Počas pohrebu Alžbety II. vyhrával na harmonike. Muž skončil v putách
- Zatkli muža, ktorý hral na harmonike pred budovou britského konzulátu počas pohrebu britskej kráľovnej
- Bol zatknutý za buričské konanie
- Zatkli muža, ktorý hral na harmonike pred budovou britského konzulátu počas pohrebu britskej kráľovnej
- Bol zatknutý za buričské konanie
Polícia v Hongkongu zatkla muža, ktorý hral na harmonike pred budovou britského konzulátu počas pondelňajšieho pohrebu britskej kráľovnej. Údajne sa dopustil poburovania. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na miestnu políciu a médiá.
Mnohí Hongkončania sa rozhodli vzdať úctu zosnulej panovníčke a zhromaždili sa v pondelok večer pred budovou konzulátu v čase, keď sa v Británii konal jej pohreb.
Jeden z mužov začal hrať na harmonike známe skladby vrátane britskej hymny a piesne Glory To Hong Kong, ktorá bola populárna počas prodemokratických protestov pred troma rokmi, píše AFP.
Ľudia pred konzulátom mu tlieskali a svietili mobilnými telefónmi. Mnohí neskôr kričali protestné slogany a spievali Glory To Hong Kong. Miestni reportéri neskôr zachytili, ako polícia harmonikára zadržala. Polícia v utorok uviedla, že bol zatknutý za „buričské konanie“.
„Glory To Hong Kong“
Peking v reakcii na násilné protesty v meste v roku 2019 zaviedol v Hongkongu prísny zákon o národnej bezpečnosti. Text piesne Glory To Hong Kong obsahuje slogan „osloboďte Hongkong, revolúcia našich čias“ (liberate Hong Kong, revolution of our times), ktorú súdy vyhlásili za hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Hongkong bol britskou kolóniou viac než 150 rokov, pripomína AFP. Spojené kráľovstvo oficiálne odovzdalo Hongkong Číne v roku 1997. Peking sa vtedy zaviazal, že ďalších 50 rokov bude rešpektovať autonómiu a demokratické slobody v meste na základe princípu „jedna krajina, dva systémy“.
V Londýne bolo zatknutých 70 ľudí
Takmer 70 ľudí zadržali príslušníci polície v Londýne v rámci zaisťovania bezpečnosti počas 11 dní od úmrtia britskej kráľovnej Alžbety II. Vyplýva to z bilancie Metropolitnej polície (MPS), o ktorej na svojom webe informoval denník The Guardian.
Väčšina zatknutí sa odohrala v oblastiach neďaleko Buckinghamského paláca a sídla parlamentu, kde sa zadržaní dopustili rôznych priestupkov, uviedla polícia v oznámení. Do pondelkového večera bolo zadržaných osôb 67.
Bilanciu zverejnili po bezpečnostnej a policajnej operácii, ktorá bola označená za najväčšiu v histórii Londýna. Kolegom z metropoly pri nej pomáhalo vyše 3 000 príslušníkov z takmer každého policajného zboru v Spojenom kráľovstve.
Počas pondelkového pohrebu Alžbety II. nasadili v Londýne celkovo 10 000 policajtov. Do akcie sa zapojili špecializované tímy ozbrojených policajtov, policajné sprievody na motocykloch, policajti hliadkujúci na koňoch, psovodi či námorná jednotka.
Počas presunu pohrebného sprievodu boli na strechách umiestnení ostreľovači, mimo hlavného mesta zasa policajné vrtuľníky, uviedla agentúra PA Media. Len v centre Londýna rozmiestnili viac než 35 kilometrov bariér.
Na poslednú cestu zosnulej kráľovnej z Westminsterského opátstva, kde sa konal štátny pohreb, do Windsorského hradu, kde Alžbetu II. pochovali, dohliadalo okolo 2 300 policajtov.
Zdroj: TASR