Po škaredom víkende čaká Slovákov odmena: Okrem kométy očakávaj aj ďalšie príjemné prekvapenie (PREDPOVEĎ)

  • Čaká nás slnečný úvod týždňa
  • V noci stále môžeš pozorovať kométu
  • Priprav sa aj na mierne babie leto
Na snímke kométa na oblohe nad Slovenskom a žena s listami na jeseň.
Čaká nás príjemné jesenné počasie. (Ilustračné foto) Zdroj: TASR/Milan Kapusta, Canva
  • Čaká nás slnečný úvod týždňa
  • V noci stále môžeš pozorovať kométu
  • Priprav sa aj na mierne babie leto

Jeseň je v plnom prúde a posledné dni boli na väčšine územia typické pre túto sezónu. Bolo sychravo, chladno a obloha bola zatiahnutá. Ak nie si fanúšikom zimy či melancholického počasia, tak ťa potešíme. Meteorológovia avizujú nielen slnečné lúče, ale dokonca aj vyššie teploty. Babie leto napokon predsa dorazí.

Jasná obloha bude priať aj milovníkom astronómie. Oblaky ti totiž nebudú zavadzať, a ak si nemal šťastie doteraz, ešte stále budeš mať v noci možnosť vidieť unikátne nebeské divadlo. Nad Slovenskom bude ešte stále voľným okom pozorovateľná kométa.

Jasná obloha

Po škaredom víkende nás čaká odmena. Ako píše iMeteo, dnes bude viac slniečka, teploty budú vyššie a nemusíš počítať ani s vetrom. V pondelok bude síce jesenné počasie, ale bude veľmi prívetivé. Nebude totiž pršať ani fúkať.

Studený front sprevádzaný ochladením, silným vetrom a dažďom dnes nad územím Slovenska nahradí tlaková výš. Portál ale upozorňuje, že takéto počasie sa u nás dlho nezdrží, podľa predpovede začne už poobede pribúdať oblačnosť. Deň bude ale jasný, neskôr bude polojasno. Nad ránom na viacerých územiach úradovala hmla či nízka oblačnosť, postupne sa ale oblaky rozptýlia.

Aj keď poobede začnú oblaky smerom od západu pribúdať, na ročné obdobie budú dnes veľmi príjemné teploty. Maximálne denné teploty vystúpia na 12 až 17 °C. Na horách bude chladnejšie, hlásia okolo 10 °C. Pršať by nemalo, posledné zrážky spadli v noci na východe územia.

Koľko bude stupňov

  • Západné Slovensko – Bude prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 7 až 4 a najvyššie denné 12 až 15 stupňov C.
  • Stredné Slovensko – Tiež prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 1 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.
  • Východné Slovensko – Rovnako ako na západnom a strednom Slovensku bude prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 6 až 2 a najvyššie denné 10 až 14 stupňov C.
  • Horské oblasti – Vo výške 1 000 m prevažne polooblačno. Najnižšia ranná teplota 3 a najvyššia denná 10 stupňov.

Zdroj: TASR

Babie leto bude

Úvod týždňa bude síce chladnejší, ale aspoň bude jasno. Ako píše portál Počasie a radar, naposledy bude na celom Slovensku na dlhšiu dobu oblačno a ešte aj chladno v utorok. Potom nás čaká to, v čo si možno tajne dúfal aj ty. Babie leto. Jeho príchod podľa portálu oddialila brázda nízkeho tlaku vzduchu zasahujúca k nám od severovýchodu.

Kedy teda dorazí? Pôsobením tlakovej výše, ktorá mohutnie nad nami, strednou a východnou Európou, ho môžeš očakávať už čoskoro. Babie leto bude už v polovici tohto týždňa. Portál dodáva, že stred výše sa bude premiestňovať po strednej a východnej Európe.

Teplejší vzduch bude k nám prúdiť od juhovýchodu po jej zadnom okraji. V jej dôsledku vo výške 1 500 m n. m. teplota dosiahne postupne až 10 °C. Dodávajú, že to je cca 5 °C nad októbrovým normálom, čo je pre babie leto typické.

Viditeľná kométa

Kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS môžeš na večernej oblohe pozorovať ešte aj v týchto dňoch. „Kométa dosiahla v stredu 9. októbra 2024 magnitúdu mínus 4,9, čo znamená, že je ešte o niečo jasnejšia než Venuša vo svojom najväčšom lesku,“ uviedol astrofotograf Marián Dujnič pre TASR.

Kométa, ktorej názov odráža miesta jej objavu, bola prvýkrát zaznamenaná v decembri 2022 v observatóriu Palomar a následne pozorovaná v Číne a Južnej Afrike. Pred svojím objavením na večernej oblohe bola viditeľná ráno, pričom začiatkom októbra sa nachádzala blízko Slnka, čo umožnilo skúseným fotografom zachytiť ju aj za denného svetla. Tento týždeň ponúkne optimálne podmienky na sledovanie tohto nebeského úkazu.

16. októbra kométa zapadne až o 20.46 h SELČ, hoci Mesiac blížiaci sa k splnu môže mierne ovplyvniť viditeľnosť. Po 18. októbri však už Mesiac nebude rušivým faktorom. V sobotu 12. októbra sa najviac priblížila k Zemi. Od našej planéty bola vzdialená len približne 71 miliónov kilometrov, čo je necelá polovica priemernej vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom, vysvetlil Dujnič.

Voľným okom bude kométa pozorovateľná približne do konca októbra alebo začiatku novembra. Následne ju bude možné sledovať len pomocou ďalekohľadu. Pre záujemcov o fotografovanie kométy Dujnič odporúča použiť fotoaparát na statíve s objektívom s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm a expozíciou 5 sekúnd pri ISO 1000-1600. Očakáva sa, že táto kométa by mohla prekonať popularitu kométy C/2020 F3 (NEOWISE), ktorá upútala pozornosť v roku 2020.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: TASR, iMeteo, Počasie a radar

Najnovšie videá

Trendové videá