Slováci sú nepoučiteľní. Objavil sa ďalší pomaľovaný pamätník, prípad rieši kriminálka
- Bratislavský Slavín bol poškodený iba pred niekoľkými dňami
- Dnes sa stal rovnaký skutok na východnom Slovensku
- Bratislavský Slavín bol poškodený iba pred niekoľkými dňami
- Dnes sa stal rovnaký skutok na východnom Slovensku
Polícia z Prešovského kraja v súčasnosti vyšetruje okolnosti poškodenia Pamätníka sovietskej armády nachádzajúceho sa vo Svidníku.
V noci mal neznámy páchateľ tento pamätník poškodiť tým, že ho pofarbil. Ako konštatuje Polícia SR – Prešovský kraj na sociálnej sieti, na pamätníku sú viditeľné farby modrej a žltej a v strede je pomaľovaná červenou farbou socha vojaka.
Za bežných okolností by išlo o ojedinelý prípad, no podobný skutok sa udial už 3. marca, kedy neznámy páchateľ natrel areál pamätníka Slavín v Bratislave modrou a žltou farbou. Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, oznámenie o poškodení vojenského pamätníka prijali dnes v ranných hodinách.
„Doposiaľ neznámy páchateľ ho poškodil modrou a žltou farbou, ktorou natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním,“ uviedol hovorca s tým, že páchateľ týmto konaním spôsobil na veci, ktorá ako pietne miesto požíva ochranu podľa osobitného predpisu, škodu v doposiaľ presne nezistenej výške. Vyšetrovateľ Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Informovala o tom agentúra SITA.
„Prípadom sa na mieste zaoberá Odbor kriminálnej polície zo Svidníka,“ dodáva polícia.
Nie je to hrdinstvo
K poškodzovaniu pamätníkov sa pred niekoľkými dňami vyjadril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten na sociálnej sieti napísal, že ničenie pamätníkov nie je prejavom spolupatričnosti, ale hrubým prejavom neúcty.
„Zvlášť v súčasnej dobe treba mať na zreteli, že poškodzovanie a zneuctenie pamätníkov či hrobov vojakov padlých na území Slovenska počas druhej svetovej vojny nie je hrdinstvom,“ uviedol. Dodal, že je to trestný čin, ktorý naviac môže nežiadúcim spôsobom vyvolávať vášne a prehlbovať nenávisť.
Ničenie Slavína odsúdil aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Naša solidarita môže mať rôzne podoby, jej zmyslom však má byť pomoc a podpora,“ uviedol Vallo s tým, že každý sa so situáciou na Ukrajine vyrovnáva svojím spôsobom. „Niektorí cítime bezmocnosť a máme potrebu niečo spraviť. Premaľovanie Slavína ale nepomôže nikomu,“ dodal primátor.
Vallo zdôraznil, že máme dosť iných príležitostí poskytnúť sebe, občanom Ukrajiny a svetu obrázky našej podpory a nemusíme pritom zneuctiť pietne miesto a národnú kultúrnu pamiatku.
„Nikto z tých, ktorí na Slavíne ležia, za túto vojnu nemôže,“ poznamenal. „Obráťme našu pozornosť voči tým, ktorí vojnu spôsobili a ktorí ju môžu zastaviť. Zachovajme pokoj a nevzbudzujme vášne,“ vyzval primátor a dodal, že je potrebné venovať energiu a pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou.
K odsúdeniu sa pridala aj bratislavská mestská časť Staré Mesto. „Rozumieme emócii a hnevu ukrajinského ľudu a aj našich obyvateľov, ktorí v priamom prenose sledujú inváziu do Ukrajiny, ale podľa nás sa protest dá vyjadriť aj iným spôsobom ako poškodením pamätníka a pietneho miesta,“ napísalo Staré Mesto na sociálnej sieti.
Zdroje: Polícia SR, SITA, Facebookk/Maroš Žilinka, Facebook/Staré Mesto