Po zubných benefitoch ruší poisťovňa aj ďalšie vymoženosti. Jedna končí už o mesiac
- Poisťovňa Dôvera na svojom webe informovala aj o ďalších benefitoch, ktoré čoskoro zruší
- Skontroluj, dokedy ich môžeš naposledy využiť
- Poisťovňa Dôvera na svojom webe informovala aj o ďalších benefitoch, ktoré čoskoro zruší
- Skontroluj, dokedy ich môžeš naposledy využiť
Zdravotná poisťovňa Dôvera informuje o zrušení niekoľkých výhod pre svojich poistencov. O zrušení obľúbeného zubného benefitu sme ťa nedávno už informovali, ale tam to nekončí.
Podľa dostupných informácií na ich webovej stránke, pacienti už nebudú mať nárok na príspevok pri vyšetrení u nezazmluvneného zubného lekára po mesiaci apríl.
Posledný termín na predloženie dokladov z aprílových ošetrení je stanovený na 30. mája. Poisťovňa však naďalej pokračuje v príspevkoch pre odborné vyšetrenia u nezmluvnených lekárov.
Dôvera tiež ukončuje službu Sprievodca rodiča
Tá bola určená pre rodičov detí do troch rokov, a to pre jej nízke využívanie. Rozhodli sa presmerovať zdroje do iných, viac využívaných služieb. Napriek zrušeniu týchto benefitov, poisťovňa stále ponúka viac ako 50 iných výhod a údajne pripravuje nové služby.
Toto rozhodnutie je súčasťou širšej snahy o zabezpečenie dostatočných finančných zdrojov na udržanie kvality a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, kde cieľom je presmerovanie približne 20 miliónov eur na inú zdravotnú starostlivosť.
SaS reaguje
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje rozhodnutie súčasnej koalície zrušiť zubné a ďalšie benefity pre ľudí spojené s preventívnymi prehliadkami.
Podľa SaS sú peniaze, ktoré mali ísť na tieto benefity, teraz neefektívne presunuté na rôzne úrady a organizácie. Medzi ne patria podľa strany také inštitúcie ako NCZI, ÚDZS a NIHO, pričom tieto organizácie už disponujú dostatočnými finančnými rezervami.
Výnimkou je Operačné stredisko záchranky, ktoré podľa Janky Bittó Cigánikovej potrebuje financie na pokrytie dlhodobo nízkych rozpočtov.
„Operačné stredisko má dostať 8,5 milióna eur, no tieto peniaze sú jediné, ktoré majú skutočný prínos pre pacienta, stredisko je totiž dlhodobo podfinancované,“ povedala J. Bittó Cigániková s tým, že zvyšných 18,5 milióna eur sú zbytočne vyhodené peniaze.
„Ľuďom peniaze berú, úradníkom dávajú. Ešte aj tým úradníkom, ktorí majú na rozdiel od ľudí peňazí dosť,“ doplnila. V prvom čítaní SaS návrh podporí, pretože následne podá pozmeňujúci návrh, ktorým vezme peniaze úradom a nechá ich len operačnému stredisku záchranky, ktoré si ich skutočne zaslúži. Ak náš návrh neprejde, zákon ako celok nepodporíme.
Peniaze tak budú smerovať na úrady, ktoré ich majú dosť a zároveň majú otáznu efektivitu. Benefity pritom podľa jej slov zoberú pacientom, pre ktorých majú obrovský prínos, či už finančný alebo zdravotný.
„Cez benefity dokážeme motivovať ľudí chodiť na preventívne prehliadky, pričom sa takto výrazne znižujú náklady na zdravotnú starostlivosť a v systéme zostáva viac peňazí na liečbu,“ vysvetlila Janka Bittó Cigániková a dodala, že z tohto systémového opatrenia, navyše efektívneho pre všetkých, sa zoberú peniaze pre úradníkov, ktorí nemajú efektivitu, výsledky, no peniaze hej.
Kritika NCZI
Poslanec Tomáš Szalay kritizuje NCZI za jeho neschopnosť efektívne fungovať a vyčíta mu nedostatočnú transparentnosť vo využívaní finančných prostriedkov. Podľa neho by všetky finančné príspevky úradom mali byť striktne naviazané na konkrétnu pridanú hodnotu pre pacientov a verejnosť, čo v súčasnom návrhu zákona nie je zaručené.
Celkovo SaS argumentuje, že zrušenie benefitov zvyšuje finančné zaťaženie pre občanov bez poskytnutia primeranej protihodnoty, a poukazuje na nesprávne finančné priority súčasnej vlády, ktoré neprospejú ani zdravotníkom, ani pacientom.
Dolinková reaguje
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) tvrdí, že zrušenie benefitov nie je rozhodnutím rezortu. „Benefity zrušili zdravotné poisťovne, respektíve bolo to aj spoločné rozhodnutie Asociácie zdravotných poisťovní SR,“ skonštatovala s tým, že iniciatíva prišla na základe rezortu financií.
„Peniaze na benefity boli využívane z tých, ktoré sú určené na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Čiže o to menej, ako sa dalo na benefity, išlo potom do nemocníc, ambulancií a na lieky,“ priblížila.
Dodala, že rezort komunikuje o nastavení nových benefitov, pričom chce nájsť iné motivačné faktory, aby sa počet preventívnych prehliadok zvýšil.
Od mája sa zruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.
Zdroje: Dôvera, SIU, TB SaS