Po búrkach udrú na Slovensku silné horúčavy až 35 °C, varuje SHMÚ

  • Meteorológovia predpovedajú druhú vlnu horúčav
  • Počasie bude s teplotami až do 35 stupňov Celzia
Na snímke ľudia prechádzajú cez rozprašovač vody počas horúceho letného dňa a mapka
Ilustračné foto TASR/Pavol Zachar, FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)
  • Meteorológovia predpovedajú druhú vlnu horúčav
  • Počasie bude s teplotami až do 35 stupňov Celzia

Predpoveď počasia na najbližšie dni vyzerá naozaj tropicky. Počasie na našom území ovplyvní pás vysokého tlaku vzduchu siahajúci z Nórskeho mora a Škandinávie cez strednú Európu až nad Stredomorie.

Meteorológovia predpovedajú slnečné počasie s teplotami až do 35 stupňov Celzia. Zisti, kedy vlna horúčav začne.

Vplyv vysokého tlaku vzduchu

V priebehu tohto leta sme na našom území zažili zatiaľ iba jedno krátke obdobie vysokých teplôt, ktoré sa ale výrazne neprejavilo. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, táto vlna horúčav sa vyskytovala od 19. do 23. júna.

Po období horúčav nasledovalo premenlivé počasie s prehánkami a búrkami. Ešte dnes (6. júla) sme pod vplyvom zvlneného studeného frontu, ktorý sa pomaly posúva na východ a v piatok už nebude mať vplyv na naše počasie.

Naopak, hlavným faktorom bude pás vysokého tlaku vzduchu, ktorý sa rozprestiera od Nórskeho mora a Škandinávie cez strednú Európu až po Stredomorie.

Medzi týmto pásmom s vyšším tlakom vzduchu a tlakovou nížou západne od Britských ostrovov sa začne šíriť veľmi teplý tropický vzduch od juhozápadu až do strednej Európy.

Vysoká tepelná záťaž

Ako meteorológovia uvádzajú, vlna horúčav začne na niektorých staniciach už v piatok (7. júla), no na väčšine územia Slovenska to bude až v sobotu (8. júla).

Vlna horúčav bude pokračovať aj v ďalších dňoch, pričom v období od piatku do pondelka je minimálna pravdepodobnosť zrážok.

V nasledujúcich dňoch sa očakáva, že sa do našej oblasti zo západnej Európy dostane vzduch s vyššou vlhkosťou, čo so sebou prinesie prehánky a búrky.

Vzhľadom na vysoké teploty (až okolo 35 °C na juhozápade) a zvýšenú vlhkosť vzduchu, je možné očakávať aj dusné počasie, veľmi teplé noci a celkovo vyššiu tepelnú záťaž.

Dnes ešte čakaj búrky

Ako sme ťa informovali, dnes sa ale ešte začnú formovať búrky, ktoré budú pravdepodobne nebezpečnejšie ako tie včerajšie. Dôvod spočíva v tom, že ich pohyb bude veľmi pomalý a dokonca môžu mať aj stacionárny charakter.

Na rozdiel od včera, keď sa búrky koncentrovali predovšetkým na západnom a strednom Slovensku, dnes sa očakáva ich presun do ďalších oblastí. Zvlášť nebezpečné by mohli byť v oblasti medzi stredným a východným Slovenskom.

S prvými búrkami treba rátať už čoskoro, ich výskyt sa očakáva už v priebehu dopoludnia. 

Najväčšie nebezpečenstvo spojené s dnešnými búrkami bude predovšetkým vysokým množstvom prívalových zrážok. Toto riziko je výraznejšie najmä v horských oblastiach, kde môže spôsobiť aj prívalové povodne. V nižších polohách sa pravdepodobne vyskytnú krúpy.

V Chorvátsku to tiež nie je inak

Premenlivé počasie je toto leto aj v Chorvátsku, kde médiá varovali pred blížiacim sa nestabilným počasím. Ako informuje portál 24sata.hr, na západe krajiny sa majú objaviť búrky, ktoré budú na niektorých miestach intenzívnejšie.

Výstrahy vydali médiá aj pred komplikáciami na cestách, s ktorými je nutné počítať. Búrky môžu výrazne ovplyvniť aj pobyt dovolenkárov. 

Štátny hydrometeorologický ústav (DHMZ) informoval, že vo vnútrozemí by malo byť slnečné počasie s občasnými oblakmi. Avšak v západných oblastiach sa od utorka očakávajú intenzívne prehánky a búrky.

chorvátsko dovolenkári
zdroj: TASR/Martin Baumann

Táto nepriaznivá zmena počasia by sa mala najviac dotknúť severnej časti Chorvátska. Pre regióny Záhreb a Karlovac dokonca vydali meteorológovia žltú výstrahu pred búrkami.

Podľa meteorologičky Tomislavy Hojšákovej je dôležité, aby ľudia boli opatrní a dávali si na seba pozor. 

„Buďte obzvlášť opatrní v exponovaných oblastiach, ako sú hory, lesy, lúky alebo otvorený terén,“ uviedla Hojšáková.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Archív SIU, 24sata.hr

Najnovšie videá

Trendové videá