Plne očkovaní ľudia majú dôvod na radosť. WHO oznámila, že oproti neočkovaným jedincom majú túto výhodu
- Vo svete počet prípadov delta variantu rastie, podobne ako na Slovensku
- Dáta z najviac zaočkovaných krajín hovoria, že hospitalizácií veľa nie je
- Vakcína tak pravdepodobne výborne chráni aj pred touto mutáciou
- Vo svete počet prípadov delta variantu rastie, podobne ako na Slovensku
- Dáta z najviac zaočkovaných krajín hovoria, že hospitalizácií veľa nie je
- Vakcína tak pravdepodobne výborne chráni aj pred touto mutáciou
Nová delta mutácia koronavírusu sa pomaly šíri aj na Slovensku. Momentálne je u nás zaznamenaných vyše 30 prípadov infekcie týmto variantom. Odborníci upozorňujú, že práve delta by mohla zapríčiniť vznik tretej vlny, keďže je omnoho nákazlivejšia a aj smrteľnejšia než staršie mutácie.
Veľa prípadov, málo hospitalizácií
Ako však ukazujú dáta zo zahraničia, proti delta variantu exituje pomerne úspešná zbraň. Je ňou očkovanie. WHO totiž oznámilo, že väčšina plne zaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazia týmto variantom, sú bezpríznakoví, informuje portál CNBC.
„Sú správy, že v očkovanej populácii sa vyskytujú prípady infekcie, najmä v prípade delta variantu. Väčšinou však ide o mierne alebo asymptomatické infekcie,“ uviedla na tlačovom brífingu Dr. Soumya Swaminathan, členka WHO.
Nákaza novou mutáciou je teda možná aj po očkovaní, človek by však nemal byť ohrozený na živote. To je tiež dôvod, prečo sa vo Veľkej Británii rozhodli uvoľňovať opatrenia aj napriek tomu, že čísla nakazených majú vyššie ako v prvej polovici roka. Hospitalizácie sú totiž minimálne, a to vďaka vysokej zaočkovanosti ľudí. Počty nakazených sa tak síce pohybujú v desaťtisícoch, úmrtia sa ale počítajú v desiatkach.
Prvú dávku má za sebou 67 % britskej populácie a úplne zaočkovaná je viac než polovica. Navyše si mnohí ochorením v druhej vlne stihli prejsť. Ak ich pridáme k zaočkovaným, tak protilátky na Covid-19 by malo mať v tele 89,8 % Britov.
Podobne je na tom aj USA. „Prakticky všetky hospitalizácie a úmrtia na Covid-19 v USA sa v súčasnosti vyskytujú u neočkovaných jedincov,“ oznámil na tlačovom brífingu poradca Bieleho domu Jeffrey Zients.
V Rusku musia opatrenia sprísňovať
K opačnému kroku ako Veľká Británia sa však muselo uchýliť Rusko, ako upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti. Nízka očkovanosť tam spôsobuje premnoženie delta variantu a aj vysoký počet hospitalizácií a úmrtí. V Rusku je pritom zaočkovaných len 17 % obyvateľov.
Ako upozorňuje portál CNCB, štúdie tiež dokazujú, že očkovanie chráni nielen pred hospitalizáciou, ale znižuje aj samotné šírenie vírusu – to aj v prípade, keď sa očkovaný človek nakazil. Očkovaní jedinci by totiž mali produkovať menej nákazlivých baktérií.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNBC, Ministerstvo zdravotníctva SR, Startitup