Počasie v závere týždňa Slovákov skutočne nepoteší. S horúčavami sa môžeme rozlúčiť
- Studený front prechádzajúci v utorok Slovenskom je už mimo krajiny
- Zisti, aké počasie so sebou prinesie záver týždňa
- Studený front prechádzajúci v utorok Slovenskom je už mimo krajiny
- Zisti, aké počasie so sebou prinesie záver týždňa
Studený front, ktorý od utorkového (1. 8.) dopoludnia prechádzal cez Slovensko, je už mimo krajiny.
V stredu preto meteorológovia očakávajú zrážky iba ojedinele. Záverom týždňa však s nimi treba počítať opäť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.
Ďalšie výdatné zrážky prídu čoskoro
Studený front podľa meteorológov v utorok priniesol postupne zrážky od juhozápadu Slovenska na celé územie.
„Počas zrážok absentovali búrky a prevládal pokojný trvalejší dážď, ktorý je dôležitý pre prípadné dopĺňanie chýbajúcej vlahy,“ uviedol ústav.
Najvyššie denné úhrny zaznamenali v povodiach na krajnom západe Slovenska v intervale zväčša od 15 do 30 milimetrov. Maximálny denný úhrn presiahol v Trenčíne 40 milimetrov. Najmenej zrážok spadlo na juhu východného a čiastočne aj stredného Slovenska.
„V závere týždňa opäť očakávame výdatnejšie zrážky aj so zvýšenou pravdepodobnosťou vzostupov vodných hladín na tokoch,“ dodali meteorológovia.
Podľa portálu pocasieradar.sk budú teploty dosahovať ešte v piatok 23 až 32 °C.
V relácii TV JOJ Najlepšie počasie meteorológ Peter Jurkovič uviedol, že tropických dní bolo v júli veľmi málo a dlhodobá predpoveď na august zatiaľ vyzerá tak, že druhá polovica letných prázdnin bude teplotne len priemerná.
„Alebo dokonca určité dni budú až podpriemerne teplé. Nad 30 stupňov sa dostaneme len teraz v najbližších dňoch a potom to bude dosť premenlivé počasie. Súvisí to s tým, ako často budú prechádzať poveternostné fronty. Tých 30 stupňov asi už nebude,“ povedal meteorológ na konci júla pri prognózovaní teplôt na mesiac august.
Cyklón Circe
Ako sme ťa včera (1. augusta) informovali, do Európy mieri cyklón Circe, na ktorý v týchto dňoch začali upozorňovať meteorológovia. Európu by mal zasiahnuť už tento víkend. Prichádza k nám zo severnej Európy a spôsobí výrazný pokles teplôt, a to až o 10 či 12 °C, informuje portál Topky, ktorý cituje taliansky portál Leggo.
Ako informuje taliansky portál iLMeteo, po niekoľkých dňoch, v ktorých Európu sužoval africký anticyklón, by sa mali najmä dovolenkové destinácie pripraviť na cyklón Circe, ktorý môže Európe výrazne teplotne „ublížiť“.
Cyklón Circe zostúpi zo Škandinávie najskôr do srdca kontinentu a neskôr sa ponorí do Stredomoria, najmä na horný Jadran a do Talianska.
Náhly skok by mal prísť vo štvrtok, kedy by sa malo ochladiť zo 41 °C o cca 12 °C. Táto predpoveď platí pre severnú časť Talianska. V sobotu hlásia pokles teplôt aj v južnej časti Talianska, v Kalábrii. Nárazy vetra môžu dosahovať až 60 – 70 kilometrov za hodinu, a to najmä v destináciách Sardínia, Sicília, Kalábria.
Dva splny v jednom kalendárnom mesiaci
Ľudí, ktorí radi pozorujú Mesiac, čakajú v auguste hneď dva impozantné zážitky v podobe dvoch splnov. Mesiac bude v tejto fáze už v utorok 1. augusta a následne opäť 31. augusta. V prípade toho druhého pôjde o úkaz známy ako o tzv. modrý Mesiac, informuje TASR podľa agentúry DPA.
Podľa nemeckej amatérskej skupiny astronómov Vereinigung der Sternfreunde (Spoločenstvo priateľov hviezd) budú oba splny vyzerať približne rovnako veľké. Úkaz je možný vďaka tomu, že august má 31 dní, pričom mesačný cyklus trvá 29,5 dňa.
Mesiac bol už včera (1. augusta) k Zemi najbližšie už o 20:32. DPA však v tejto súvislosti upozornila na skutočnosť, že v strednej Európe v tento deň vyšiel až o 21:34. Na konci augusta bude v splne o 03:36, čiže niekoľko hodín po západe Slnka.
Dva splny v jednom kalendárnom mesiaci sú veľmi zriedkavým úkazom, pričom ten druhý sa v anglicky hovoriacich krajinách nazýva Blue Moon, čiže modrý Mesiac. Je taký vzácny, že v angličtine figuruje v úsloví „once in a blue moon“ preložiteľnom ako „raz za uhorský rok“. Opäť viditeľný bude potom až 31. mája 2026.
Prečo sa v slovnom spojení vyskytuje slovo modrý, pritom nie je jasné. Samotný Mesiac totiž nikdy nie je modrý. Modrastý nádych dostáva iba vtedy, ak sa do atmosféry dostanú splodiny rozsiahlych lesných požiarov alebo nastane sopečný výbuch.
Pri oboch augustových splnoch bude vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom asi 357 000. Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je 380 000 kilometrov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Archív SIU, TV JOJ najlepšie počasie