Pneumologička pre Startitup: Naše zdravie ničí nečakaný determinant. Mnohé štáty ho považujú za „výmysel“
- Globálne otepľovanie zhoršuje aj naše alergie
- Odborníčka na pľúcne zdravie vysvetľuje, prečo sa to deje
- Vyvrátila aj mýty o pľúcnom zdraví
- Globálne otepľovanie zhoršuje aj naše alergie
- Odborníčka na pľúcne zdravie vysvetľuje, prečo sa to deje
- Vyvrátila aj mýty o pľúcnom zdraví
To, že klimatická zmena nepriaznivo vplýva na zdravie našej planéty, všetci vieme. No vedel si, že globálne otepľovanie škodí nielen pľúcam zeme? Ako nám objasnila pľúcna lekárka, tieto zmeny pociťujeme aj my a výrazne ovplyvňujú zdravie našich pľúc. Vplývajú na závažnosť našich alergií a zhoršujú stav astmatikom.
V posledných rokoch sa alergie zhoršili množstvu alergikov. Ako uvádza aj portál iMeteo, najmä tie peľové sa stupňujú závratným tempom.
„Vedci tvrdia, že zintenzívnenie sezónnych alergií patrí k prvej vlne očakávaných zdravotných dôsledkov globálneho varovania, spolu s väčším vystavením infekčným chorobám. Nedávne štúdie odhalili, že vegetačné zóny v USA sa s otepľovaním klímy menia. To umožňuje rastlinám a stromom rozširovať svoje areály,“ uvádzajú vo svojom článku.
O tom, ako klimatické zmeny vplývajú na respiračne ochorenia, sme sa porozprávali s pľúcnou lekárkou. Pneumologička MUDr. Katarína Dostálová nám objasnila, ako sa zhoršujú alergické príznaky kvôli otepľovaniu našej planéty, ktorými respiračnými ochoreniami ľudia najčastejšie trpia aj akým mýtom o pľúcnom zdraví veríme.
- Ako vplýva zmena klímy na respiračné ochorenia
- Ako sa zhoršujú alergické príznaky vplyvom klimatických zmien
- Prečo pacientov ohrozuje aj vyššie riziko srdcových a cievnych ochorení
- Najčastejšie mýty o ľudskom zdraví
Ako vplýva zmena klímy na respiračné ochorenia?
Klimatická zmena jednak prispieva k častejším zhoršeniam chronických respiračných ochorení a zároveň prispieva k zvýšeniu našej expozície rizikovým faktorom. Napr. pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) alebo astmou zle tolerujú prudké zmeny počasia, vysoké vonkajšie teploty a aj obdobia po silných búrkach.
Prípadný výskyt javov, ako sme pozorovali nedávno (saharský piesok) na našom území, ale aj výskyt iných pevných častíc v ovzduší, stav pacientov a kontrolu nad ich ochorením zhoršuje. Rovnako prízemný ozón po búrkach.
Podľa niektorých zdrojov, ktoré boli prednášané minulý rok na prestížnom kongrese Pneumoupdate v Amsterdame, prispievajú pevné častice v ovzduší (konkrétne tzv. PM 2,5) k vzniku rakoviny pľúc u nefajčiarov.
Ako sa zhoršujú alergické príznaky vplyvom klimatických zmien?
Klimatická zmena a s ňou súvisiace globálne otepľovanie majú zásadný vplyv na trvanie a charakter peľovej sezóny. Rastliny pod vplyvom vyšších koncentrácií oxidu uhličitého a skoršieho nástupu jarného počasia majú dlhšie vegetačné obdobie a rýchlejšie rastú. Vyprodukujú väčšie množstvá peľu, ktorý obsahuje viac alergénnych proteínových zložiek.
Rastliny začínajú v mnohých regiónoch kvitnúť skôr a odkvitajú neskôr. Vidno to na príklade Bratislavy, kde sa za posledné roky výrazne predĺžila sezóna burín (koniec leta, začiatok jesene) a pri teplej jeseni mávajú pacienti alergické príznaky a zhoršenú kontrolu astmy aj koncom októbra. Rôzne extrémy počasia prispievajú aj k významnejšej geografickej distribúcii peľu, ktorý sa dostáva do vzdialenejších lokalít.
Zvyšuje sa aj koncentrácia vzdušných plesní. Ťažkosti pod vplyvom týchto faktorov sa týkajú hlavne astmatikov a pacientov s chronickým alergickým zápalom prínosových dutín.
Komplikuje sa aj liečba respiračných infekcií? Ako?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa komplikuje liečba respiračných ochorení?
- Prečo zvyšuje riziko iných chorôb?
- Sú elektronické cigarety zdravšie?
- Ktoré príznaky ochorenia pľúc si všímať?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti