Po ohromnej slnečnej erupcii príde polárna žiara: Od dnešného večera sleduj aurorálne aplikácie
- Na našej hviezde práve zaznamenali najväčšiu slnečnú erupciu za posledné roky
- Zisti, kedy pocítime jej následky a čo nás čaká
- Na našej hviezde práve zaznamenali najväčšiu slnečnú erupciu za posledné roky
- Zisti, kedy pocítime jej následky a čo nás čaká
Dňa 14. decembra nastala mohutná erupcia v aktívnej slnečnej oblasti označenej ako AR 3514. Táto erupcia, patriaca do kategórie X2.8, patrí medzi najintenzívnejšie výbuchy, ktoré dokáže naše Slnko vyprodukovať.
Ako informuje portál Science Alert, tento výbuch bol najvýraznejším počas súčasného slnečného cyklu a najintenzívnejším od erupcie triedy X8.2, ktorá sa udiala v septembri 2017.
Obrovská slnečná erupcia vyslala do vesmíru super horúcu plazmu, pričom časť z nej môže dosiahnuť aj Zem. Zisti, čo nás čaká a kedy sa na to pripraviť.
Slnečné maximum sa blíži
Tento typ slnečnej aktivity je celkom bežný. Blížime sa totiž k vrcholu 11-ročného cyklu slnečnej aktivity, čo znamená viac slnečných škvŕn, viac erupcií a viac koronálnych hmotových ejekcií.
Počas vrcholu, známeho ako slnečné maximum, dochádza k prehodeniu polarity magnetického poľa Slnka, kedy aktivita začne klesať. Presný čas nástupu slnečného maxima ešte možné určiť nie je, no pravdepodobne ho spoznáme až po jeho uplynutí. Aktuálne predpovede hovoria, že by mohlo nastať už v januári 2024.
Erupcia bola síce silná, ale nezasiahla priamo Zem. Namiesto toho sa odohrala trochu bokom, čo naznačuje, že ak by k nám dorazila, môže to byť len bočný zásah, alebo možno vôbec nezasiahne.
Analýza erupcie ešte prebieha, no v prípade zásahu sa podľa britského meteorologického úradu očakáva malá geomagnetická búrka dňa 17. decembra.
Strong M5.49 flare from sunspot region 3511
Follow live on https://t.co/3Xxrvc3cpA pic.twitter.com/BBiDAWynpp— SpaceWeatherLive (@_SpaceWeather_) December 8, 2023
Možno však zaznamenáme nejakú aktivitu aj skôr. Slabší výron koronálnej hmoty (CME), ktorý vznikol 13. decembra, pravdepodobne dorazí na Zem ako prvý, ako to uvádza Centrum predpovede vesmírneho počasia NOAA.
Čo je geomagnetická búrka?
Geomagnetická búrka nastáva, keď slnečné častice narazia na magnetické pole Zeme. Kvôli časovej náročnosti cesta týchto častíc trvá niekoľko dní od uvoľnenia koronálnej hmotovej ejekcie (CME), kým sa búrka rozvinie.
Tento jav má rôzne dopady, ktoré sa zosilňujú v závislosti od intenzity búrky. Existuje päť úrovní, pričom G1 a G2 predstavujú dve najslabšie kategórie, ktoré sa vyznačujú menšími a strednými účinkami.
Keď slnečné častice vstupujú do interakcie s magnetickým poľom Zeme, dokážu vytvoriť elektrické prúdy, ktoré sa dostanú do rozvodných sietí, a tak možno pozorovať určité výkyvy v elektrickej sieti.
V nízkej obežnej dráhe Zeme sa môžu odohrávať zmeny v okolitom prostredí, čo ovplyvní odpor pôsobiaci na vesmírne lode, čím sa stáva potrebné vykonávať korekcie ich trajektórie. Okrem toho môže dôjsť aj k narušeniam v rádiovej komunikácii, ale taktiež to môže vytvoriť nádheru na oblohe, ktorú videli už aj oči tisícov Slovákov, a to polárnu žiaru.
Kde budeš môcť pozorovať polárnu žiaru?
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.