Playpark Bratislava nemá o dobré nápady núdzu!
- Druhá perióda Playparku Bratislava odštartovala v našom inkubátore koncom mája a potrvá až do októbra 2018. Rodina nápadov, ktoré sa postupne stávajú projektami a časom možno aj firmami, sa rozrástla a druhá tréningová perióda hostí aktuálne až 15 frekventantov.
- Druhá perióda Playparku Bratislava odštartovala v našom inkubátore koncom mája a potrvá až do októbra 2018. Rodina nápadov, ktoré sa postupne stávajú projektami a časom možno aj firmami, sa rozrástla a druhá tréningová perióda hostí aktuálne až 15 frekventantov.
Projekty v Playparku Bratislava sú rôznorodé, niektoré technologické, iné zasa riešia nejaký sociálny, či enviromentálny problém. Pozrime sa na ne pekne po poriadku.
Jedným zo zlepšovákov, ktoré v Playparku máme je aj Deety – projekt Petra Krála, ktorý je zameraný na optimalizáciu spracovania madiálneho obsahu pre sociálne siete. Projekt je inovatívny v prístupe, kde optimalizácia spracovania prebieha pomocou softwarového riešenia a zdieľanej ekonomiky.
Horizont je zasa internetová aplikácia založená na báze využívania spoločenských trendov a moderných technológií. Zakladateľom je Dávid Paculík a jeho cieľom je vytvorenie sociálnej siete spájajúcej mladých ľudí v oblasti cestovania a spoločenských udalostí. Ďalšou aplikáciou, ktorá sa vyvíja v Playparku je Kolega. Jej autorom je Dávid Baráth, nositeľ myšlienky vytvoriť aplikáciu na zmenšenie rizika pri výbere ďalšieho zamestnania alebo aj opačne, pri výbere zamestnanca.
Zlepšenie zdravotnej diagnostiky rieši Martin Pekarčík a jeho projekt S-Case. Cieľom S-Case bude poskytnúť bezodkladné vyšetrenie a analyzovanie telesných funkcií, a to prostredníctvom malého prenosného zariadenia, ktoré je možné napojiť priamo na mobil. Toto zariadenie bude nahrázať viacero zdravotníckych pomôcok naraz.
Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava je DayCape – aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a Miriam Košťalová je nositeľkou tejto inovácie na Slovensku. Aplikácia bude pomáhať ľuďom s poruchami autizmu riadiť bežný život doma aj v škole vďaka štruktúrovanej podpore. Hlavnou, no nie jedinou, funkciou tejto aplikácie je plánovanie. Pomoc slovenským rodinám s autistickým členom prinesie najmä jednoduchšie plánovanie bežného dňa a veľkým prínosom bude aj komunikácia autistických detí s okolitým svetom cez emotikony. Medzi sociálne inovácie Playparku môžeme zaradiť aj projekt Edu, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Filip sa zameriava na produkty (hračky, kurzy, letné tábory a pod.), ktoré dieťa rozvíjajú, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.
Veľmi zaujímavým projektom je aj Living Elements, ktorého autorom je Tibor Antony. Ide o dizajnérsky experiment – prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s kultivátorom na riasu spirulina, ktorá je možné využiť ako alternatívnu potravinu. Toto riešenie je vhodné ako pre domácnosti, tak aj pre reštaurácie.
Projekt Radosť z pohybu – nordic walking pre seniorov, ktorého zakladateľkou je Eva Soldánová, je platforma na propagáciu a samotné organizovanie výletov pre seniorov. Ďalším projektom, ktorý sa zameriava na zdravý životný štýl založil Oliver Poór a volá sa Vzdelávanie laickej verejnosti o racionálnom stravovaní a zdravom životnom štýle. Jeho cieľom je ľudí vzdelávať inovatívnym spôsobom a zameria sa aj na zamestnancov firiem.
Katarína Klimentová je tiež frekventantkou Playparku Bratislava a jej projekt má umelecký nádych. GC Projectje značka zameraná na vyrávanie a ručné zdobenie výnimočných kúskov oblečenia.
Lenka Cermanová sa pre zmenu venuje mikrobiómu čreva. Na základe jeho analýzy dokáže vytvoriť individuálne probiotiká na mieru. Jej projekt sa volá Progresívna prevencia – skenovanie mikrobiómu a jeho cieľom je maximalizovať účinok probiotika. Okrem toto prinášajú aj revolučnú metódu rekolonizácie červnej mikroflóry bez operatívneho zásahu. Toto riešenie môže pomôcť pacientom s najvážnejšími ochoreniami čreva ako je napríklad Crohnova choroba.
K projektom s ekologickým rozmerom patrí nápad Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto – sáčky na opakované použitie. Ide o sieťové sáčky na opakované použitie, ktoré nahradia mikroténové sáčky. Okrem tohto pozitíva budú sáčky šité v chránenej dieľni na Slovensku a ďalšou výhodou je, že sáčky bude možné obrendovať pre potenciálnych odberateľov.
Zaumínavý je nápad Miroslava Páteka, ktorým je využitie termickej úpravy v hudobnom priemysle na úpravu nielen estetických, ale aj akustických vlastností. Jeho projekt nesie názov D-TW – termická úprava v hudobnom priemysle.
Pálčivý a veľmi aktuálny problém rieši Matej Pavelka so svojím CityParkingSimplified. Matej sa zameral na problém s parkovaním a vytvotil platformu poskytujúcu užívateľovi (vodičovi) informácie o obsadenosti jednotivých parkovacích miest a okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej štvrti.
Ďalším zaujímavýcm projektom, ktorý zjenoduší život najmä reštauráciám, barom, hotelom a hostelon sa volá harky.sk a nositeľom myšlienky je Martin Valach.
Aby mohli tieto projekty napredovať Playpark Bratislava im po dobu 6 mesiacov poskytuje priestor na realizáciu a rozvoj. Neodmysliteľnou súčasťou sú tiež bohaté odborné rady vo forme pravidelných workshopov, cez mentoring až po tréning prezentovania sa pred investorom. Dvaja najlepší, najlepšia sociálna a najlepšia ekonomická inovácia, z regionálneho kola budú mať príležitosť odprezentovať svoj projekt v Benátkach na medzinárodnom finále CERIecon Playpark Finals 20. a 21. septembra 2018. Tu môžu stretnúť s finalistami ostatných 6 Playparkov z Chorvátska, Nemecka, Rakúska, Poľska, Talianska a Českej republiky. Okrem toho stretntú aj potenciálnych partnerov a investorov, získajú publicitu na európskej úrovni a posunú tak svoj nápad do úplne nového levelu.
Všetkým projektom držíme palce a prajeme mnoho odvahy, usilovnosti a kus šťastia. :)
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska