Počas detstva ho šikanovali, dnes je najbohatším človekom a najväčším vizionárom 21. storočia. Toto je príbeh Elona Muska
- Majetok 49-ročného Elona Muska atakoval hranicu 191 miliárd dolárov, vďaka čomu sa stal najbohatším mužom planéty
- Výškou svojho majetku predbehol Billa Gatesa, Marka Zuckerberga a už aj Jeffa Bezosa
- Šikanovanému chlapcovi učarovalo programovanie už v desiatich rokoch
- Majetok 49-ročného Elona Muska atakoval hranicu 191 miliárd dolárov, vďaka čomu sa stal najbohatším mužom planéty
- Výškou svojho majetku predbehol Billa Gatesa, Marka Zuckerberga a už aj Jeffa Bezosa
- Šikanovanému chlapcovi učarovalo programovanie už v desiatich rokoch
Bohatstvo 49-ročného Elona Muska letí nahor raketovou rýchlosťou. Muž mnohých prívlastkov tvorí novodobú históriu ľudstva. Je známy vývojom ekologických inovatívnych technológií, ktorými chce eliminovať globálne otepľovanie. Zároveň buduje záložný plán pre prežitie ľudstva. Tvrdí, že nežijeme v objektívnej realite, ale v akomsi matrixe.
Detstvo plné šikany
Elon Reeve Musk sa narodil v Pretórii, momentálne má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Jeho otec bol inžinier a matka sa živila ako modelka a výživová poradkyňa. Má ďalších dvoch súrodencov – brata Kimbala, ktorý je známym enviromentalistom, a sestru Toscu, ktorá je oceňovanou producentkou a režisérkou.
Jeho rodičia sa rozviedli v roku 1980, keď bol veľmi malý, a aj napriek tomu, že bol určený do starostlivosti matky, väčšinu času trávil so svojím otcom a bratom. Podľa webu Insider.com mu bolo otca ľúto.
V roku 1981 začal Elon navštevovať súkromnú prípravnú školu Waterkloof House, po ktorej začal študovať na strednej škole Bryanston High School. Svoje stredoškolské vzdelanie dokončil na Pretoria Boys High School. Muskov otec trval na tom, aby v Afrike vyštudoval aj vysokú školu, no Elon sa mu vzoprel a rozhodol sa presťahovať do Kanady.
Elon patril už od detstva medzi intelektuálne zdatných jedincov, a to mu jeho spolužiaci dávali vyžrať. Okrem toho bol veľmi tichý a introvertný, kvôli čomu boli jeho rodičia v istom čase presvedčený o tom, že je hluchý. V tvrdej africkej kultúre sa mu síce podarilo nájsť niekoľko priateľov, no nepriateľov bolo omnoho viac.
Opisy násilia, ktorými Musk v detstve trpel, sú veľmi znepokojujúce. V ôsmej triede naňho zaútočila skupina chlapcov. Tí ho kopali do hlavy a sotili zo schodov. Potom ho udierali ďalej, až kým nestratil vedomie. V dôsledku zranení musel Elon stráviť nejaký čas v nemocnici a v domácej liečbe. Dôvod šikany vedel v tej dobe vysvetliť každý Afričan – fyzická zdatnosť sa považovala za existenčnú nevyhnutnosť. Elon ňou však nedisponoval.
Jedinou únikovou cestou mladého Elona boli knihy a technológie. Keď mal len 10 rokov, dostal sa k programovaniu. Po veľmi krátkej dobe sa mu podarilo naprogramovať hru Blastar, ktorú predal za 500 dolárov časopisu PC and Office Technology. Vďaka vysokej čitateľskej gramotnosti bol Elon tým dieťaťom, ktoré vedelo naspamäť fakty, štatistiky a vysvetlenia.
Útek pred službou
Musk opustil Juhoafrickú republiku v roku 1988. V tom čase mal 17 rokov a jeho cieľom bolo vyhnúť sa povinnej vojenskej službe, do ktorej mal nastúpiť. Bez podpory rodiny a peňazí teda vycestoval do Kanady, ktorá sa mala stať jeho novým domovom. Kanada bola zároveň jeho najlepšou možnosťou, pretože zákony umožňovali jeho matke „preniesť“ občianstvo aj na svoje deti.
Po emigrácii do Kanady sa Musk rozhodol získať vysokoškolské vzdelanie a prihlásil sa na Queen’s University v Kingstone v Ontáriu, kde sa zoznámil so spisovateľkou Justine Wilson.
V Kingstone strávil 2 roky a následne získal štipendium na University of Pennsylvania. Práve na tejto univerzite získal 2 tituly – jeden z fyziky a druhý z ekonómie. Už z týchto dvoch titulov dokážeš vyčítať, kam sa uberala jeho ďalšia kariéra.
V 24 rokoch sa Elon presťahoval do Kalifornie s cieľom získania doktorátu z aplikovanej fyziky. Na Stanford University vydržal presne 2 dni. Po týchto 2 dňoch založil s bratom firmu Zip2, ktorá poskytovala software pre online publikácie pre mediálne organizácie.
V roku 1999 bola spoločnosť odkúpená divíziou Compaqu AltaVista za 307 miliónov dolárov v hotovosti a 34 miliónov v akciách. V tom čase vlastnili Elon a Kimbal 12 % spoločnosti.
Veľká sentimentálna hodnota
Elon sa rozhodol nestrácať čas a ešte v roku 1999 stál pri založení spoločnosti X.com, ktorá sa venovala online finančným službám a platbám. Spoločnosť sa v roku 2000 spojila s firmou Confinity, ktorá vlastnila službu na prevod peňazí známu pod názvom PayPal.
Zlúčenina týchto dvoch spoločností sa venovala skôr PayPal, a v roku 2001 tak bola aj premenovaná. Dá sa povedať, že rast PayPal išiel hore raketovou rýchlosťou. Bolo to spôsobené virálnou marketingovou kampaňou, v rámci ktorej boli získavaní noví zákazníci, keď prostredníctvom služby dostali peniaze.
Kvôli nezhodám s vedením iných spoločností bol Musk v roku 2000 vylúčený z funkcie generálneho riaditeľa. Konflikty vznikli najmä kvôli jeho žiadosti o presunutie infraštruktúry založenej na systéme UniP PayPal do systému Microsoft Windows.
Spoločnosť PayPal spadala od roku 2002 pod eBay, z čoho Musk vyťažil 165 miliónov dolárov. V roku 2017 Musk kúpil od spoločnosti PayPal doménu x.com za nezverejnenú sumu s tým, že má pre neho veľkú sentimentálnu hodnotu.
Pohŕdali ním, tak vytvoril vlastnú spoločnosť
Koncept Mars Oasis vznikol v roku 2001 a išlo o projekt pristátia miniatúrneho experimentálneho skleníka na Marse, ktorý obsahoval potravinové plodiny rastúce na marťanskom regolite.
Cieľom tohto projektu bolo získať záujem verejnosti o prieskum vesmíru. V októbri toho istého roku vycestoval Musk s Jimom Cantrellom a Adeom Ressim do Moskvy, kde chceli kúpiť nové, renovované medzikontinentálne balistické strely Dnepr.
Ich úlohou bolo vyslať predpokladané užitočné zaťaženie do vesmíru. Ich cesta do Ruska bola neúspešná, tak ju o rok zopakovali. Opäť bez úspechu. V tom čase Muska Rusi považovali za nováčika a pohŕdali ním.
Cestou z Ruska Muskovi napadla myšlienka, že by mohol založiť vlastnú spoločnosť, ktorá by mu potrebné rakety vyrobila. Založil teda spoločnosť SpaceX. Jej dlhodobým cieľom bolo vytvoriť skutočnú vesmírnu civilizáciu.
Spoločnosť vyrába kozmické nosné rakety a zameriava sa najmä na pokrok raketových technológií. V priebehu 7 rokov prišiel SpaceX s rodinou nosných rakiet Falcon a viacúčelových kozmických lodí Dragon.
V roku 2008 sa tak raketa SpaceX Falcon 1 stala prvou súkromne financovanou raketou na kvapalné palivo, ktoré vynieslo satelit na obežnú dráhu Zeme. Vozidlo SpaceX Dragon bolo zakotvené v ISS 25. mája 2012.
Z investora generálny riaditeľ
Zabudnúť nesmieme ani spoločnosť Tesla. Tú v roku 2003 založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Títo páni zohrávali v spoločnosti nesmierne dôležitú úlohu až do zapojenia Elona Muska.
Vo februári 2004 sa stal predsedom predstavenstva spoločnosti Tesla, prevzal dôležitú rolu a dohliadal na produktový dizajn Roadster na podrobnej úrovni. Do každodenných obchodných operácií však zapojený nebol.
Po nútenom odchode Eberharda zo spoločnosti sa v roku 2008 Musk stal generálnym riaditeľom a produktovým architektom. Prvý elektrický športový automobil Tesla Roadster postavila spoločnosť v roku 2008, a predala cca 2 500 vozidiel do 31 krajín.
Štvordverový sedan Model S sa do predaja dostal 22. júna 2012 a tretí model, Model X, spoločnosť predstavila taktiež v roku 2012. Uvedenie na trh sa však presunulo až na rok 2015.
Okrem svojich vlastných vozidiel predáva Tesla systémy elektrického pohonu aj pre Daimler pre Smart EV, Mercedes triedy B s elektrickým pohonom, Mercedes triedy A a Toyotu pre RAV4 EV. Musk tak dokázal získať dlhodobých investorov do spoločnosti Tesla.
1 svadba, 6 detí, 1 rozvod
Prvou manželkou Elona Muska bola Justine Wilson, ktorá je známou kanadskou spisovateľkou. Dvojica sa zoznámila na Queen’s University v Kingstone v Ontáriu.
Svadbu mali v roku 2000 a bývalí manželia spolu majú 6 detí – Nevada Alexander Musk, Damian Musk, Griffin Musk, Xavier Musk, Saxon Musk, Kai Musk. Nevada Alexander Musk sa narodil v roku 2002 a žil len 10 týždňov.
Justin Wilson mala podľa vlastných slov slabosť na starších mužov. V čase, kedy sa s Elonom spoznala, mala za sebou ťažký rozchod. Elon bol presným opakom mužov, ktorí sa jej páčili. Aj napriek prvotným odmietnutiam sa Musk nevzdával, a išiel si za svojim cieľom. Tým bolo získanie si Justininej náklonnosti.
Wilson tvrdí, že nie je jedinou ženou, ktorú prenasledoval. Musk sa však v ctižiadostivej študentke videl.
Počas manželstva bol Elon posadnutý prácou. Jeho myseľ bola v práci, aj keď bol doma a venoval sa rodine. Aj napriek svojmu správaniu prvej manželke často vyčítal, že veľa číta. Justin sa v manželstve začala cítiť bezvýznamne a často rozmýšľala nad budúcnosťou.
Na jar 2008 zažila Justine autonehodu, počas ktorej sa nikto nezranil. Po nehode si žena začala uvedomovať, že manželstvo nejde podľa plánov, a s Elonom by mali niečo zmeniť. Ten súhlasil a pár začal navštevovať manželskú poradňu.
Po troch sedeniach zistil, že z jeho strany je všetko poriadku, a svojej žene povedal: „Buď toto manželstvo napravíme dnes, alebo sa s tebou zajtra rozvediem.“ Na ďalší deň podal žiadosť o rozvod.
Nečakané zásnuby a rozvody
Len 6 týždňov po podaní žiadosti o rozvod napísal Elon Justine správu, v ktorej jej oznámil, že je zasnúbený. Jeho nastávajúcou sa mala stať herečka Talulah Riley, s ktorou mal svadbu v roku 2010. Manželstvo však dlho nevydržalo.
Pár sa v roku 2012 stretol pred súdom, kde ho rozviedli. S Talulah sa Musk oženil ešte raz – v roku 2013. Manželstvo definitívne stroskotalo v roku 2016.
4. mája 2020 sa Muskovi a speváčke Grimes narodil syn, ktorý dostal naozaj netradičné meno – X Æ A-12. Ľudia si najprv mysleli, že dvojica žartuje, no tak to nebolo. Meno syna museli neskôr zmeniť, pretože nezodpovedalo kalifornským zákonom. Chlapec sa tak volá X Æ A-Xii Musk, no rodičia ho volajú Little X.
Článok bol pôvodne vydaný 5. decembra 2020.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Youtube, Insider.com, Forbes.com, Britannica.com, Webcitation.org, Tesla, Marie Claire, Express.co.uk, Startitup