Po Putinovi môže na ruský trón zasadnúť cár. Je to divoký scenár, ale je možný, špekuluje odborník
- Cárska rodina Romanovcov sa netají svojimi hádkami ohľadom postu hlavy rodu
- Ľudia prezradili, či by si priali návrat monarchie
- Cárska rodina Romanovcov sa netají svojimi hádkami ohľadom postu hlavy rodu
- Ľudia prezradili, či by si priali návrat monarchie
Vojna na Ukrajine zrejme v Rusku spôsobí veľké zmeny. V prípade porážky okupantov sa môže z hĺbky Putinových blízkych vynoriť množstvo kandidátov, ktorí by ho radi vymenili na čele Kremľa. Možná je dokonca aj zmena režimu, uviedol na tohtoročnom fóre Globsec člen ruskej opozície a oligarcha žijúci v exile Michail Chodorovskij.
Na to však musí Putin zomrieť. Je jedno ako. Môže sa tak stať prirodzeným spôsobom, no takisto mu hrozí nebezpečenstvo zo strany jeho blízkych a svojou túžbou odstrániť šéfa Kremľa sa netaja ani Ukrajinci, podotýka Chodorovskij.
A kto by mohol Putina nahradiť? Rusku momentálne panuje množstvo silných osobností. Hovorilo sa dokonca aj o vodcovi Čečencov Kadyrovovi, ktorý však, zdá sa, je v zlom zdravotnom stave. Ďalším adeptom bol Putinov kuchár Jevgenij Prigožin, ten však po svojej vzbure akoby zmizol z povrchu zemského.
Samozrejme, zuby si na Kremeľ brúsia viaceré osoby. No verejnosť popri nich trochu zabúda na skupinu ľudí, ktorá si na trón krajiny robí nárok generačne, dedične. Ide o neslávnu rodinu posledného cára Ruska. Ten, ako vieme, sa pred 105 rokmi stal obeťou boľševického prevratu počas známej „Októbrovej revolúcie“.
Vzburu neprežil nikto z priamych potomkov Mikuláša II., no rod Romanovcov rozhodne nevymrel celý, pripomína české spravodajstvo CNN Prima News.
Názor odborníka
Portál oslovil experta na post-sovietsky svet Pavla Havlíčka, podľa ktorého predstavitelia iných vetiev rodu Romanovcov stále žijú a opakovane sa ohľadom nástupníctva na ruský trón hádajú. Ich šarvátky pritom ani nie sú tajomstvom medzi obyčajnými Rusmi.
„Myšlienkový prúd založený na návrate k monarchii v ruskej spoločnosti skutočne naďalej žije,“ hovorí Havlíček.
„Je to časť histórie, ktorú Putinov režim aktívne kultivuje. Aj to boli predsa časy, keď k imperiálnemu projektu Veľkého Ruska patrili napríklad Ukrajina a ďalšie krajiny. Zatiaľ čo voči Gorbačovovi a Jeľcinovi sa súčasné zriadenie stavia veľmi kriticky, nad cárom sa oči nezatvárajú. Myšlienka na monarchiu z mysle Rusov úplne nezmizla. Len momentálne do značnej miery splýva s veľkoruským naratívom, ktorý je pohltený Putinom,“ vysvetľuje expert pre CNN Prima.
Divoký scenár
Zatiaľ, čo ide o veľmi nepravdepodobný návrat k monarchii, expert podotýka, že Romanovci by v prípade úplnej porážky Ruska vo vojne na Ukrajine mohli stavať na viacerých bodoch. Na hanbe, pokore reputácie krajiny, ktorú ľudia budú túžiť napraviť. Práve na to by sa im mohol zísť silný vodca, ktorý obnoví „slávnu tradíciu“ ruského cárstva.
Podľa historika Vladimira Lavrova ide o jediný možný scenár návratu. Musela by mu predchádzať „kataklizmatická udalosť“, povedal pre The Moscow Times.
Skôr sa to však nestane. V Rusku sa už na túto tému konali aj prieskumy a len 3 percentá obyvateľov si prialo návrat starej monarchie. Čo sa týka modernej konštitučnej monarchie, preferovalo by ju 28 percent opýtaných, pripomína CNN Prima.
Maria Vladimirovna
Ako sme už naznačili, samotná rodina Romanovcov sa medzi sebou nedokáže dohodnúť o jej vlastnej hlave. Najčastejšie sa hovorí, že právoplatnou nástupkyňou na trón by mala byť veľkovojvodkyňa Maria Vladimirovna. Tá si na post hlavy rodu nárokuje už od roku 1992.
V rodine mala poriadnu konkurenciu v podobe kniežaťa Dmitrija Romanova, ktorý zomrel v roku 2016. Samotná Vladimirovna si svoje práva odvodzuje od cára Alexandra II. Ten vládol v rokoch 1855 – 1881.
Svoj titul „veľkokňažná“ však používa neoprávnene. Posledná skutočná veľkokňažná bola totiž Mikulášova mladšia sestra Olga Alexandrovna, ktorá zomrela 24. novembra 1960 v kanadskom Toronte.
Zdroje: CNN Prima News, The Moscow Times, Archív SIU