Po vyjadrení Kadyrova hrozí vojna: Z Kaukazu sa môže stať ohnisko ozbrojeného konfliktu

  • Na Severnom Kaukaze sa stupňuje napätie
  • Dagestan čelí násiliu
  • Môže prerásť do rozsiahlej vojenskej eskalácie
Kadyrov, čečenský vodca
SITA/AP/Sergei Savostyanov
  • Na Severnom Kaukaze sa stupňuje napätie
  • Dagestan čelí násiliu
  • Môže prerásť do rozsiahlej vojenskej eskalácie

Dagestan, jedna z najrôznorodejších, ale aj najnestabilnejších republík Ruskej federácie, opäť čelí násiliu, ktoré môže prerásť do rozsiahlej vojenskej eskalácie. Minulý víkend sa stal svedkom koordinovaných útokov ozbrojencov na viaceré náboženské ciele v mestách Machačkala a Derbent, pri ktorých zahynulo najmenej 20 ľudí. 

Kaukazský región, ktorý zahŕňa niekoľko autonómnych republík ako Čečensko, Dagestan a Ingušsko, je domovom rôznych etnických skupín, pričom väčšina obyvateľov sú moslimovia. Vzťahy medzi Čečenskom a Dagestanom sú už roky napäté pre pretrvávajúci spor o územie a hranice, a práve toto napätie teraz eskalovalo na nebezpečnú úroveň, informoval Express.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov teraz ešte viac prilial olej do ohňa, keď verejne oznámil, že vyhlasuje „krvnú pomstu“ voči trom politikom z regiónu. Medzi nimi sú dvaja politici z Dagestanu a jeden z Ingušska.

V televíznom prejave Kadyrov doslova povedal: „Oficiálne vyhlasujem krvavú pomstu voči Bekhanovi Barakhoyevovi, Sulejmanovi Kerimovovi a Rizvanovi Kurbanovovi.“

Líder Čečenska tieto osoby obviňuje z pokusu o atentát na jeho osobu, ako aj z prevzatia kontroly nad ruským najväčším online predajcom Wildberries. Kadyrov zatiaľ zohráva kľúčovú úlohu v boji proti separatistickým skupinám v regióne.

Jeho lojalita voči Putinovi a jeho prísna kontrola Čečenska však prispievajú k narastaniu napätia v celom severnom Kaukaze.

Kadyrov využíva svoju pozíciu nielen na upevnenie vlastnej moci, ale aj na manipuláciu s verejnou mienkou v prospech Kremľa. Jeho jednotky pravidelne zverejňujú videá z ukrajinského frontu, ktoré majú slúžiť na podporu vojenských úspechov Moskvy. No podľa Al Jazeera ide viac o propagandistický nástroj než o reálnu vojenskú silu.

Podľa Anton Gerashčenka, bývalého poradcu ukrajinského ministerstva vnútra, je najmä konflikt medzi Kerimovom a Kadyrovom jedným z najvážnejších v posledných desiatich rokoch. V príspevku na sociálnej sieti X (predtým Twitter) napísal: „Existuje vážna diskusia o tom, že tento konflikt môže viesť k vojne medzi Čečencami a Dagestancami.

Putin nezvláda kontrolovať situáciu

Moskva, ktorá dlhodobo podporuje prísnu kontrolu v severnom Kaukaze, čelí vážnej kritike za svoju neefektívnu reakciu na tieto incidenty. Dagestanský guvernér Sergej Melikov rýchlo obvinil zahraničné extrémistické skupiny a „spáčske bunky“ z plánovania týchto útokov, no neposkytol žiadne presvedčivé dôkazy. Zároveň sa snažil útoky prepojiť s vojnou na Ukrajine.

Ruská vláda sa potýka s rastúcou kritikou, že nezvláda situáciu v regióne efektívne riešiť. Podobné zlyhanie sa prejavilo už v marci tohto roka, keď spojenec Islamského štátu vykonal útok na koncertnú halu Crocus City Hall v Moskve, kde zahynulo až 145 ľudí.

Napriek tomu sa zdá, že ruské bezpečnostné zložky neimplementovali žiadne zásadné zmeny vo svojej protiteroristickej stratégii. Prezident Vladimir Putin sa opakovane snaží vinu za tieto incidenty zvaliť na Ukrajinu, avšak jeho tvrdenia chýbajú dôkazy a vyznievajú ako politické krytie pre širšie zlyhania v bezpečnostnej oblasti.

Moskva čelí otázkam o svojej schopnosti ochrániť nielen vlastných občanov, ale aj stabilitu celej oblasti. Bezpečnostné zložky síce zareagovali na víkendové útoky eliminovaním piatich útočníkov, avšak vysoký počet obetí z radov bezpečnostných síl signalizuje vážne nedostatky.

Kaukaz sa radikalizuje

Dagestan, región v severnom Kaukaze, je podľa BBC domovom viac než 30 etnických skupín a väčšina z jeho 3,2 milióna obyvateľov sa hlási k islamu. Napriek jeho etnickej a náboženskej pestrosti, región dlho trpel násilím a radikálnymi aktivitami. Súčasné útoky, ktoré zasiahli pravoslávne kostoly a synagógy, sú dôkazom, že problém terorizmu sa v regióne ani zďaleka nepodarilo vyriešiť. 

Teraz stojí Dagestan na pokraji ďalšej eskalácie násilia. Útoky, aké sme videli tento víkend, môžu byť len začiatkom širšej vlny radikálneho odporu voči ruskej vláde, ktorý by mohol rozšíriť nepokoje v celom severnom Kaukaze.

Analytici varujú, že pokiaľ Moskva nezavedie účinnejšie bezpečnostné opatrenia a nezačne riešiť skutočné príčiny nespokojnosti, región sa môže premeniť na ďalšie ohnisko ozbrojeného konfliktu.

Bezpečnostný analytik Harold Chambersa pre AP označil ako hlavné dôvody pre narastajúcu radikalizáciu v Dagestane represie a disproporčné nasadenie etnických menšín v ruskej armáde na Ukrajine. Radikalizácii sú vystavení najmä mladí ľudia. Útoky na náboženské ciele cez víkend sú ukážkou toho, že miestni extrémisti sa stávajú stále agresívnejšími a lepšie organizovanými.

Ak bude Kremeľ naďalej ignorovať varovné signály z Dagestanu a spoliehať sa na represiu ako hlavný nástroj svojej politiky, hrozí, že tento región sa stane ďalším destabilizovaným územím, ktorého eskalácia násilia môže mať rozsiahle dôsledky pre celú Ruskú federáciu.

Zdroje: Express, AL Jazeera, AP, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá