Po obľúbenom festivale skončili desiatky ľudí nakazených. Pribudlo viac ako 1 000 prípadov Covidu
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 014
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 955
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 014
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 955
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 62,72 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 014 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 222 708, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 816 121 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 608 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 216.
Desiatky nakazených po festivale
Známy hudobný a kultúrny festival Colours of Ostrava skončil, no začínajú ozývať návštevníci, že si z výletu priviezli aj nepríjemný suvenír v podobe Covidu.
Správy prichádzajú v čase letnej vlny, kedy denne v Česku pribúda aj 3 000 nakazených. O svoju skúsenosť sa ľudia podelili aj na sociálnych sieťach.
„Dostala som Covid, takže nabudúce nejdem,“ uvádza jedna z návštevníčok a pridávajú sa aj ďalší: „Paráda, priviezli sme si všetci Covid. Myslím, že ako mi je teraz, tak festival za to nestál.“
„Pekne sa vám to rozbehlo, už mi syn s nevestou hlásili, že po skončení festivalu sú nakazení,“ napísala nespokojná matka.
Strata čuchu a chuti
Približne u piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, sa vyvinuli dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou. Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej vo štvrtok v britskom odbornom časopise The British Medical Journal (BMJ). TASR správu prevzala od agentúry AFP.
Strata čuchu sa stala jedným z charakteristických príznakov nákazy koronavírusom už začiatkom pandémie. Doposiaľ však nebolo známe, ako často sa tento príznak objavuje a ako dlho pretrváva.
S cieľom získať odpovede na tieto otázky vykonali vedci analýzu 18 štúdií, ktoré už boli ukončené a zahŕňali spolu 3 700 pacientov.
V novej štúdii tak vedci zistili, že aj šesť mesiacov po prekonaní Covidu môže pretrvávať strata čuchu u 5,6 percenta pacientov a strata chuti u 4,4 percenta. Nie je však jasné, či tieto údaje platia pre ľudí, ktorí sa z ochorenia zotavili úplne alebo iba čiastočne.
Vedci ďalej uvádzajú, že tieto zmysly by sa u väčšiny pacientov mali obnoviť v priebehu prvých troch mesiacov od nákazy koronavírusom.
No u veľkej skupiny pacientov sa môže vyvinúť dlhotrvajúca dysfunkcia, ktorá si vyžaduje včasné rozpoznanie a personalizovanú liečbu. Jedna žena dokonca vedcom povedala, že čuch sa jej nevrátil ani po vyše dvoch rokoch od prekonania Covidu.
„Štúdie, ako je táto, nás upozorňujú na skryté bremeno, ktoré si sebou nesú ľudia trpiaci pretrvávajúcimi príznakmi. Títo ľudia si možno myslia, že sa im neoplatí kontaktovať svojho lekára, pretože sa domnievajú, že sa s tým nedá už nič urobiť,“ uviedol imunológ Danny Altmann z londýnskej univerzity Imperial College. Altmann sa na štúdii nezúčastnil, upozorňuje AFP.
Vedcom sa okrem toho podarilo zistiť, že spomínané zmysly sa častejšie po prekonaní Covidu nevrátia ženám než mužom. Nie je jasné, čo tento rozdiel spôsobuje, no vedci naznačili, že ženy majú tendenciu mať tieto zmysly lepšie vyvinuté, čo znamená, že z nich môžu stratiť viac.
AFP upozorňuje, že nie je známe, aký variant koronavírusu prekonali ľudia, ktorí sa na štúdii zúčastnili. Predchádzajúce štúdie však naznačujú, že pri novších variantoch omikronu je stratu čuchu menej pravdepodobná.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Iniciatíva sníh, korona.gov.sk