Po novom pozitívnemu stačí na Slovensku domáci antigénový test. Má to však háčik, potrebuješ „posúdenie lekára“

  • Na potvrdenie pozitivity bude na Slovensku po novom stačiť aj domáci antigénový test
  • Domáci test stačí v prípade, že ho posúdi aj všeobecný lekár
  • Vyplýva to z vyhlášky ÚVZ, ktorá nadobúda platnosť dnes, 25.1.
testovanie koronavírus omikron
TASR/AP Photo/Francois Mori
  • Na potvrdenie pozitivity bude na Slovensku po novom stačiť aj domáci antigénový test
  • Domáci test stačí v prípade, že ho posúdi aj všeobecný lekár
  • Vyplýva to z vyhlášky ÚVZ, ktorá nadobúda platnosť dnes, 25.1.

Aktualizované o nové informácie 28.1. 2022.

Na to, aby bol človek na Slovensku považovaný za pozitívneho na koronavírus už bude stačiť aj domáci antigénový test. Avšak len v prípade, že ho posúdi aj jeho všeobecný lekár, vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá nadobúda platnosť v utorok, teda dnes.

Prichádza vysoký nárast prípadov

Za pozitívnu sa doteraz považovala osoba po doručení výsledkov buď PCR testu, LAMP testu, antigénového testu alebo Point of care testu. Po novom budú rovnaké pravidlá platiť aj v prípade domáceho antigénového testu, ktorý však musí posúdiť všeobecný lekár.

Nech sa už rozhodneš pre ktorúkoľvek zo spomínaných možností testovania, nemusíš si ísť svoj stav následne potvrdiť aj prostredníctvom PCR testu.

Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, že k tomuto kroku pristúpili, pretože očakávajú vysoký nárast počtu pozitívnych v jednom momente, informuje TA3. Vysoký dopyt by tak mohol jednoducho spôsobiť nedostatok PCR testov, denných PCR testovacích kapacít aj personálu v laboratóriách.

Skrátená izolácia aj karanténa

Okrem toho sa na Slovensku skrátila aj domáca izolácia pozitívnej osoby, a to na päť dní. Toto opatrenie sa vzťahuje na všetkých, bez ohľadu na status očkovania či prekonania ochorenia Covid-19. Izolácia sa tak skracuje na päť dní aj školákom.

Izolácia začína od dátumu testovania s pozitívnym výsledkom alebo od objavenia sa prvých klinických príznakov ochorenia. Po piatich dňoch môže izoláciu človek ukončiť, ak sa za posledných 24 hodín u osoby nevyskytli žiadne príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť. V takom prípade tvoju izoláciu ukončí až lekár.

V prípade karantény po úzkom kontakte s pozitívnym ide rovnako o päť dní, a to od posledného stretnutia s infikovaným, toto opatrenie sa nevzťahuje na zaočkovaných a prekonaných.

Povinnosť karantény sa na teba podľa vyhlášky nevzťahuje, ak nemáš klinické príznaky ochorenia. V takom prípade máš však povinnosť mať na verejnosti po dobu 7 dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Po ukončení karantény aj izolácie musia mať tieto osoby päť dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2, čo sa nevzťahuje na deti do šiestich rokov a žiaci v školách môžu siahnuť aj po rúšku. 

Ako to bude prebiehať? Zisťovali sme

Nekonkrétnou vyhláškou vznikol chaos. A to sa hlavne týka ľudí, ktorí si môžu „posúdenie lekára“ vysvetliť naozaj rôzne.

Vyhláška stanovuje, že pozitívny domáci Ag test posúdi všeobecný lekár.

Vzťahuje sa to pre definíciu pozitívnej osoby pre účely stanovenia začiatku domácej izolácie, karantény pre úzke kontakty tejto osoby, aj ako informácia pre samotného lekára, aby vedel tohto pacienta manažovať – výsledky domáceho testu netreba lekárom nosiť a ani posielať fotografie.

Zásadný je aj fakt, že lekári, aj keď posúdiť antigény podľa vyhlášky majú, nevydávajú potvrdenie. Je tu však výnimka – tou je potvrdenie o prekonaní COVID-19 u detí do 12 rokov na základe pozitívneho antigénového testu vykonanom v mobilnom odberovom mieste, vydaného do 15. novembra 2021. Aj v tomto prípade ide o test vykonaný na MOM, nie domáci samotest.

Úrad redakcia kontaktovala, vyjadrenie doplníme hneď po tom, ako dostaneme odpovede.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: ÚVZ, SITA, TA3

Najnovšie videá

Trendové videá