Po USA posiela do regiónu vojnové lode aj úhlavný nepriateľ Washingtonu – Čína. Rusko zas nasadzuje bombardéry

  • Čínske bojové lode sa objavili v regióne Blízkeho východu
  • Peking tvrdí, že to nesúvisí so súčasným konfliktom, nepochybne to však ilustruje ambície Číny
Torpédoborec typu 052D (torpédoborec triedy NATO/OSD Luyang III
Flickri/Simon YANG
  • Čínske bojové lode sa objavili v regióne Blízkeho východu
  • Peking tvrdí, že to nesúvisí so súčasným konfliktom, nepochybne to však ilustruje ambície Číny

Američania v reakcii na útoky Hamasu a obavy z eskalácie konfliktu mimo hraníc Izraelu a Gazy nasadili niekoľko plavidiel do regiónu Blízkeho východu. Medzi nimi aj dve lietadlové lode USS Gerald R. Ford a USS Dwight D. Eisenhower.

Ako sa však ukázalo, americké plavidlá nie sú jediné, ktoré do napätého regiónu Blízkeho východu mierili. Nasadiť ich mala aj Čína, ktorá mala do regiónu poslať šesť vojnových lodí. Podľa South China Morning Post išlo o torpédoborca Zibo triedy 052D, ktorý nesie riadené strely, ďalej fregatu Jingzhou či zásobovacia loď.

Plavidlá mali zakotviť v prístave Shuwaikh v Kuvajte. Predtým zas navštívili Oman.

Čína prostredníctvom svojho propagandistického plátku Global Times tvrdí, že prítomnosť lodí nesúvisí s konfliktom Izraela s teroristami z Hamasu. Plavidlá sú podľa Pekingu na „rutinnej eskortnej misii“.

Čína buduje vplyv v regióne Blízkeho východu 

Fakt, že Čína má v takejto kritickej situácii plavidlá v regióne Blízkeho východu, len ilustruje, ako Američania postupne strácajú svoj vplyv v regióne Blízkeho východu a Čína a Rusko sa ho pokúšajú vybudovať. Svedčí o tom aj to, že Čína aktívne spolupracuje s armádami niektorých krajín regiónu. Nedávno uskutočnila námorné cvičenie s Ománom.

Vplyv sa snažia Číňania vybudovať aj prostredníctvom diplomacie, čoho dôkazom je aj dohoda medzi tradičnými súpermi – Saudskou Arábiou a Iránom. Saudi sa pritom považujú za tradičných spojencov USA, prostredníctvom ktorých chcel Washington dosiahnuť izoláciu Iránu. Kvôli Pekingu sa deje opak.

52 D
zdroj: Wikimedia/Z3144228

Čína sa pri súčasnom konflikte snaží štylizovať do úlohy mierotvorcu a tvrdí, že je potrebné zabrániť ďalšej eskalácii.

Peking podľa ministra zahraničia Wang Iho vyvinie maximálne úsilie v záujme mierového urovnania tohto konfliktu. „Najnaliehavejšia úloha je zabrániť ďalšej eskalácii situácie i jej vyústeniu do vážnejšej humanitárnej katastrofy,“ povedal Wang I.

Peking za jediné východisko konfliktu považuje plán mierovej koexistencie izraelského a palestínskeho štátu, ktorý dlhodobo podporuje aj medzinárodné spoločenstvo.

Peking nepopiera právo Izraela na obranu, no útok Hamasu neodsúdil.

Moskva nasadzuje bombardéry k Čiernemu moru 

Na americké lode v regióne Stredozemného mora reagovala aj Moskva svojským spôsobom. Vladimir Putin podľa agentúry TASS oznámil, že nasadzuje bombardéry nad Čierne more. Vybavené majú byť hypersonickými raketami Kindžal. Putin uviedol, že dôvody na ich nasadenie majú byť hneď dva – americké lode pri Izraeli a tiež darovanie amerických rakiet dlhého doletu ATACMS Ukrajine.  

„Na môj príkaz ruské letectvo začína permanentne hliadkovať v neutrálnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom. Naše MiGy-31 budú vybavené aj raketami Kindžal,“ cituje agentúra TASS, ktorá je považovaná za hlásnu trúbu Moskvy.

Putin sa v minulosti chválil, že raketu Kindžal je nemožné zostreliť, ako však ukázali systémy protivzdušnej obrany Patriot, ani táto strela nie je nesmrteľná. V minulosti došlo nad Čiernym morom k zostreleniu amerického prieskumného dronu Reaper.

Rusko obvinilo zo situácie na Blízkom východe práve Spojené štáty, ktoré by sa podľa bývalého prezidenta Dmitrijho Medvedeva mali zamerať na riešenie izraelsko-palestínskej otázky namiesto podpory Ukrajiny. USA pritom nazval „idiotmi“.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zas varoval Američanov, že posilnenie vojenskej prítomnosti Spojených štátov na Blízkom východe predstavuje riziko „eskalácie“ konfliktu medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, uvádza TASR.

Lavrov v reakcii na kroky USA povedal, že „čím viac štát prijme tento druh proaktívnych opatrení, tým väčšie je riziko a nebezpečenstvo eskalácie konfliktu“.

Šéf ruskej diplomacie však zároveň uznal, že úsilie Washingtonu a Európskej únie je nevyhnutné na zabezpečenie diplomatického riešenia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

„Musíme konať na základe spoločného potenciálu krajín v regióne, Európskej únie a pravdepodobne aj Spojených štátov. Bez nich sa zaobídeme len ťažko,“ skonštatoval.

Zdroje: South China Morning Post, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá