Po novom na pokutu za nezaplatenie diaľničnej známky, už nebudeš čakať tri roky

  • Na pokutu za nezaplatenie diaľničnej známky si doposiaľ mohol čakať dva až tri roky
  • Došlo však ku zmene zákona, podľa ktorého už pokutu obdržíš najneskôr do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti uhradiť sumu za diaľničnú známku
D1
TASR/Lukáš Grinaj
  • Na pokutu za nezaplatenie diaľničnej známky si doposiaľ mohol čakať dva až tri roky
  • Došlo však ku zmene zákona, podľa ktorého už pokutu obdržíš najneskôr do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti uhradiť sumu za diaľničnú známku

Len začiatkom tohto roka pribudla na Slovensku možnosť úhrady diaľničných známok s 365 dňovou platnosťou. Doplnila tak už známe typy diaľničných známok s platnosťou 10 a 30 dní alebo s platnosťou od 1. januára príslušného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.

Najlacnejšiu známku s platnosťou 10 dní kúpiš za 10 eur, mesačná známka stojí 14 eur a ročná diaľničná známka vychádza na rovných 50 eur. Uhradiť  ich môžeš hneď niekoľkými spôsobmi a to buď prostredníctvom zákazníckej zóny internetového portálu eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu eznamka, cez samoobslužné zariadenie alebo na niektorom z obchodných miest – čerpacej stanici.

Môže sa však stať, že na zakúpenie diaľničnej známky jednoducho pozabudneš, alebo sa nedopatrením ocitneš na spoplatnenom úseku. V takomto prípade ti hrozí pokuta od 150 do 500 eur. Motoristi však mohli doposiaľ len márne očakávať, že pokutu obdržia v schránke do pár dní či týždňov.

zdroj: NDS

Pokuta ti mohla prísť pokojne aj po troch rokoch odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení tvojej povinnosti, zakúpiť si diaľničnú známku. Nutnosť platiť pokutu v roku 2020 za priestupok, ktorý človek spáchal v roku 2017, dlhodobo hnevalo mnohých vodičov. 

Veci sa však pohli tým správnym smerom. Novela zákona platná od 21. júla 2020 značne skracuje lehotu, v ktorej ti musí byť právoplatne uložená pokuta za nepoužitie diaľničnej známky. Ponovom ti bude musieť byť uložená do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti.

Pozor však na zbytočné pokuty, ktoré môžeš obdržať len kvôli chvíľkovej nepozornosti. Kopia sa prípady, keď si motorista kupuje elektronickú diaľničnú známku na predajnom mieste – napríklad čerpacej stanici, a po zaplatení zistí, že v EČV urobil preklep.

V tomto prípade môžeš do 15 minút požiadať obsluhu na danom predajnom mieste o opravu v systéme. Ak medzitým uplynula doba dlhšia ako 15 minút, môžeš v rámci dňa nákupu o zmenu či opravu požiadať písomne alebo elektronicky cez stránku eznamka.sk

V prípade, ak ti už domov príde pokuta, s ktorou nesúhlasíš, nakoľko si urobil pri kupovaní známky preklep, priprav sa na byrokraciu. Budeš musieť dokázať, že sa na fotke s pokutou nachádza tvoje vozidlo a je evidentné, že ide o tvoju EČV aj keď s chybou a teda so zameneným písmenom alebo číslom. V takom prípade nebude pokuta uplatnená.

Slováci za diaľničné známky zaplatili už desiatky miliónov eur

Národná diaľničná spoločnosť, v júni tohto roka predala motoristom takmer 246-tisíc elektronických diaľničných známok (eDZ) v objeme vyše 4 miliónov eur. V prvom polroku našlo svojich majiteľov celkovo 1,9 milióna diaľničných známok, príjmy z ich predaja dosiahli 52,5 milióna eur bez DPH. Informovala o tom hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková s tým, že Slováci uhradili v júni viac diaľničných známok ako pred rokom.

Za šesť mesiacov bola na tom najlepšie tiež 10-dňová známka s predajom viac ako 677-tisíc kusov, no len tesne pred ročnou známkou so 675,5-tisíca kusmi. Motoristi kúpili aj takmer 410-tisíc známok s platnosťou 365 dní a vyše 139-tisíc známok na 30 dní.

Vieš, kedy nemusíš platiť celú pokutu za priestupok, ktorý si spáchal?

„Zlepšujúce sa čísla v predaji eDZ sme v júni zaznamenali najmä u vodičov so slovenskými značkami. V tejto skupine sa medziročne zvýšil počet zakúpených eDZ o 2,57 %, pričom príjmy z predaja vzrástli až o 38,45 %,“ priblížila Žgravčáková. 

„Podľa krajiny registrácie si v mesiaci jún najviac eDZ po slovenských vodičoch zakúpili vodiči s českými, nemeckými, poľskými, rakúskymi, maďarskými a ukrajinskými značkami,“ poznamenala Žgravčáková. 

Polročný predaj eDZ ukázal, že naše diaľnice sú po slovenských a českých vozidlách najviac využívané vodičmi z Poľska, Nemecka, Rakúska, Maďarska a Ukrajiny.  Motoristi hradia diaľničné známky najmä platobnými kartami, záujem je však aj o hotovosť a platby bankovým prevodom. Najvyhľadávanejším predajným kanálom zostávajú obchodné miesta.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: NDS, slov-lex.sk, eznamka.sk

Najnovšie videá

Trendové videá