Po ukrajinskom fiasku rozdáva rady inej krajine. „Geopolitik“ Musk pohoršil ľudí aj odborníkov
- Elon Musk ponúkol svoju radu pre Čínou utláčaný Taiwan
- Myslí si, že by mala byť zriadená „špeciálna administratívna zóna“
- Podobné rady dal aj Ukrajine
- Elon Musk ponúkol svoju radu pre Čínou utláčaný Taiwan
- Myslí si, že by mala byť zriadená „špeciálna administratívna zóna“
- Podobné rady dal aj Ukrajine
Elon Musk je technologickým priekopníkom, miliardárom, filantropom a snáď aj značne inteligentným človekom. Rozhodne však nie je odborníkom na politiku či vojnu. Aj napriek tomu prostredníctvom Twitteru zdieľa prinajmenšom kontroverzné názory. Len nedávno si zožal ostrú kritiku za jeho „mierový návrh“ pre situáciu na Ukrajine.
Zdá sa však, že negatívna odozva zo strany verejnosti i odborníkov excentrického miliardára nezastavila. Len niekoľko dní po ukrajinskom fiasku sa Musk opäť vrátil a tentokrát s ponukou vyriešenia napätej situácie medzi Čínou a Taiwanom.
Génius, filantrop a odborník na politiku
Vyjadrenie ohľadom Taiwanu, ktorý je Čínou dlhodobo neuznávaný za štát aj napriek tomu, že má vlastnú administratívu a demokraticky zvolenú vládu, zaznelo v obsiahlom rozhovore pre denník Financial Times.
„Môj návrh je zriadiť špeciálnu administratívnu zónu pre Taiwan, ktorá by bola rozumná a prijateľná, aj keď to asi neurobí radosť každému,“ vyjadril sa miliardár juhoafrického pôvodu. „Je možné, myslím, že dokonca pravdepodobné, že by mali medzi sebou zhovievavejšiu dohodu než Čína a Hongkong,“ dodal Musk.
Hongkong je oficiálne osobitnou administratívnou súčasťou Číny, ktorá má čiastočnú autonómiu. Medzi regiónom a čínskou vládou však existuje značné napätie.
Ako sa dalo očakávať, vyjadrenia ohľadom Taiwanu, ktorý bol nepriamo zastrašovaný Čínou už mnohokrát, pobúrili jeho obyvateľov, ale aj geopolitických odborníkov či širšiu verejnosť. Kritiku ponúkol aj Wang Ting-yu, poslanec vládnucej progresívno-demokratickej strany v Taiwane, prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti Facebook.
Jeho vyjadrenie cituje agentúra Reuters. „Súkromné nezávislé spoločnosti neberú svoje vlastníctvo ako vtip,“ uviedol Ting-yu. „Tak prečo neberú do úvahy demokratickú slobodu, suverenitu a spôsob života 23 miliónov ľudí? Nie je to akceptovateľné v prípade Ukrajiny a nedovolí to ani Taiwan,“ podčiarkol poslanec.
Nešlo o prvý prípad
Muskova reakcia prišla po otázke redaktora Financial Times o budúcnosti jeho výrobnej linky v čínskom Šanghaji. Táto konkrétna linka predstavuje 30 % až 50 % celkovej produkcie Tesly. Zakladateľ spoločnosti si myslí, že konflikt medzi Taiwanom a Čínou je „nevyhnutný“ a upozorňuje, že ohrozený by nebol len on, ale aj jeho technologickí „kolegovia“.
„Apple by mal poriadny problém, to určite,“ myslí si Musk. Zároveň dodal, že „poriadnu ranu“ by dostala aj svetová ekonomika, ktorej straty z hlavy odhadol na 30 %.
Muskovo poburujúce vyjadrenie o Taiwane prišlo, ako sme už vyššie spomenuli, krátko po neslávnom tweete, v ktorom majiteľ spoločností Tesla a SpaceX ponúkal riešenie ukrajinsko-ruského konfliktu. O udalosti informoval aj web Fontech.
„Treba opätovne usporiadať voľby v anektovaných oblastiach pod dohľadom OSN. Ak to bude vôľa ľudí, Rusko sa odtiaľ stiahne. Krym nech sa oficiálne stane súčasťou Ruska, ako to bolo od roku 1783 (až do chyby Nikitu Chruščova). Je potrebné zabezpečiť zásobovanie Krymu vodou. Ukrajina zostane neutrálna,“ navrhol Musk v pondelok.
Zabavil sa aj Zelenskyj
K tweetu priložil aj hlasovanie, v ktorom mohli užívatelia vysloviť svoj súhlas či nesúhlas s Elonovým návrhom. Musk bol doposiaľ na Ukrajine vnímaný skôr ako hrdina, vďaka zabezpečeniu internetu pomocou svojich satelitov StarLink. Nemiestny návrh však zhoršil miliardárov imidž v očiach mnohých obyvateľov i samotného prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.
Ukraine-Russia Peace:
– Redo elections of annexed regions under UN supervision. Russia leaves if that is will of the people.
– Crimea formally part of Russia, as it has been since 1783 (until Khrushchev’s mistake).
– Water supply to Crimea assured.
– Ukraine remains neutral.
— Elon Musk (@elonmusk) October 3, 2022
Na svoj Twitter účet uverejnil vlastný tweet, v ktorom sa svojich sledovateľov pýtal otázku: „Ktorého Elona Muska preferujete vy, toho čo podporuje Rusko, či toho čo podporuje Ukrajinu?“ K tweetu, podobne ako Musk, priložil hlasovanie, ktoré skončilo v prospech ukrajinského Elona, v pomere 80/20.
Which @elonmusk do you like more?
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 3, 2022
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Financial Times, Fontech, Reuters, Twitter