Po zemetrasení prišli nepokoje a rabovanie. Záchranári v Turecku utekajú
- Zemetrasenia v Turecku spôsobili polarizáciu spoločnosti
- Erdogan mal ignorovať odborníkov, pomoc bola pomalá
- Obetí mohlo byť podstatne menej, tvrdí profesor
- Zemetrasenia v Turecku spôsobili polarizáciu spoločnosti
- Erdogan mal ignorovať odborníkov, pomoc bola pomalá
- Obetí mohlo byť podstatne menej, tvrdí profesor
Zemetrasenia v Turecku a Sýrii otriasli celým svetom. Krajiny z každej časti sveta ponúkli svoju pomoc a momentálne pri záchranných a pátracích akciách pomáhali aj tímy zo Slovenska. Situácia je však napätá a z bezpečnostných dôvodov viaceré zahraničné tímy rušia svoje pôsobenie v krajine.
O ničivých následkoch katastrofy sme ťa informovali v tomto článku. Podľa najnovších informácií si tri zemetrasenia so silami 7,8, neskôr 7,7 a nakoniec 5,6 stupňov vyžiadali viac ako 25 000 obetí, informuje The Guardian. Konkrétne, najmenej 21 848 obetí hlásia z Turecka a najmenej 3 553 zo Sýrie.
Svet v dôsledku katastrofy upriamil svoju pozornosť na vládu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ako informuje BBC, vznikajú veľké otázky, či sa tragédii dalo predísť a či vláda prezidenta Erdogana mohla urobiť viac pre záchranu životov.
Erdogan je prezidentom Turecka od roku 2014 a jeho budúcnosť ostáva nejasná. V reakcii vlády na zemetrasenia sa totiž objavili značné nedostatky a pripustil to aj samotný prezident. Zdá sa však, že z toho jednoducho viní osud.
„Takéto veci sa vždy stávali. Je to súčasť plánu osudu,“ uviedol Erdogan.
Rabovanie a odchod pohotovostných tímov
Situácia je aktuálne skutočne napätá a tímy zo Slovenska, Rakúska a Nemecka preto pozastavujú svoju operáciu v Turecku, informuje TASR.
„Medzi frakciami v Turecku narastá agresia,“ uviedol pre agentúru APA podplukovník Pierre Kugelweis z ozbrojených síl Rakúska. Dodal, že sa objavili aj správy o prestrelkách.
„Na nás Rakúšanov nikto nezaútočil, všetci sme v poriadku… Radi by sme aj ďalej pomáhali, no okolnosti sú také, aké sú,“ dodal Kugelweis.
Slováci sa zároveň aj vracajú na Slovensko, informovalo ministerstvo vnútra. Tímom sa podarilo vyslobodiť 12 živých osôb.
„Nakoľko vzhľadom na bezpečnostnú situáciu a aj na to, že od zemetrasenia uplynulo 6 dní, tím MV SR zložený z členov Hasičského a záchranného zboru a Horskej záchrannej služby urobil všetko pre to, aby pomohol vytiahnuť živých ľudí z trosiek a zajtra (nedeľa 12.2.) sa vráti domov. Slovensko bude Turecku naďalej plne nápomocné v zmysle humanitárnej či inej medzinárodnej pomoci,“ uviedol rezort.
Do Turecka zajtra (12. 2.) poletí lietadlo z Bratislavy plne naložené položkami humanitárnej pomoci.
V samotnom Turecku utrpelo zranenia približne 80 000 ľudí. Preživším budú ponúknuté vysokoškolské internáty, pričom univerzity budú do leta poskytovať iba diaľkové štúdium. Teploty v postihnutom regióne sú pod bodom mrazu.
Okrem toho sa v oblastiach postihnutých zemetrasením rozmáha rabovanie. Agentúra Reuters informuje, že prípady krádeží hlásia od piatku. Erdogan pripomenul, že v krajina platí 3-mesačný výnimočný stav a ľudí pred podobným správaním varoval.
„Vyhlásili sme výnimočný stav. Znamená to, že odteraz by ľudia, ktorí sú zapojení do rabovania alebo únosu, mali vedieť, že na ich chrbte je pevná ruka štátu,“ povedal.
Na druhej strane sa dočítaš, ako tureckí odborníci skritizovali prístup ich vlády >>>
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.