Po atentáte na Fica čelia novinári historickej hrozbe. Padol rekord vo vyhrážkach, najviac trpia ženy

  • Najviac sa ich objavilo po útoku na predsedu vlády SR
  • Vyhrážky dostávajú najmä ženy
Erik Kaliňák sa vyhráža novinárom
Ilustračná fotografia TASR/Jakub Kotian, Nadácia otvorenej spoločnosti
  • Najviac sa ich objavilo po útoku na predsedu vlády SR
  • Vyhrážky dostávajú najmä ženy

Rok 2024 je z hľadiska útokov na novinárov rekordný. Podľa údajov nezávislej platformy Bezpečná.žurnalistika.SK, ktorú prevádzkuje Investigatívne centrum Jána Kuciaka, bolo počas prvých šiestich mesiacov tohto roka zaznamenaných 48 incidentov.

Ide tak o rovnaký počet ako počet útokov zaznamenaných za desať mesiacov roku 2023.

Najviac postihnuté sú ženy novinárky, ktoré čelili 29 útokom. Mužskí novinári boli napadnutí 11-krát, pričom zvyšné incidenty sa týkali redakcií ako celkov alebo neboli špecifikované. Najviac „populárnou“ metódou sú verbálne útoky a online obťažovanie, pričom až 34 prípadov súviselo so sociálnymi sieťami a e-mailovými hrozbami.

Platforma tiež zaznamenala dva prípady právnych hrozieb a šikanóznych žalôb, známych ako SLAPP, a sedem prípadov prenasledovania alebo obťažovania, či už online alebo osobne. Jeden novinár dokonca nahlásil hrozbu smrťou.

Na vine je politika

Politická situácia podľa platformy výrazne prispela k eskalácii útokov. Z celkového počtu útokov bolo dvanásť priamo spojených s politikmi a tri incidenty boli prepojené s jednotlivcami alebo inštitúciami súvisiacimi s politikou.

Výrazný nárast útokov nasledoval po májovom pokuse o atentát na predsedu vlády Roberta Fica, čo vyvolalo vlnu odsúdenia od šéfredaktorov, no zároveň aj zvýšenú verbálnu agresiu od niektorých politikov a verejnosti. S týmto incidentom súviselo 19 z nahlásených útokov.

fico prvýkrát po streľbe
zdroj: Facebook/Robert Fico

Jana Krescanko Dibáková, novinárka spolupracujúca s ICJK, zdôraznila, že počet útokov začal výrazne rásť už od začiatku roka 2024. Mária Benedikovičová z Denníka N upozornila na to, že seriózni novinári čelia útokom už pri kladení základných otázok. Podľa nej je kritické otázky nevyhnutné klásť pre kontrolu verejnej moci, a nie sú tu na to, aby politikom lichotili.

Matej Príbelský z portálu Aktuality.sk hovorí, že zvýšený počet útokov zhoršil pracovné podmienky novinárov. Získavanie rozhovorov a odpovedí na otázky je čoraz náročnejšie, pričom rétorika niektorých politikov je mimoriadne nepríjemná a konfliktogénna.

Platforma Bezpečná.žurnalistika.SK poskytla právnu pomoc trom novinárom v prvom polroku 2024 a ponúka tiež psychologickú pomoc a bezpečnostné školenia. Táto platforma vznikla 21. februára 2023, na piaty výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, v spolupráci s holandským systémom na ochranu novinárov Persveilig a organizáciou Reportéri bez hraníc.

Ľudia čakajú upokojenie situácie

Napriek tomu, že politika je jedným z hlavných motivátorov pre útok na novinárov, paradoxne až 90 % Slovákov si myslí, že práve politici by sa mali snažiť situáciu upokojiť.

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Median SK. Celkom 73 % respondentov úplne súhlasí s týmto výrokom a ďalších 20 % s ním skôr súhlasí. S výrokom najčastejšie súhlasili ľudia vo veku 60 a viac rokov, ľudia s vysokoškolským vzdelaním a obyvatelia Prešovského, Košického a Nitrianskeho kraja.

Odpovede na otázku, kto je najviac zodpovedný za situáciu vedúcu k útoku na Roberta Fica, sa líšia medzi voličmi rôznych politických strán. Voliči strany Smer-SD vinia najmä opozíciu, zatiaľ čo voliči Progresívneho Slovenska obviňujú vládnu koalíciu. Podobné názory zaznamenali aj voliči strán Hlas-SD a Sloboda a Solidarita, ktorí vinu pripisujú prevažne politikom vo všeobecnosti.

Zdroje: ICJK, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá