Z Taiwanu môže byť druhá Ukrajina. Po Rusku vystrkuje rohy aj Čína
- Austrálsky minister obrany Peter Dutton varuje pred čínskou hrozbou
- Tvrdí, že Čína naďalej rozširuje svoj vplyv v indo-pacifickom regióne
- Austrálsky minister obrany Peter Dutton varuje pred čínskou hrozbou
- Tvrdí, že Čína naďalej rozširuje svoj vplyv v indo-pacifickom regióne
Množstvo expertov tvrdí, že americký prezident Joe Biden by bol najradšej, keby Vladimir Putin neexistoval a šéf Bieleho domu by sa mohol sústrediť na hrozbu Číny. Bidenovou prioritou pred inváziou na Ukrajinu bol indo-pacifický región a hrozba, akú preň predstavuje červený drak.
Austrálsky minister obrany Peter Dutton upozorňuje, že s vojnou na Ukrajine nebezpečenstvo pre región nepominulo, ba stalo sa ešte viditeľnejšie. Minister varuje pred „čínskou agresiou“ a hrozbou „potenciálneho konfliktu v nesledujúcich rokoch“.
Musíme byť realistickí, pokiaľ ide o hrozbu, tvrdí minister
Dutton tvrdí, že Peking pokračuje v rozširovaní svojho vplyvu v Tichomorí. Austrália preto ohlásila 3,5-miliardový rozpočet na modernizáciu armády, ktorý zahŕňa napríklad pokrokové rakety dlhého doletu, uvádza The Australian.
„Čína sa vyzbrojuje ďalšími jadrovými zbraňami. Musíme byť realistickí, pokiaľ ide o hrozbu,“ povedal predstaviteľ rezortu obrany médiám.
Minister uviedol, že Austrália musí byť schopná odraziť akúkoľvek agresiu voči jeho krajine.
Čína má pokračovať v budovaní čínskej armády v regióne a vydávať pritom „znepokojivé signály“. Budovanie čínskej armády označil za „šikanovanie“.
Námorníctvo Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády hromadí „obrovské množstvo“ vojnových lodí a austrálski predstavitelia obrany prehodnocujú riziko konfliktu v oblasti, uvádza 9News.
Dutton povedal, že austrálsky strategický výhľad sa stáva „komplexnejším a náročnejším“.
„V našej oblasti je o pár rokov (hrozba) potenciálneho konfliktu,“ povedal.
„Sme svedkami ekonomického nátlaku, pokusu vybudovať vojenské základne v Papua-Nová Guinea, samozrejme aj na Šalamúnových ostrovoch a inde v regióne,“ cituje ministra SKY News Australia.
„Toto všetko sú veľmi znepokojujúce znaky a nemali by sme predstierať, že to nie je realita. Teraz majú v Číne autokrata a my by sme mali byť realistickí v tom, čo to znamená pre náš región,“ vysvetlil.
Máme autokrata v Rusku a autokrata v Číne, uviedol Dutton
Obavy minister nemá len o svoju krajinu, ale aj o ostrovný štát Taiwan, ktorý sa môže stať druhou Ukrajinou. Spojené štáty viackrát varovali, že Čína môže spustiť inváziu na ostrovný štát v nasledujúcich rokoch.
Peking razí princíp jednej Číny a demokratický Taiwan považuje za svoju odštiepeneckú provinciu aj napriek tomu, že nikdy nebol súčasťou Číny.
Dutton uviedol, že austrálsku vládu neznepokojuje len ruská invázia na Ukrajinu, ale aj situácia v Číne.
„Máme autokrata v Rusku a autokrata v Číne,“ uviedol Dutton.
Minister obrany tvrdí, že jeho krajina by mohla získať jadrové ponorky od Američanov ešte skôr, ako mala v pláne.
Ponorky s jadrovým pohonom majú nahradiť existujúce dieselové ponorky Collins. Boli zakúpené v rámci paktu AKUS, ktorého súčasťou sú Spojené štáty aj Veľká Británia. Pakt sa má sústrediť práve na indo-pacifický región.
Militarizácia umelých ostrov je znepokojivá, tvrdí americký veliteľ
Varovania prichádzajú potom, ako boli medializované správy, že Čína plne militarizovala aspoň tri z niekoľkých umelých ostrovov, ktoré vybudovala v spornom Juhočínskom mori, uvádza agentúra AP.
Čína ostrovy vyzbrojila protilodnými a protilietadlovými raketovými systémami, laserovými a rušiacimi zariadeniami a stíhačkami na základe slov amerického veliteľa v indicko-pacifickom regióne John C Aquilino.
Peking ostrovy militarizoval aj napriek sľubom v minulosti, že tak neučiní, veliteľ ju označil za „znepokojivú“.
„Za posledných 20 rokov sme boli svedkami najväčšieho nahromadenia armády od druhej svetovej vojny v Číne,“ povedal Aquilino v rozhovore pre agentúru. „Rozšírili všetky svoje schopnosti a hromadenie zbraní destabilizuje región.“
Veliaci dôstojník námorníctva Joel Martinez, ktorý viedol posádku prieskumného lietadla P-8A Poseidon, uviedol, že došlo k incidentu, keď čínske lietadlo letelo blízko amerického lietadla pri nebezpečnom manévri v spornej oblasti.
Existujú tiež obavy, že v blízkosti umelých ostrovoch môže byť zostrelené nie len vojenské lietadlo, ale aj civilné lietadlo, ktoré môže do oblasti vojsť náhodne a pritom netušiť aká hrozba mu hrozí.
„Funkciou týchto ostrovov je rozšíriť útočnú schopnosť Číny za ich kontinentálne pobrežie,“ povedal. „Môžu lietať na stíhačkách, bombardéroch a všetkých tých útočných schopnostiach raketových systémov.“
Zdroje: The Australian, 9News, SKY News Australia, AP