„Pliaga“ nemá konca. Očkovať sa pravdepodobne budeme musieť ešte roky a opakovane, tvrdia odborníci
- Posilňovacia dávka vakcíny proti koronavírusu bude pravdepodobne potrebná ešte dlhé roky
- Briti plánujú očkovať posilňovacou dávkou vakcíny už túto jeseň a potom každý rok
- Angela Merkelová tiež nevylúčila dlhodobé očkovanie ako pri chrípke
- Riešením je podľa Bidenovho poradcu Anthonyho Fauciho univerzálna vakcína, ktorej vývoj potrvá dlhšiu dobu
- Posilňovacia dávka vakcíny proti koronavírusu bude pravdepodobne potrebná ešte dlhé roky
- Briti plánujú očkovať posilňovacou dávkou vakcíny už túto jeseň a potom každý rok
- Angela Merkelová tiež nevylúčila dlhodobé očkovanie ako pri chrípke
- Riešením je podľa Bidenovho poradcu Anthonyho Fauciho univerzálna vakcína, ktorej vývoj potrvá dlhšiu dobu
Posilňovacia dávka vakcíny proti koronavírusu bude pravdepodobne potrebná ešte dlhé roky, potvrdil britský štátny tajomník Nadhim Zahawi. Briti plánujú očkovať posilňovacou dávkou vakcíny už túto jeseň a potom každoročne, pokiaľ to bude potrebné, uviedol Zahawi. Štátny tajomník má na ministerstve zdravotníctva na starosti práve agendu očkovania.
„Podanie posilňovacej vakcíny vidíme na jeseň a potom každoročne, podobne ako pri očkovaní proti chrípke,“ povedal Zahawi pre reláciu BBC Andrew Marr Show, informuje agentúra Reuters.
Spoločnosti už pracujú na posilňovacej dávke
Sky News informuje, že britská vláda začala dokupovať vakcíny, ktoré by boli vyčlenené na posilňovaciu dávku.
Opakované očkovanie nevylúčila ani nemecká kancelárka Angela Merkelová. Nemecká kancelárka uviedla, že ak vakcíny nebudú fungovať na nové varianty vírusu, potom môžeme „začať odznova“.
Merkelová povedala, že očkovacie látky proti koronavírusu budú pravdepodobne potrebné „na mnoho ďalších rokov“. „Je to podobné ako s chrípkovou vakcínou, kde sa zakaždým preočkujete proti novej mutácii vírusu,“ uviedla Merkelová v Berlíne.
Práve nové varianty vírusu sú dôvodom, prečo pravdepodobne bude potrebná ďalšia dávka vakcíny. Moderna a Pfizer/BioNTech už pracujú na posilňovacej dávke, ktorá by mala chrániť ľudí pred novými mutáciami, informuje FiercePharma.
Problémy spôsobujú hlavne juhoafrické a brazílske varianty vírusu. AstraZeneca priznáva, že účinnosť vakcíny voči variantu, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike, je nižšia.
Reuters informuje, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) plánuje rýchly schvaľovací proces pre posilňovacie dávky už schválených vakcín, ak sa objavia varianty koronavírusu, proti ktorým vakcíny neposkytujú ochranu. „Ak sa vírus zmení, pripravujeme sa na to,“ povedala Janet Woodcock, úradujúca komisárka FDA, informuje Reuters.
Najhorší je variant z Južnej Afriky, tvrdí Fauci
Hlavný lekársky poradca prezidenta Joea Bidena v problematike koronavírusu a zároveň riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Anthony Fauci tvrdí, že pandémiu môže ukončiť „univerzálna“ vakcína. Takáto vakcína by nás mohla chrániť pred všetkými variantmi vírusu, jej vývoj je však len na začiatku a bude trvať ešte dlhšiu dobu, kým uzrie svetlo sveta, uviedol Fauci pre Portland Press Herald.
„Je pravdepodobné, že v budúcnosti sa vyskytnú ďalšie mutanty, a tak by bolo potrebné vyvinúť pan-SARS-Cov-2 tiež známu ako univerzálnu vakcínu na SARS-CoV-2, ktorá by zvládla všetky typy mutantov,“ uviedol Fauci.
Hlavný lekársky poradca Bidena varuje hlavne pred variantom z Južnej Afriky, ktorý sa možno dokáže vyhnúť vakcíne, a ľudia, ktorí prekonali pôvodný variant, vyzerajú byť veľmi náchylní na znovunakazenie.
„Tento variant je ten, ktorý je najproblematickejší, pretože sa vyhýba protilátkam, ktoré sa používajú na liečbu COVID-19, a niekoľkonásobne znižuje účinnosť protilátok vyvolaných existujúcimi vakcínami,“ povedal Fauci pre Portland Press Herald.
„Zdá sa, že ľudia infikovaní pôvodným vírusom nie sú chránení pred reinfekciou juhoafrickým variantom,“ doplnil.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Reuters, Sky News, FiercePharma, Reuters, Portland Press Herald