Po Silvestri ti môže byť zle aj celé dni. Nie je to z pitia, ale z ohňostroja, hovorí český vedec

  • Zle ti nemusí byť len z nadmerného množstva prípitkov
  • Na vine sú toxické plyny z ohňostrojov, tvrdí autor najnovšej štúdie
ohňostroj silvester
TASR/Lukáš Grinaj
  • Zle ti nemusí byť len z nadmerného množstva prípitkov
  • Na vine sú toxické plyny z ohňostrojov, tvrdí autor najnovšej štúdie

Novoročný bolehlav je známy nielen tým, ktorí si doprajú viac ako len pohárik perlivého na prípitok. Možno si aj ty práve teraz hovoríš, že by si mal byť omnoho menej rozbitý a cítiť sa lepšie, aj keď si spal menej a popil viac. Príčinou však nemusí byť len žúrovanie či bacily, ktoré si určite počas osláv pochytal, ale aj niečo úplne iné.

Súčasťou silvestrovských osláv sú totiž už tradične aj ohňostroje. Zadymenie a smrad z nich tu s nami zostáva omnoho dlhšie, než sme si doteraz mysleli. 

V súvislosti s ohňostrojmi a ich potenciálnymi zdravotnými rizikami, českí vedci upozorňujú na škodlivé účinky, ktoré môžu mať tieto pyrotechnické výrobky na ľudské zdravie. A to dokonca celé dni po tom, čo stíchne ozvena po poslednej petarde.

Ohňostrojom si otravujeme vzduch

Ohňostroje obsahujú množstvo reaktívnych zlúčenín, ktoré sú nebezpečné. „Taký jedovatý mix sa inde než v ohňostroji nevyskytuje,“ vysvetlil Martin Pivokonský z Ústavu pre hydrodynamiku Akademie vied pre Nový Čas. Pivokonský ďalej uviedol: „Navyše sa vyskytujú v plynnej forme, takže sa inhalujú s tým, ako človek dýcha. Mnoho z týchto látok je karcinogénnych,“ čím zdôraznil potenciálne nebezpečenstvo týchto látok.

Chemik a toxikológ Petr Klusoň upozorňuje na to, že škodlivé látky zo ohňostrojov môžu spôsobiť akútne otravy a môžu mať dlhodobé následky na zdravie.

Zlúčenina iba zmení svoj oxidačný stav a zase sa nám vráti na hlavu. Buď ju vdýchneme, alebo sa dostane do vody, do pôdy, v hospodárskych krajinách do potravinových reťazcov,“ hovorí Klusoň. Dodáva, že tieto dymy škodia najmä deťom a brať ich na ohňostroj by mal byť zločin. 

Vedec ďalej vysvetľuje: „To, že ľuďom je ešte niekoľko dní po Silvestri zle, nemusí byť ani tak spôsobené šampanským, ako ohňostrojovým smogom.“

Nevenujeme tomu dosť pozornosti

Českí vedci už pred Silvestrom upozornili na škodlivosť ohňostrojov. Preskúmali totiž, aké toxíny a v akých množstvách vypúšťame do ovzdušia a následne dýchame. Na ich štúdiu upozorňuje iDNES

V ohňostrojoch sa totiž nachádzajú vysoko toxické látky, ktorých negatívne účinky na zdravie sú často podceňované alebo ignorované.

Chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR poukazuje na to, že ak by takéto množstvo nebezpečných látok vypúšťal do ovzdušia nejaký priemyselný podnik, už by ho dávno zatvorili a čelil by žalobe. Pri každom ohňostroji sa pritom do ovzdušia uvoľnia celé tony nebezpečných látok.

Pri ohňostrojoch ľudia tieto látky priamo vdychujú. Medzi nebezpečné látky patria horčík, titán, rubídium, bárium, stroncium a meď. Napríklad bárium, ktoré sa používa na zelenú farbu v ohňostrojoch, môže v nepriaznivých poveternostných podmienkach zvýšiť jeho koncentráciu v ovzduší až 580-krát.

Zvláštnym problémom je, že veľká časť pyrotechniky sa kupuje z nelegálneho predaja, ktorý obsahuje aj látky, neautorizované v EÚ. Vedci upozorňujú, že problematika nebezpečných ohňostrojov nie je dostatočne diskutovaná, a to ani na českej, európskej ani globálnej úrovni.

Táto situácia vyvoláva potrebu väčšej osvety a diskusie o rizikách súvisiacich s ohňostrojmi a potrebe ich obmedzenia či úplného zákazu, aby sa ochránilo zdravie ľudí a životné prostredie.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Nový Čas, iDNES

Najnovšie videá

Trendové videá