Archeológovia objavili zabudnutého faraóna. Hrobka bola ukrytá pod pieskom 3600 rokov

  • Nový panovník starého Egypta vládol pred 3600 rokmi
  • Mohol byť predchodcom známeho Seneb Kaya
  • Hrob našli pod tonami piesku
hrobka, faraon
Ilustračná foto Unsplash/The New York Public Library/Lisette Harzing
  • Nový panovník starého Egypta vládol pred 3600 rokmi
  • Mohol byť predchodcom známeho Seneb Kaya
  • Hrob našli pod tonami piesku

Archeológovia v Egypte odkryli záhadný hrob faraóna spred 3600 rokov, o ktorom svet doteraz nevedel nič. „Objavenie kráľovských hrobov a nových faraónov sa stáva len zriedkakedy,“ povedal Josef Wegner, vedúci tímu, ktorý tento nový objav učinil.

Archeológovia zatiaľ nevedia, kto presne tento faraón bol. Ich teória hovorí, že starovekí vykrádači hrobov poškodili hieroglyfy s jeho menom na stene hrobky. Napriek tomu by tento objav mohol vniesť svetlo do zabudnutej éry egyptskej histórie, ktorá sa odohrávala približne medzi rokmi 1640 až 1540 pred naším letopočtom – obdobia, keď bojovní faraóni súperili o územia. Informujú o tom weby ScienceAlert a New York Times.

Zabudnutá éra konfliktov a zrodenie „zlatého veku“

Je to skutočne fascinujúce obdobie nepokojov a konfliktov,“ vysvetľuje Wegner, ktorý vyučuje egyptskú archeológiu na Univerzite v Pensylvánii a zároveň je kurátorom egyptskej sekcie Pennovho múzea.

Toto búrlivé obdobie však prinieslo aj niečo pozitívne. „Dalo zrod Novej ríši, slávnemu zlatému veku mnohých dobre známych faraónov ako bol kráľ Tutanchamon a faraóni z rodu Ramsesovcov,“ dodáva Wegner.

Objavený 3600 rokov starý hrob ležal ukrytý pod 7-metrovou vrstvou piesku v nekropole Anubisovej hory. Ide o súčasť Abydu, jedného z najstarších miest starovekého Egypta, kde kedysi žila málo známa Abydoská dynastia. Archeológovia sa domnievajú, že táto dynastia tvorila jedno z viacerých súperiacich kráľovstiev rozmiestnených po celom Egypte počas tzv. Druhého prechodného obdobia regiónu.

Je to tajomná dynastia,“ hovorí Wegner o abydoských kráľoch.

Od bojovníka Seneb Kaya k novému objavenému kráľovi

Dnešný Abydos predstavuje rozsiahle archeologické nálezisko, kde abydoskí králi premenili nekropolu na kráľovský cintorín. Wegnerov tím už predtým objavil v tejto oblasti hrob z roku 2014, v ktorom našli pozostatky faraóna menom Seneb Kay.

Seneb Kay poskytol dôkaz o vojnách z tohto obdobia. Starovekí vykrádači hrobov vytiahli jeho telo z miesta pohrebiska a zanechali ho v inej komore. Stáročia neskôr výskumníci preskúmali kostru a našli 22 traumatických zranení kostí vrátane úderov bojovou sekerou, ktoré rozbili jeho lebku. Dospeli k záveru, že zomrel v boji.

Steny Seneb Kayovej hrobky zdobili farebné maľby vrátane hieroglyfov s kráľovým menom. Potom objavili ďalších sedem nezdobených hrobiek okolo jeho, čo celkovo predstavovalo osem abydoských kráľov.

Verili sme, že sme vyčerpali všetky dôkazy, až kým sme počas poslednej zimnej sezóny v Abyde nezačali pracovať v novej časti náleziska,“ hovorí Wegner.

A hádajte, je tu ďalšia z týchto hrobiek, ktorá prevyšuje svojou veľkosťou tie, ktoré sme našli predtým.“

Tajomstvo, ktoré nechcú vydať ani steny hrobky

Podobne ako Seneb Kayova hrobka, aj túto zdobili maľby – vrátane hieroglyfov s faraónovým menom. Na Wegnerovo sklamanie však starovekí vykrádači hrobiek poškodili hieroglyfy a urobili meno nečitateľným.

Bolo to, samozrejme, trochu frustrujúce, že sme mohli vidieť, kde zostalo jeho meno zachované,“ povedal Wegner.

Rad komôr s 5-metrovými klenutými tehlovými stropmi viedol do vápencovej pohrebnej komory hrobky. „Vyzerala veľmi impozantne,“ hovorí Wegner. Dodáva, že veľkosť hrobky a jej klenby „mohla nakoniec prilákať vykrádačov hrobiek na toto miesto“.

Tento faraón pravdepodobne vládol pred Seneb Kayom. Z malých obetných pamätníkov v regióne Wegner pozná dvoch abydoských kráľov, ktorých hrobky ešte nenašli. Volajú sa Senaiib a Paentjeni.

Nádej na odhalenie identity neznámeho kráľa

Wegner stále dúfa, že potvrdí identitu nového kráľa. Archeologický tím môže nájsť indície pri vykopávkach okolitej oblasti. Wegner povedal, že od januárového objavu dokončili vykopávky interiéru hrobky.

Jeden detail mu dáva nádej: ešte nenašli kanopické nádoby tohto záhadného faraóna, v ktorých uchovávali orgány múmie. Niekedy vykrádači hrobiek tieto nádoby zobrali a neskôr odhodili, vysvetľuje Wegner.

Je tiež bežné, že takéto nádoby obsahujú meno mumifikovaného faraóna. Dúfa, že nájde fragment jednej z týchto nádob s menom tohto kráľa. „To by nám okamžite potvrdilo jeho identitu,“ hovorí Wegner.

Wegner plánuje vrátiť sa na nálezisko toto leto, aby pokračoval vo vykopávkach. Majú „značnú oblasť“, kde chcú pokračovať v kopaní, a to ako pre ďalšie dôkazy z tejto hrobky, tak aj pre kontrolu iných hrobiek.

Oblasť Anubisovej hory priniesla oveľa viac histórie, než Wegner očakával, keď tam začal pracovať v 90. rokoch. „Uvedomili sme si, že ide o plnohodnotný kráľovský cintorín,“ povedal, „ako Údolie kráľov.“

Tento objav nám pripomína, že Egypt má ešte stále mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na odhalenie. Každý nový nález nám pomáha lepšie pochopiť túto fascinujúcu starovekú civilizáciu a jej panovníkov, ktorí aj po tisícročiach dokážu rozprávať svoj príbeh.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: ScienceAlert, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá