na kraji bazéna či prírodnej vodnej plochy, vie plávať, si na veľkom omyle.
STVR spoločne so Slovenským Červeným krížom upozorňujú, že plavčíci často nemajú dostatočnú kvalifikáciu.
Ako uvádzajú Správy RTVS, ročne sa utopí v priemere až 120 ľudí. Ako je však možné, že by sa plavčíkom stal niekto, kto nevie poriadne plávať? Problémom je, že na Slovensku nie je jednotný systém, ktorý by zaručil riadne vzdelanie pre plavčíkov.
Keďže táto profesia je často sezónna, láka najmä mladých ľudí, ktorí túžia po letnej brigáde. Nie každý však má akreditovaný kurz a nie každý zamestnávateľ ho vyžaduje. Práve preto by mal pomôcť nový študijný odbor, ktorý bude pre vodných záchranárov zriaďovať Súkromná stredná športová škola v Prešove.
Kurz stojí stovky
Na Slovensku žiaden zákon neurčuje, aké kritériá musí vodný záchranný kurz spĺňať. Medzinárodný kurz, ktorý organizuje Slovenský Červený kríž, stojí okolo 250 eur, čo si mladí brigádnici často nemôžu alebo nechcú dovoliť. Spravia si preto lacnejší kurz bez akreditácie. Ako varuje STVR, absolventi takéhoto kurzu nemusia napríklad vedieť ani plávať.
„Keď ide o záchranu života, ten plavec – záchranár musí mať dostatočné plavecké zručnosti, nejakú plaveckú gramotnosť, záchranárske zručnosti zvládnuté. V neposlednom rade musí mať akreditovaný kurz prvej pomoci,“ tvrdí vedúci školiaceho strediska SČK Marek Marcinčin.
Práve preto vodní záchranári zo Slovenského Červeného kríža už roky žiadajú, aby sa sprísnili kritériá pre preverovanie zručnosti plavčíkov.
Slovenský Červený kríž je prísny
Tí, ktorí sa rozhodnú kurz absolvovať u Červeného kríža, si síce priplatia, no ide o špičkový tréning, ktorý ich pripraví na všetky situácie. Absolventi kurzov vodnej záchrannej služby organizovaných Slovenským Červeným krížom musia splniť viacero požiadaviek, aby sa stali kvalifikovanými plavčíkmi. Kurzy sú rozdelené do rôznych kategórií, pričom každá z nich má špecifické kritériá a plavecké normy.
Bronzová kategória je určená pre plavčíkov bazénov a vyžaduje vek minimálne 18 rokov a zvládnutie plaveckých noriem. Strieborná kategória je pre plavčíkov na otvorenej vode, a preto sa od nich očakáva väčšia plavecká zručnosť a minimálne 12 mesiacov praxe. Zlatá kategória, ktorá je určená pre vedúcich stredísk, požaduje stredoškolské vzdelanie, 36 mesiacov praxe a ďalšie odborné certifikáty.
Pre záujemcov o pozíciu inštruktora VZS sú požiadavky ešte prísnejšie, vrátane pedagogického vzdelania a piatich rokov praxe. Existuje aj kategória plavčíkov pre plytké bazény, kde sú kritériá miernejšie. Plával by si však radšej v bazéne, ktorý stráži plavčík bez plaveckých skúseností? Tieto podmienky musia záujemci splniť, aby mohli chrániť jednotlivé plavecké plochy:
Bronzová kategória (plavčík pre bazény)
- Vek min. 18 rokov,
- splnenie plaveckých noriem: 300 m (100 m kraul do 2 min, 200 m prsia do 7 min), plávanie pod vodou (muži 25 m, ženy 20 m).
Strieborná kategória (plavčík na otvorenú vodu)
- Absolvovanie bronzovej kategórie,
- min. 12 mesiacov praxe vo VZS,
- splnenie plaveckých noriem: 400 m kraul (200 m do 3:40 min), plávanie pod vodou (20 m).
Zlatá kategória (vedúci strediska)
- Absolvovanie striebornej kategórie,
- stredoškolské vzdelanie s maturitou,
- min. 36 mesiacov praxe vo VZS,
- držiteľ preukazu vodca malého plavidla a potápačskej kvalifikácie (min. P1),
- splnenie plaveckých noriem: 100 m kraul (muži 1:40 min, ženy 1:50 min), 100 m znak (muži 2:10 min, ženy 2:20 min).