Po 30 rokoch končí obľúbená odevná spoločnosť Slovákov. „Pri aktuálnych cenách sa neuživíme“

  • Spoločnosť Accord prišla na trh v roku 1991 a postupne sa etablovala na lídra v pánskej móde
  • Dôvodmi sú zvyšovanie nákladov na výrobu a podobne
obleky
Ilustračný obrázok Unsplash/Jozsef Hocza
  • Spoločnosť Accord prišla na trh v roku 1991 a postupne sa etablovala na lídra v pánskej móde
  • Dôvodmi sú zvyšovanie nákladov na výrobu a podobne

Trenčianska odevná spoločnosť Accord prepustila takmer stovku zamestnancov a po viac ako 30 rokoch končí s výrobou luxusných pánskych oblekov. Informoval o tom majiteľ spoločnosti Jaroslav Dobrotka.

Dôvodmi sú podľa neho zvyšovanie nákladov na výrobu, rast cien energií a zvyšovanie minimálnej mzdy. „Zákazníci tlačia na znižovanie cien a všetky výrobné náklady idú hore. Naša produkcia sa nedokáže už v očakávaných cenách predať. Dokázali by sme sa uživiť, keby sme mali nižšie výrobné náklady,“ skonštatoval Dobrotka.

Ako dodal, spoločnosť nejde do konkurzu, podarilo sa jej predať budovu, všetci ľudia dostanú odstupné. Spoločnosť mala kedysi viac ako 350 zamestnancov.

„Konfekcia sa vyrába zväčša v Ázii, kde je to lacnejšie. U nás dostáva konfekcia po nose, nikto sa o to nezaujíma,“ zdôraznil Dobrotka s tým, že na pomoc štátu sa spoločnosť nespolieha a ani o ňu nebude žiadať.

Spoločnosť Accord prišla na trh v roku 1991 a postupne sa etablovala na lídra v pánskej móde. Vyrábala pánske obleky pre svetové značky, exportovala ich najmä do Ameriky a Francúzska.

To, že sa v tržbách spoločnosti nedarilo, dokazujú aj údaje na Finstate. Najvyššie tržby vznikli v roku 2015, keď dosiahli viac ako 6 miliónov eur. Počas ďalších rokov však išli tržby smerom nadol, pričom v roku 2021 sa zastavili na úrovni 1,78 milióna eur.

O niečo horšie na tom spoločnosť bola so ziskom. Na zelených číslach sa totiž zisk zastavil podľa dostupných údajov len dvakrát, a to v roku 2015 a 2020, pričom zisky v oboch rokoch neboli vyššie ako 10-tisíc eur. V roku 2021 spoločnosť vykazovala stratu 459-tisíc eur.

accord
zdroj: screenshot/Accord

O prácu môžu prísť aj ďalší

Včera sme informovali o tom, že známa spoločnosť Orkla Foods Česko a Slovensko zvažuje reštrukturalizáciu časti svojej výrobnej kapacity. Cieľom je zaistiť dlhodobú konkurencieschopnosť vo svetle nárastu nákladov.

Potenciálne sa zvažuje zatvorenie výrobného závodu Doma v Prešove. Výrobu by mali zabezpečiť sesterské spoločnosti skupiny Orkla alebo externí partneri. Za spoločnosť to pre TASR potvrdil Richard Menczer.

Prípadné zatvorenie nebude mať podľa spoločnosti vplyv na značku a plánuje sa jej ďalší rozvoj. Konečné rozhodnutie podlieha schváleniu materskou spoločnosťou Orkla a možno ho očakávať v druhom štvrťroku 2023.

Orkla patrí medzi známych výrobcov napríklad majonézy DOMA, vyrába aj trvanlivé potraviny značky Hamé či Vitana.

Prípadné zatvorenie prešovského závodu sa dotkne celkovo 52 pracovníkov. Ak by sa zámer potvrdil, k znižovaniu zamestnanosti a zatváraniu dôjde v druhej polovici tohto roka. Firma deklaruje, že zamestnanci môžu očakávať férové jednanie a poskytne im aj podporu pri hľadaní nového zamestnania či odporučí ďalším potenciálnym zamestnávateľom v regióne.

„V týchto ťažkých časoch sa snažíme byť voči kolegom čo najotvorenejší. Preto už teraz informujeme našich kolegov o možných zmenách, aj keď ich ešte neschválilo vedenie skupiny Orkla. Ak sa tieto zmeny uskutočnia, vďaka kombinácii včasného oznámenia a odstupného budú mať zamestnanci na hľadanie novej práce k dispozícii najmenej šesť mesiacov,“ povedal riaditeľ dodávateľského reťazca Orkla Foods Česko a Slovensko Petr Novák.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Finstat

Najnovšie videá

Trendové videá