Po kritike Ruska ma donútili predať podiel v banke, hovorí bývalý „šéf“ Petra Sagana
- Ruský miliardár Oleg Tiňkov si pri kritike činov Vladimira Putina nedáva servítku cez ústa
- Zdá sa, že na to poriadne doplatí
- Ruský miliardár Oleg Tiňkov si pri kritike činov Vladimira Putina nedáva servítku cez ústa
- Zdá sa, že na to poriadne doplatí
Ruský podnikateľ Oleg Tiňkov už v 90. rokoch zbohatol na predaji elektrospotrebičov či piva a neskôr založil banku Tinkoff Bank. Práve táto banka Rusom otvorila svet internetového bankovníctva.
V zahraničí si vydobyl meno predovšetkým ako majiteľ a hlavný sponzor cyklistickej stajne, najprv to bola Tinkoff Credit Systems a následne Saxo-Tinkoff, za ktorý pretekala aj cyklistická superstar a rodák zo Žiliny Peter Sagan.
Zakladateľ jednej z najväčších ruských bánk vo svojom prvom rozhovore od februárovej invázie Ruska na Ukrajinu odsúdil prezidenta Vladimira Putina a uviedol, že by mohol byť fyzicky ohrozený.
„Uvedomil som si, že Rusko ako krajina už neexistuje,“ povedal Tiňkov z neznámeho miesta denníku New York Times. Zároveň predpovedal, že Putin zostane pri moci ešte dlho. „Veril som, že Putinov režim je zlý. Ale samozrejme som netušil, že to nadobudne také katastrofálne rozmery.“
Päťdesiatpäťročný bankár sa v apríli dostal na titulné stránky novín, keď vyslovil jednu z najostrejších kritík voči vojenským akciám Kremľa. V príspevku na Instagrame napísal, že 90 % Rusov je „proti tejto vojne“, a ruské sily označil za „armádu sračiek“.
„A ako by mohla byť armáda dobrá, keď všetko ostatné v krajine stojí za hovno a je prerastené rodinkárstvom, pätolizačstvom a servilitou?“ napísal. V nedeľnom rozhovore uviedol, že mnoho jeho známych z podnikateľskej a vládnej elity mu v súkromí povedalo, že s ním súhlasí, „ale všetci sa boja“.
„Nevidím nikoho, kto by mohol mať prospech z tejto šialenej vojny. Zomierajú nevinní ľudia aj vojaci. Generáli sa prebudili z opice a pochopili, že majú armádu na hovno,“ zhodnotil známy biznismen ruskú agresiu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Uviedol tiež, že bol Kremľom donútený predať svoj 35-percentný podiel v banke Tinkoff priamo ruskému ťažobnému miliardárovi za zlomok jeho hodnoty. Tento predaj sa uskutočnil minulý týždeň, uviedol Tiňkov.
„Bol som ako rukojemník, beriete, čo vám ponúknu.“ Tiňkov tiež uviedol, že si najal bodyguardov po tom, čo mu priatelia s kontaktmi v ruských bezpečnostných službách povedali, že by sa mal báť o svoj život.
Tiňkov už pred časom jasne vyzval „kolektívny Západ“, aby poskytol ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi „jasné východisko zo situácie“, ktoré umožní politikovi „zachrániť si tvár“ a zastaviť masaker. „Buďte, prosím, racionálnejší a ľudskejší,“ napísal bankár na svoj Instagram.
Tiňkov patrí k najbohatším Rusom. Časopis Forbes v roku 2021 odhadol jeho majetok na 4,7 miliardy dolárov. Podnikateľ už 28. februára vystupoval proti vojne.
„Teraz na Ukrajine umierajú každý deň nevinní ľudia. To je nemysliteľné a neprijateľné. Štáty by mali utrácať peniaze na liečbu ľudí, na výskum boja proti rakovine a nie na vojnu. Sme proti tejto vojne!“ napísal. Na konci marca sa Tiňkov ocitol aj na sankčnom zozname Veľkej Británie.
Bankár je stále jedným z mála príslušníkov ruskej podnikateľskej elity, ktorí sa odvážili ísť proti prúdu prezidenta Putina. Momentálne nie je jasné, či sa miliardár zdržiava na území Ruska.
Zdroje: Instagram/Oleg Tinkov, Forbes , The New York Times , Tinkoff Group