Po výmene Mičovského sa ministerstvo pôdohospodárstva otriasa v základoch. Výpoveď dali desiatky zamestnancov
- Po podaní demisie ju bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský stiahol, avšak neprávoplatne
- Prezidentka vymenovala do funkcie Samuela Vlčana, po ktorého príchode si balia kufre desiatky zamestnancov
- Po podaní demisie ju bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský stiahol, avšak neprávoplatne
- Prezidentka vymenovala do funkcie Samuela Vlčana, po ktorého príchode si balia kufre desiatky zamestnancov
Po príchode nového agroministra Samuela Vlčana na úrad opúšťajú rezort v priebehu niekoľkých dní desiatky zamestnancov. Informoval o tom portál polnoinfo.sk. Do piatka rána rezort opustilo 20 zamestnancov a dnes údajne ukončili pracovný pomer ďalší. Skončiť mali aj niektorí vysokopostavení funkcionári, informuje SITA.
Agentúra SITA požiadala o reakciu a prípadné potvrdenie alebo vyvrátenie tvrdení portálu priamo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. To v reakcii uviedlo, že ukončenie štátnozamestnaneckého pracovného pomeru bolo na základe vlastných žiadostí dotknutých zamestnancov a v súlade so zákonom. „Viac informácií vzhľadom na to, že proces ešte nie je ukončený, nebudeme poskytovať,“ uviedla v piatok kancelária ministra Vlčana.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský ešte 25. mája 2021 oznámil, že v pondelok 28. mája 2021 podá demisiu. A tak aj urobil. Demisiu dnes však nečakane stiahol. Mičovský svoje rozhodnutie oznámil na dnešnom mimoriadnom vyhlásení. Demisiu stiahol listom, ktorý adresoval prezidentke.
Dôvodom jeho demisie malo byť menovanie Gabriely Bartošovej do funkcie šéfky Slovenského pozemkového fondu. Bartošová je obvinená z korupcie a v súčasnosti je vo väzbe.
Napriek stiahnutej demisii Jána Mičovského na post ministra pôdohospodárstva predstavil premiér Eduard Heger 7. júna nového ministra, Samuela Vlčana. Podľa informácií Denníka N sa premiér s prezidentkou dohodli na jeho vymenovaní, i keď Heger o stiahnutí demisie Mičovského vedel.
Pred novým ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom stoja podľa premiéra Eduarda Hegera štyri veľké výzvy. Sú nimi trvalé schválenie akreditácie pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA), očista Slovenského pozemkového fondu od korupcie (SPF), efektívne čerpanie eurofondov a nastavenie transparentného a spravodlivého systému agrodotácií. „Všetky tieto výzvy bude musieť nový minister zvládnuť. Prajem mu veľa síl, výdrže a dobrých spolupracovníkov. Ide o budúcnosť sektora a celého Slovenska. Tento rezort si už nemôže dovoliť ani jedno zaváhanie,“ uviedol premiér v stredu po rokovaní vlády, dodáva SITA.
4 dôležité úlohy
Nový minister Samuel Vlčan si ako ďalšie úlohy vyčlenil kompletnú digitalizáciu rezortu, nové nastavenie podmienok vyhlasovania výziev a samozrejme vyrokovanie dobrých podmienok pre slovenských poľnohospodárov v novej Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (CAP).
„Túto politiku a celý sektor musíme nastaviť tak, aby zvýšila potravinovú sebestačnosť a vytvorila atraktívnejšie pracovné podmienkach na vidieku. Nebude to jednoduchá úloha. Budeme narážať na agromafiu, ktorá sa žiaľ v tomto sektore posledné roky doslova koncentrovala. Verím, že podpora, ktorú mi dal premiér, sa ukáže aj v štátnej podpore, keď za ním prídem žiadať nejaké prostriedky, ktoré budeme nutne potrebovať. Tento rezort je dôležitou súčasťou národného hospodárstva, ktorý potrebuje rázne zmeny. Verím v úspešné dokončenie jeho transformácie,“ povedal Vlčan.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) v stredu ponúkla novému vedeniu ministerstva svoj odborný potenciál pre naplnenie uvedených úloh. „Jednou z najdôležitejších úloh nového ministra bude nastavenie strategického plánu SR k budúcej CAP tak, aby podporila predovšetkým zvýšenie produkčných schopností slovenského agropotravinárstva a konkurencieschopnosť v európskom prostredí. Rovnako dôležité bude naplniť aj ďalšie úlohy na dosiahnutie potravinovej bezpečnosti Slovenska z Programového vyhlásenia vlády SR,“ reagovala riaditeľka PKS Jana Venhartová.
Nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan je podľa strany Hlas-SD už podľa jeho prvých slov zárukou pokračovania totálnej potravinovej katastrofy, ktorú OĽaNO vnieslo do celého slovenského pôdohospodárstva. Už na prvej tlačovej konferencii s premiérom Hegerom totiž označil podľa Hlasu za svojich partnerov nie agropotravinárov, ale obchodníkov. Obchodníci pritom gesciou spadajú pod rezort hospodárstva.
„Je to šokujúce. Minister za svojich partnerov označil obchodníkov zo Slovenskej aliancie moderného obchodu zastupujúcej zahraničné obchodné reťazce. Tých, ktorí vyvážajú každoročne stovky miliónov eur ziskov do zahraničia a proti ktorých nekalým praktikám musí bojovať nielen Slovensko, ale aj celá EÚ. Minister pritom nespomenul ako partnerov organizácie agropotravinárov, tých ktorí potraviny na Slovensku vyrábajú a o ktorých sa má jeho rezort starať. OĽaNO a jeho neschopnosť stojí nielen za tisíckami zmarených životov, ale čoskoro sa podpíše aj pod tragédiu potravinovej sebestačnosti našej krajiny,“ povedal poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, Startitup, Denník N