Po vzostupe prišiel rýchly pád. Zuckerbergov „zabijak Twitteru“ stratil viac ako polovicu používateľov
- Nová platforma Threads stratila viac ako polovicu používateľov
- Spoločnosť Meta, ktorej šéfuje Mark Zuckerberg, ju spustila začiatkom júla
- Nová platforma Threads stratila viac ako polovicu používateľov
- Spoločnosť Meta, ktorej šéfuje Mark Zuckerberg, ju spustila začiatkom júla
Mark Zuckerberg, ktorý je šéfom spoločnosti Meta, oznámil, že jeho nová sociálna mediálna platforma s názvom Threads stratila viac ako polovicu svojich používateľov.
Konkurent Twitteru rástol obdivuhodne a dosiahol viac ako 100 miliónov používateľov len po piatich dňoch od spustenia. Ako informuje portál BBC, Zuckerberg priznal, že čísla začali ihneď po tom postupne klesať.
„Ak sa vám zaregistruje vyše 100 miliónov ľudí, bolo by v ideálnom prípade úžasné, keby všetci alebo aspoň polovica z nich zostala. To sme zatiaľ nedosiahli,“ povedal Zuckerberg.
Nové funkcie
Zuckerberg, šéf spoločnosti Meta, opísal situáciu okolo platformy Threads ako „normálnu“ a vyjadril očakávanie, že počet používateľov sa opäť zlepší s pridaním nových funkcií do aplikácie.
Aplikácia čelila kritike kvôli obmedzenej funkčnosti, najmä pokiaľ ide o to, aké príspevky sa zobrazujú a aký obsah je dostupný.
Hlavný produktový riaditeľ spoločnosti Meta, Chris Cox, potvrdil zamestnancom, že sa už sústreďujú na pridávanie ďalších funkcií s cieľom prilákať ľudí späť na túto platformu.
Zuckerberg’s Twitter clone „Threads“ has seen a 70% decline in daily active users since its July 7 peak. #Zuckerberg #ThreadsApp pic.twitter.com/b6LZ16rob9
— 2two k (@AbacusIavo) July 21, 2023
„Veľký tresk“ aplikácie Threads
Ako sme ťa informovali, nebolo tomu tak dávno, čo aplikácia Threads získala viac ako 100 miliónov používateľov za menej ako päť dní. Platforma tak prekonala rekord, ktorý dosiahol chatbot ChatGPT spoločnosti Open AI, informuje SITA, ktorá sa odvoláva na spravodajský portál BBC.
Šéf spoločnosti Meta, ktorá vlastní aj Facebook či Instagram, Mark Zuckerberg sa na margo míľnika vtedy vyjadril, že nemôže uveriť, že sa ho podarilo dosiahnuť tak rýchlo.
Threads debutovala na začiatku júla vo viac ako 100 krajinách sveta, v Európskej únii však z regulačných dôvodov zatiaľ nie. Za prvých sedem hodín od uvedenia sa do nej prihlásilo 10 miliónov používateľov a do štvrtka rána ich bolo viac ako 30 miliónov.
Po 24 hodinách už bol tento počet viac ako dvojnásobný. BBC poznamenáva, že konkurenčný Twitter musí ešte dohnať, keďže ten má údajne 350 miliónov používateľov.
Na trhu sú aj ďalší rivali ako Mastodon a Bluesky, tí však nemajú výraznú používateľskú základňu.
Prepojený s Instagramom
Aplikácia Threads ťaží z toho, že je prepojená s Instagramom, ktorý má viac ako miliardu používateľov. Používateľ sa môže prihlásiť do Threads jedine vtedy, keď má konto aj na Instagrame.
Profil na Threads pritom nie je možné zrušiť bez toho, že by sa zrušilo aj instagramové konto. Deaktivovanie profilu na platforme, čiže zneviditeľnenie profilu, príspevkov a interakcií, však nedeaktivuje aj profil na Instagrame.
Zuckerberg aplikáciu Threads predstavil ako „priateľského“ konkurenta Twitteru, ktorý v októbri kúpil excentrický miliardár Elon Musk. Threads, ktorá umožňuje používateľom uverejňovať príspevky do 500 znakov a má mnoho funkcií podobných Twitteru, by mohla podľa odborníkov prilákať používateľov Twitteru, ktorí nie sú spokojní s nedávnymi zmenami na platforme.
Twitter už pritom spoločnosti Meta pohrozil právnymi krokmi, pričom ju obviňuje z nezákonného použitia obchodných tajomstiev a ďalšieho duševného vlastníctva tým, že najala ich bývalých zamestnancov na vytvorenie „okopírovanej“ aplikácie. Meta to poprela.
Nevýhoda Threads
Ako sme ťa informovali, v porovnaní s Twitterom, ktorý zobrazuje príspevky v chronologickom poradí, sa Threads rozhodol pre iný prístup. Namiesto toho sa spolieha výhradne na algoritmický feed, ktorý zobrazuje príspevky, ktoré algoritmus vyhodnotí ako zaujímavé. Podobný algoritmus bol pred rokmi zavedený aj na Instagram, čo vyvolalo vlnu kritiky.
Portál TechCrunch dodáva, že pri mikroblogovacej sieti ako Threads môže absencia chronologického zobrazenia príspevkov spôsobovať významné problémy.
Hlavnou nevýhodou oproti Twitteru je obava používateľov, že algoritmus bude umožňovať integráciu veľmi otravných reklám, ktoré sú pre spoločnosť Meta známe aj na jej ďalších platformách.