Po mrazoch sa na Slovensku nečakane oteplí: V mnohých okresoch sa vyskytne nebezpečný jav (PREDPOVEĎ)
- Od dnešného dňa sa začne opäť rapídne otepľovať
- Teplé počasie však bude sprevádzať aj nepríjemný vietor
- Od dnešného dňa sa začne opäť rapídne otepľovať
- Teplé počasie však bude sprevádzať aj nepríjemný vietor
Slovensko si v posledných dňoch prešlo viac-menej chladnejšími dňami, ktoré sprevádzali aj prudšie mrazy a vo vyšších polohách, najmä na Orave a Kysuciach, napadlo pár centimetrov snehu. Práve o tento chladný začiatok marca sa postaral chladný vzduch zo severu až severovýchodu.
Ako píše portál iMeteo.sk, od dnešného dňa sa začne opäť rapídne otepľovať. To však neznamená len slnečné lúče a plusové teploty.
Počas soboty (9. 3.) budú počasie ovplyvňovať dva tlakové útvary. Jedna tlaková výš nad východnými Karpatmi, tá sa bude následne presúvať na juhovýchod a druhý útvar, tlaková níž, ktorá sa prehĺbi nad Biskajským zálivom. Po tejto tlakovej níži začne do našej oblasti prúdiť od juhozápadu teplý vzduch.
Dnes preto treba očakávať polooblačnú až oblačnú oblohu, ktorá bude prevládať najmä na západe krajiny a v Banskobystrickom kraji.
Teploty však budú o niečo priaznivejšie ako to bolo v poslednom týždni, a teda môžu sa pohybovať od +7 °C až do +12 °C. Otepľovať sa začne najmä vďaka teplého vzduchu od juhozápadu, no ten bude k nám fúkať juhovýchodný až južný vietor s rýchlosťou do 6 m/s.
Pozor, na západe krajiny bude vietor o niečo silnejší, pričom jeho priemerná rýchlosť môže dosahovať 7 až 13 m/s. V nárazoch to môže byť až 17 m/s (60 km/h).
SHMÚ vydal výstrahy
Výstrahy pred vetrom sú vydané počas celého dňa pre väčšinu Trnavského kraja, rovnako pre okresy Zlaté Moravce, Topoľčany, Nitra, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Malacky. „Ojedinele sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 70 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť okolo 45 kilometrov za hodinu,“ priblížil SHMÚ.
S mrazom treba počítať do soboty rána vo väčšine Košického kraja, tiež v okresoch Trenčín, Prievidza, Ilava a Bánovce nad Bebravou. Rovnako v okresoch Žiar nad Hronom, Zvolen, Rimavská Sobota, Revúca, Poltár, Lučenec a Detva. „Vo výške dva metre nad povrchom sa lokálne očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu nula až mínus tri stupne Celzia,“ spresnili meteorológovia.
El Niño zaútočí v týchto týždňoch
Otepľovanie spôsobené klimatickým javom El Niño, ktoré vyvrcholilo v decembri, bolo jedným z piatich najintenzívnejších zaznamenaných v histórii a od marca do mája prinesie nadpriemerné teploty. V utorok to vyhlásila Svetová meteorologická organizácia (WMO). TASR správu prebrala od agentúry AFP.
WMO pripomenula, že El Niño teraz postupne slabne. Teplo uväznené v atmosfére skleníkovými plynmi však bude teploty ovzdušia ovplyvňovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
El Niño je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. Cyklicky sa objavuje po dvoch až siedmich rokoch a zvyčajne trvá deväť až 12 mesiacov.
Na juhu Južnej Ameriky, juhu USA, v oblasti Afrického rohu a v strednej Ázii zvyčajne spôsobuje výdatné zrážky, kým v Austrálii, Indonézii a niektorých oblastiach južnej Ázie, strednej Ameriky a severu Južnej Ameriky spôsobuje suchá.
Vrchol vplyvu zvyčajne dosahuje rok po svojom vzniku, čo teraz pripadá na rok 2024. Jeho protipólom je klimatický jav La Niña prinášajúci ochladenie. Medzi oboma javmi sa vyskytujú obdobia neutrálnych podmienok.
Podľa WMO je približne 60-percentná šanca, že El Niño potrvá od marca do mája a asi 80-percentná šanca, že od apríla do júna budú podmienky neutrálne. Organizácia dodáva, že neskôr počas roka sa môže objaviť aj La Niña, pravdepodobnosť výskytu javu však organizácia nekonkretizovala.
„Každý mesiac od júna 2023 stanovil nový teplotný rekord a rok 2023 bol jednoznačne najteplejším zaznamenaným rokom. El Niño k rekordným teplotám dopomohol, hlavnými vinníkmi sú však jednoznačne skleníkové plyny,“ vyhlásila šéfka WMO Celeste Saulová. WMO preto nalieha na drastické zníženie množstva skleníkových plynov v atmosfére, ktoré by pomohlo v boji proti klimatickej zmene.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, TASR